Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Zvládáte své emoce? Osm pravidel, jak jednat s rozčilenými lidmi

Jsou lidé, kteří své emoce příliš nezvládají, a někdy si na této slabině dokonce zakládají. Ze zjevných důvodů je proto lepší se takovým jedincům vyhnout. Čas od času se však kontaktu nebo dokonce jednání s nimi vyhnout nelze. Jak si v takových situacích počínat, radí psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S rozčilenými lidmi se můžeme setkat v nejrůznějších situacích: osobních, pracovních i veřejných. Ve vážnějších případech může jít dokonce o situace, kdy vědomí rozčilených jedinců je téměř zatemněné. A mnohdy si takový člověk uvědomuje své destruktivní jednání až s určitým odstupem.

Hledáte spolehlivé a lojální zaměstnance? Inzerujte přímo přes online rozhraní jobDNES.cz.

Když jde o lidi, kteří jsou rozčilení, protože se oprávněně domnívají, že nedostali něco, co dostat měli, je dobré jim pomoci. Jejich taktika, jak „svou“ věc získat, sice není nejšťastnější, když je na to upozorníme a pomůžeme jim, je naděje, že je budeme mít co nejdříve z dohledu. Platí to však jen tehdy, pokud nároky na danou věc skutečně mají.

Když tomu tak je, měli bychom se při kontaktu a jednání s rozčilenými lidmi vyvarovat dvou častých chyb. Tyto chyby děláme často „intuitivně“, většinou však ničemu nepomáhá. Prvou chybou je tvářit se, že emoce druhých nevidíme a máme snahu je ignorovat. Tím druhým je pak sklon rozčilit se také.

Pokud pocity rozčilených lidí ignorujeme, pak je většinou jen dále posilujeme. Lidé, kteří se dostanou pod silný vliv emocí, ztrácejí postupně schopnost zdravě uvažovat. Po čase proto ani nevědí, proč se rozčilili. Svého rozčilení si však uvědomují a jejich cílem je na sebe a své rozbouřené emoce upozornit. Když získají pocit, že se jim to nedaří, jejich zloba zpravidla dále narůstá.

Téhož výsledku však dosáhneme, když se i sami rozčilíme. Zlost druhé strany se navíc může v tomto případě obrátit vůči nám, a to i tehdy, pokud jsme původně ve středu jejího rozčilení nebyli.

Jak postupovat

Zvládnout hněv druhých, zejména tehdy, když je obrácen proti nám, nemusí být vždy snadné. Existují však kroky, které téměř vždy pomohou. Tím výchozím, bez ohledu na povahu jejich rozčilení, by měla být snaha tyto lidi uklidnit a zabránit, aby jejich hněv dále eskaloval. K dalším patří tato pravidla:

1 Všímejte si jednání druhých

Základem řešení zlostného jednání druhých, především lidí v našem okolí, je jeho prevence. Jejich rozčilení se totiž z počátku nemusí projevit otevřeně. Může začít v podobě tzv. pasivní-agrese, tedy skrytou nebo nepřímou formou, například nejrůznějšími naschvály, uštěpačnými nebo sarkastickými poznámkami apod.

Pokud k tomu dojde, snažte se, zvlášť když jste jejich vedoucí, s nimi promluvit dříve, než jejich rozzlobení přeroste do otevřené podoby. Je možné, že se vám podaří nalézt jeho příčiny a přijmout preventivní kroky, které narůstající hněv omezí.

V módě je být zaneprázdněný. K čemu tato „časová chudoba“ vede?

Při stanovení těchto kroků je dobré chápat, proč se lidé rozčilují nejčastěji. Důvodem bývá, že se cítí ohroženi nebo dokonce napadeni. Mohou prožívat frustraci, tedy nespokojenost z něčeho, co se jim nepodařilo dosáhnout, mají pocit, že s nimi jejich okolí jedná nespravedlivě, ignoruje je nebo dostatečně nerespektuje nebo nemá pochopení pro jejich pocity.

2 Zůstaňte v klidu

Jan Urban

Psycholog Jan Urban
  • Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikoval na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Vezměte život do svých rukou.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

Otevřené rozčilení druhých vyvolává často podobné pocity i v nás. Když se chcete eskalaci hněvu druhých lidí bránit, zůstaňte v klidu. Tedy nezačněte se rozčilovat, ani se útoku viditelně nebraňte. Pomoci vám může například to, že začnete trochu hlouběji dýchat.

Rozčilený člověk diskusi zpravidla nevnímá, a na argumenty neslyší. Je v zajetí své emoce. Uklidníte ho nejsnáze tak, že ji dáte najevo, že jeho pocity vnímáte, a z jeho úhlu pohledu i chápete, a jste ochotni se problémem zabývat.

Rozhodně ale rozčilenému člověku neříkejte, aby se uklidnil nebo že věc, která ho rozčilila, byla jen drobnost. Tato či podobná sdělení včetně sdělení, že k události došlo jeho vinou, zmíněného neuklidní. Spíš tím dáte najevo, že vám na jeho rozčilení příliš nezáleží, nebo že není vůbec důležité. Jeho hněv v tomto případě velmi pravděpodobně vzroste.

3 Neberte si situaci osobně

I když můžete mít pocit, že se hlavní směr hněvu druhé strany upírá na vás, nemusí to tak být. Situaci si proto není třeba brát osobně, ani na ni osobně reagovat.

