Příspěvek na péči se sníží o 1200 korun. Dětí se škrty nedotknou

aktualizováno 
Stát razantně oseká dávky lidem, kteří jsou závislí na pomoci druhých. V prvním stupni závislosti dostanou na péči místo dvou tisíc jen 800 korun měsíčně a státní kasa tak ušetří 1,5 miliardy. Zdravotně postižení varují, že někteří lidé na škrty doplatí.

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Paušální snížení příspěvku na péči poškodí mnoho lidí, kteří potřebují větší množství pečovatelských služeb. Pokud se jim příspěvek sníží, budou žít v horších podmínkách a některé služby se mohou dostat do vážné krize," upozorňuje Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP).

"Částka 800 korun plně odpovídá intenzitě a náročnosti péče u tohoto nejnižšího stupně lehké závislosti," míní ale mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Viktorie Plívová.

Dětem se peníze nezkrátí, ani těžším případům

Podle Krásy však není dobré házet všechny případy do jednoho balíku a snižovat dávku všem stejně. "Doporučili jsme, aby se zpřesnilo posuzování u lidé, kteří se blíží hranici II. stupně a těch, kteří potřebují minimální službu, například dovoz oběda." 

Ministerstvo ale na úsporných krocích trvá. "U dětí do 18 let ke snížení dávky nedojde, dotkne se jen dospělých osob. Příspěvek v této kategorii nemá charakter přímé pomoci. Nelze tedy tvrdit, že snižujeme podporu skutečně bezmocným. U vyšších stupňů závislosti zůstává příspěvek stejný, například lidé ve čtvrtém stupni úplné závislosti potřebující 24 hodinovou pomoc nadále dostanou 12 tisíc měsíčně," zdůrazňuje Plívová.

Hodina péče přijde běžně na 80 až 90 korun

Postarat se o stárnoucí příbuzné a nemocné, kteří nedokážou vše zvládat zcela sami, může být podle specialistky na sociální problematiku Běly Hlaváčkové i u prvního stupně závislosti někdy ale problematické. Potřebná péče se totiž liší podle toho, v jakých podmínkách a v jaké oblasti žijí, zda jsou odkázáni sami na sebe a potřebné služby si musejí objednat třeba u agentury.

"Hodina provozování této služby stojí obvykle 80 až 90 korun. Plus si agentury účtují cestovné. Pokud člověk žije sám, reálné výdaje mohou i u 1. stupně závislosti přesáhnout částku dva tisíc korun měsíčně. Snížením dávky na 800 korun si takový člověk koupí namísto 20 hodin služeb méně než polovinu," vyčísluje Hlaváčková.

Případ od případu se liší také škála péče, kterou jednotlivci potřebují. "Může to být třeba doprovod k lékaři, pomoc s úklidem a základní údržbou domácnosti, dovážku obědů, nákupů, u nevidomých o doprovod při vyřizování nejrůznějších věcí a další služby zajišťující jejich životní potřeby," přibližuje Běla Hlaváčková.

Kritéria pro přiznání příspěvku se změní

O příspěvku na péči v 1. stupni závislosti, který je hrazený ze státního rozpočtu, dnes rozhodují obce s rozšířenou působností na základě lékařského posudku. Dávka se vyplácí měsíčně osobě, která se neobjede bez pomoci nebo dohledu druhých při 13 činnostech ze 34 zákonem vyjmenovaných úkonů.

Posuzuje se například, zda je žadatel schopen si připravit stravu, vykoupat se či osprchovat, chodit ze schodů nahoru a dolů, nakládat s penězi a obstarávat osobní záležitosti, uspořádat si čas a plánovat činnost, nakupovat, vařit jednoduchá jídla, přepírat drobné prádlo, obsluhovat běžné domácí spotřebiče či třeba udržovat domácí pořádek.

"Tohoto výsledku kvůli fyzickým a psychickým změnám člověka, které s sebou stáří přináší, může dosáhnout v podstatě každý senior, který o dávku požádá," poznamenává Plívová. Ministerstvo proto zvažuje, že kritéria pro přiznání příspěvku na péči rovněž přehodnotí. Počet lidí, kteří na dávku dosáhnou, by se tak mohl podstatně snížit.

