Bez peněz je život čím dál složitější. Co si za peníze (ne)koupíte?

aktualizováno 
"Společnost vstupuje do nové éry, vše je na prodej," tvrdí americký profesor Michael Sandel. Kdo peníze má, je na koni a může si za ně koupit prakticky vše. Kdo jich má poskrovnu, začíná pociťovat odsun na podřadnou kolej. "Chceme žít ve společnosti, ve které je vše na prodej?" ptá se Sandel.
"Jsou-li všechny cenné věci na prodej, pak je pro nás dostatek peněz naprosto klíčový a zásadní," vysvětluje profesor Harwardovy univerzity Michael Sandel.

"Jsou-li všechny cenné věci na prodej, pak je pro nás dostatek peněz naprosto klíčový a zásadní," vysvětluje profesor Harwardovy univerzity Michael Sandel. | foto: Profimedia.cz

Existují knihy, které se dají přečíst velmi rychle. O publikaci "Co si za peníze (ne)koupíte" to neplatí, musí se číst velmi pečlivě a soustředěně. Americký profesor Michael Sandel se v ní zamýšlí nad dobou, kterou právě žijeme. "Od tržní ekonomiky jsme se odchýlili. Místo toho jsme se stali tržní společností," říká.

Michael J. Sandel (1953)

  • Je profesorem na Harvardově univerzitě, také byl hostujícím profesorem na pařížské Sorboně.
  • Jeho knihy byly přeloženy do osmnácti jazyků a jeho přednášky na právnické fakultě Harvardovy univerzity sledovali lidé on-line či na televizních obrazovkách po celém světě.
  • V roce 2010 byl časopisem China Newsweek jmenován "nejvlivnějším cizincem roku“ v Číně.
  • Jeho knihu "Co si za peníze (ne)koupíte" vydalo letos nakladatelství BizBooks Brno.

A jaký je v tom rozdíl? "Tržní ekonomika je cenným a účinným nástrojem organizace výrobní činnosti. Naproti tomu tržní společnost je způsob života, v jehož rámci pronikají tržní hodnoty do všech aspektů lidské činnosti. Je to místo, kde jsou znovu budovány společenské vztahy, tentokráte však na tržním principu," vysvětluje Sandel.

Podle jeho názoru žijeme v době, kdy se dá za peníze koupit či prodat již téměř vše. Zaplatit můžeme například za předbíhání ve frontě, přednostní odbavení v letadle, za přijetí dítěte na prestižní školu, přednostní ošetření u lékaře, za právo odstřelit nosorožce, za to, že nebudeme sedět na sedadlech s "plebsem", ale na elitních V.I.P. místech…

Zároveň hledáme nové možnosti, na co ještě nalepit cenovku a přijít rychle k penězům. Na prodej je tak zboží, které bylo dříve nemyslitelné nabízet. Jsme například ochotní pronajmout na svém těle místo pro reklamní účely, nechat se najmout jako pokusní králíci farmaceutických společností při testování bezpečnosti léků, prodávat alibi či přijímací testy na školy, sázet na smrt celebrit…

"Kam se poděly tradiční lidské hodnoty?" pokládá americký profesor otázku a přináší úvahy, proč se obávat toho, že společnost spěje do stádia, kdy bude na prodej prakticky vše.

Prvním důvodem jeho obav je, že se v tržní společnosti budují nové společenské vztahy a způsob života na tržním principu. "Ve společnosti, kde je vše na prodej, je život pro lidi pocházející ze skromných poměrů mnohem složitější. Čím více si toho za peníze můžeme koupit, tím je jejich nedostatek (či dostatek) pro nás podstatnější," říká Sandel.

Jak dále vysvětluje, pokud by byla jedinou výhodou bohatství možnost kupovat si jachty, drahá auta a exotické dovolené, pak by na nerovnostech v příjmu a bohatství tolik nezáleželo. V tržní společnosti si však dnes můžeme za peníze koupit mnohem víc - politický vliv, projevy úcty, čestné tituly výměnou za mecenášské dary, kvalitní lékařskou péči, dům v bezpečné čtvrti namísto čtvrti s vysokou kriminalitou, přijetí na elitní školy, namísto škol podprůměrné úrovně … "Jsou-li všechny cenné věci na prodej, pak je pro nás dostatek peněz naprosto klíčový a zásadní," vysvětluje profesor Harvardovy univerzity.

Zároveň vyjadřuje názor, že pro rodiny z nižší a střední třídy je život v tržní společnosti čím dál složitější. "Nůžky mezi chudými a bohatými se ještě více rozevřely a to, že se všechny statky a služby staly obchodovatelnými, tuto nerovnost ještě více podtrhlo, neboť na penězích nyní záleží více než kdy předtím."

A přidává i druhý důvod, proč bychom se měli zdráhat dávat vše na prodej. Ten je podle něj obtížně vysvětlitelný. "Nedotýká se nerovnosti a spravedlnosti, ale tendence trhů zničit vnitřní hodnoty věcí. Tím, že na cenné věci v našich životech nalepíme cenovku, je můžeme zničit... Pokud budeme například nabízet místa v prvním ročníku na univerzitě zájemcům, kteří nabídnou nejvyšší částku, pak nám to možná přinese zisk, ale zároveň to může nabourat jednotu a morální hodnoty univerzity a snížit tak hodnotu vysokoškolského diplomu. Najmeme-li cizí vojáky, aby za nás vybojovali naše války, pak sice můžeme ušetřit životy našich občanů, ale zároveň tím zničíme význam občanských práv a povinností."

Demokracie podle Sandela nevyžaduje úplnou rovnost, je však zapotřebí, aby občané sdíleli společný život. Lidé z bohatých a chudých poměrů však vedou čím dál tím více oddělené životy. "Žijeme, pracujeme, nakupujeme a bavíme se jinak a jinde. Není to dobrá zpráva pro demokracii... Chceme žít ve společnosti, ve které je všechno na prodej? Nebo existují určité morální a občanské statky, které trhy nedokážou správně ocenit a které si za peníze nelze koupit?" pokládá Sandel otázku k diskusi.

Co si o tom myslíte? Přijde vám normální dávat místo dárků peníze, nechat si platit za darování krve, kupovat milenecká alibi...? Chcete žít v tržní společnosti, kde je dostatek peněz naprosto klíčový a zásadní? Podělte se o názor.

Je pro vás dostatek peněz naprosto klíčový a zásadní?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. listopadu 2013. Anketa je uzavřena.

Ne, za peníze se vše koupit nedá 2585
Rozhodně ano, bez peněz je dnes život složitý 2114
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Pět hlavních úskalí, která vás můžou čekat při koupi staršího domu

Ilustrační snímek

Cena nemovitostí je vysoká a zájemci o vlastní bydlení se začínají pohlížet i po starších domech. Na co si dát pozor...

Poradna: Vyloučili mě z družstva, vrátí mi milion zaplacený za byt?

Ilustrační snímek

Pokud bydlíte v družstevním bytě, máte řadu práv, ale i povinností. Co se může stát, pokud je neplníte? Na dotaz...

Co dělat, když máte splácet víc, než zvládá váš rozpočet

Ilustrační snímek

Problémy se splácením se netýkají jen těch, kdo si neuváženě půjčí. Potíže mohou nastat i tehdy, když si bez vašeho...

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Kurzy.cz Izraelská zprostředkovatelská společnost Coinmama, která nabízí uživatelům koupi Bitcoinu (BTC) a Ethereum (ETH) s pomo...

Najdete na iDNES.cz