Hněv druhé strany totiž s vámi velmi pravděpodobně moc nesouvisí. Může být vyvolán aktuální situací, která je nepříznivá, anebo mít kořeny v něčem, co se odehrálo nedávno, a na co je daný člověk citlivý. Může vyplývat ze stresující situace v práci nebo jednoduše z toho, že má těžký den, a schopnosti kontrolovat své emoce jsou, obrazně řečeno, pro daný den vyčerpány.

Když si neberete rozčilení druhé strany osobně, je pravděpodobnější, že zůstanete klidní, což vám umožní chování protějšku lépe zvládnout

4 Pokuste se aspoň chvíli souvisle naslouchat

Jestliže máte určitý čas, dejte druhému možnost jeho pocity vyjádřit, aniž byste ho přerušovali a jeho pocity odsuzovali.

Když rozčilený člověk získá dojem, že své pocity může vyjádřit a že se o ně protistrana zajímá, pak se často uklidní. Získává totiž pocit, že má proti sobě partnera, se kterým může svůj problém vyřešit.

5 Pokuste se rozčileného rozptýlit

Zkuste rozčileného rozptýlit. Tedy poskytnout mu podnět, který by jeho pozornost převedl jinam, případně vedl k tomu, aby se na svou situaci či své jednání podíval z trochu jiné stránky.

Pod vlivem tohoto podnětu se může stát, že pozornost rozčileného člověka se změní, a zaměří spíše na to, jak svou situaci řešit. Jedním ze způsobů, jak rozptýlení dosáhnout, je uvést podobnou situaci, která se stala i vám. Dobrou taktikou může být i využití humoru: lidé se totiž nedokážou rozčilovat a smát současně.

Tento krok může být velmi účinný, má však svá nebezpečí. Snaha rozhněvaného člověka rozptýlit, může usnadnit, aby svou tirádu zlosti ukončil. Dbát je však třeba na to, aby vaše snaha, přesunout jeho pozornost jinam, nebyla příliš průhledná, a nevedla k dojmu, že se o jeho pocity nezajímáme.

6 Najděte něco, na čem se shodnete

Emoce protistrany se vám často podaří uklidnit tím, že vyvoláte důvěru. Když se to nezdaří tím, že o pocity protějšku vyjádřete zájem, naznačte, že vaše a jeho zájmy jsou jistém ohledu společné a že vyřešení problému je i ve vašem zájmu.

Dejte najevo, že se určitě shodnete v tom, že ani jeden nechce, aby se problém druhé strany příliš protahoval, a oba máme zájem na jeho rychlém řešení.

7 Stanovte hranice

Když se vám podaří na základě předchozích dvou kroků protistranu uklidnit, můžete se v jednání vrátit k podstatě věci. Druhé straně jasně sdělte, že přes vaši snahu vyjít jí vstříc, existují i limity, které nemůžete překročit. Jejich součástí může být to, že určité chování protistrany pro vás není přijatelné.

Sedm typů lidí, kterým je nejlepší se vyhnout. O koho jde a čím škodí?

Při stanovení limitů je dobré uvést, v čem jste druhé straně vyšli vstříc a v čem jste dokonce mírně ustoupili. Při uvedení mantinelů, za které ustoupit nemůžete, je třeba uvést, jaké k tomu máte důvody, jaká ohrožení by překročení těchto hranic vyvolalo apod.

8 Pomozte druhé straně uvědomit si, co spouští její impulzívní jednání

Tento krok se můžete zkusit podniknout, když máme na dalších vztazích s druhou stranou zájem, a snažíte se omezit pravděpodobnost toho, že se podobným způsobem rozčilí i v budoucnu. Můžete ho proto použít i jako šéf nebo kouč.

Jde o krok, který můžete zkusit poté, co se druhá strana uklidnila, a opakování vyhrocené situace vám bezprostředně nehrozí. Jeho podstatou je snažit se společně s druhou stranou identifikovat „spouštěče“ hněvu. Zároveň uvažovat o způsobech, jak se těmto spouštěcím situacím v budoucnu vyhnout, a pokud nastanou, jak je lépe zvládnout.

Při rozboru těchto situací není přitom namístě druhou stranu jakkoli odsuzovat nebo obviňovat. Pomoci vám mohou konkrétní příklady, kdy se rozzlobila. Našlapovat je však třeba opatrně. Někdy se totiž může stát, že jen zmínka o těchto situacích ji znovu rozruší.

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Po smrti partnera přišla o střechu nad hlavou. Bez manželství není dědictví

Pokud není sepsána závěť, dědí se podle tzv. dědických tříd. Riziko tak hrozí především nesezdaným párům. Zákon totiž s...

KVÍZ: Odškodnění za pracovní úrazy stouplo. Víte, na co máte nárok?

Jen loni se v Česku stalo přes čtyřicet tisíc pracovních úrazů. Víte, na jakou kompenzaci má zraněný pracovník nárok?...

Deset pravidel, díky kterým se můžete v práci stát nepostradatelnými

Každý se dá nahradit, tedy jinými slovy nikdo není nepostradatelný. Na pracovišti se však různí lidé ve své...

Pět tipů, jak se stát šťastnější a vydělávat víc peněz

Často si lidé myslí, že vyšší příjmy a větší bohatství vedou i k vyššímu pocitu štěstí. Řada studií však ukázala, že...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...