U lehčích závislostí jsou pravidla příliš liberální

"Pravidla pro získání příspěvku jsou příliš liberální, což se odrazilo v mimořádném zájmu veřejnosti. Peníze na péči v 1. stupni závislosti u nás pobírá zhruba 113 tisíc osob," vypočítala Plívová.

I předseda NRZP Krása uznává, že v porovnání s okolními státy je to neobvyklé množství lidí a připouští, že ke zneužívání může docházet, ale v minimální míře.

"Občas se to skutečně stává, třeba v případě rekonvalescence po obtížné operaci či ozařování, kdy se stav zlepší dřív, než se opětovně přezkoumá zdravotní stav. Pak je to v podstatě vylepšení příjmu rodiny," připouští i Hlaváčková. "Nikdo zatím nikoho nepotrestal za zneužívání této dávky," upozorňuje Krása.

Existují i případy, kdy k zažádání o dávku přimějí seniory rodinní příslušníci a peníze od nich inkasují, aniž by jim patřičnou službu odvedli. Příkladem může být 90letá důchodkyně ze severních Čech.

"O tom, že mohu dostat na péči dva tisíce korun, mi řekla má příbuzná, všechno zařídila. Pro peníze teď chodí, jakmile přijdou. Jednou týdně mi nosí nákup a podle potřeby dojde vyzvednout léky. Zhruba jednou za čtvrt roku i vyluxuje a setře prach. Zkoušela jsem ji požádat o pravidelnější úklid a pomoc. Tváří se, co bych za ty peníze ještě nechtěla."

Jaká jsou fakta

Podle české legislativy existují u nás čtyři stupně závislosti Jednotlivé stupně se stanovují podle schopnosti zvládat 34 zákonem vymezených úkonů.

• Lidem v 1. až 4. stupni závislosti vyplatí obce s rozšířenou působností v roce 2010 podle předpokladů celkově 20 miliard korun, což je ve srovnání s rokem 2007 nárůst o 5,4 miliardy korun.
• Příspěvek v 1. až 4. stupni závislosti pobíralo v Česku od ledna do června 2010 každý měsíc v průměru téměř 300 tisíc osob.
• Nejvíce příjemců této dávky je v prvním stupni závislosti, příspěvek na péči nyní pobírá každý měsíc v průměru 113 tisíc osob.

Kolik lidí pobírá příspěvek na péči v 1. až 4. stupni závislosti
údaje za leden až červen 2010
Stupeň závislosti Měsíční příspěvek u dětí do 18 let věku v Kč Měsíční příspěvek u dospělých v Kč Počet příjemců v průměru měsíčně Vyplaceno v průměru měsíčně v Kč
1. lehká závislost 3 000 2 000 113 000 237 milionů
2. středně těžká 5 000 4 000 88 600 359 milionů
3. těžká závislost 9 000 8 000 59 000 479 milionů
4. úplná závislost 12 000 12 000 37 000 444 milionů
Zdroj: MPSV, zákon č. 108/2006 Sb.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Pět hlavních úskalí, která vás můžou čekat při koupi staršího domu

Ilustrační snímek

Cena nemovitostí je vysoká a zájemci o vlastní bydlení se začínají pohlížet i po starších domech. Na co si dát pozor...

Co dělat, když máte splácet víc, než zvládá váš rozpočet

Ilustrační snímek

Problémy se splácením se netýkají jen těch, kdo si neuváženě půjčí. Potíže mohou nastat i tehdy, když si bez vašeho...

Trhy poklesly, ale nezpanikařil. Díky tomu vydělal přes sto tisíc

Ilustrační snímek

Americké akcie od konce letošního ledna vzrostly sice už i o 15 procent, ale stále to není dost, aby smazaly ztráty z...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Kurzy.cz „Evropské banky se s globální finanční krizí, která propukla před více než 10 lety, vyrovnaly podstatně hůře než americ...

Najdete na iDNES.cz