Příběh: Omítku mu smyl déšť. Reklamovat u zedníka, nebo u výrobce?

aktualizováno 
Jestliže reklamujete například vysavač, vadný výrobek vrátíte prodejci a ten vám jej buď vymění, nebo zajistí jeho opravu. Poněkud složitější situace je, pokud zjistíte, že jste si koupili vadnou omítku. Prodejci ji odnést zpátky nemůžete, protože už je na fasádě. Jak v takových případech postupovat?
Náklady na odstranění vad vyčíslil znalec na 60 356 korun. Ilustrační snímek

Náklady na odstranění vad vyčíslil znalec na 60 356 korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Robin Vrbata chtěl opravit fasádu svého rodinného domu v Březové. Ve značce materiálu měl jasno a dvě stě deset kilo omítky zakoupil v nejbližší prodejně. Zaplatil šestnáct tisíc a najal si odborníka, který omítku na zdi domu aplikoval. Z hotového díla se ale dlouho neradoval. Jen do prvních dešťů.

"Omítka začala měnit barvu, a to z původní tmavě hnědé na fialovou," popsal pan Vrbata. "Navíc nátěr změknul a na některých místech dokonce omítka úplně stékala a zůstaly jen bílé kamínky," doplnil majitel domu.

Podle soudního znalce je škoda přes šedesát tisíc

Pan Vrbata omítku reklamoval. Nejprve u zedníka, který omítku na domě natahoval. Ten si byl ale jist, že dílo provedl řádně, přesně dle pokynů výrobce, a doporučil obrátit se na prodejce. A prodejce odkázal na výrobce. Výrobce sice komunikoval, přijel i na místo odebrat vzorky a podle slov pana Vrbaty prý dokonce uznal vadu materiálu, tím ale vše skončilo.

Vrbatovi se s danou situací nehodlali smířit a pozvali si soudního znalce. Ten potvrdil, že dílo bylo provedeno řádně dle doporučení výrobce a problém je v materiálu. Náklady na odstranění vad vyčíslil znalec na 60 356 korun.

Situaci ale poněkud komplikuje fakt, že pan Vrbata omítku nekupoval osobně. Tedy, v prodejně byl osobně a vybíral si ji, jenže daňový doklad byl vystaven na zedníka, který omítku na fasádu aplikoval.

Reklamovat je třeba u zhotovitele díla

"Pan Vrbata musí reklamaci uplatnit u zhotovitele díla, tedy u zedníka," vysvětlil advokát Pavel Nastis. Reklamovat u prodejce nebo u výrobce je zbytečné, nejsou vůbec povinni reklamaci přijmout, protože ani jeden z nich nemá s panem Vrbatou žádný smluvní vztah.

Kde poradí zdarma:

Spotřebitelská poradna
tel.: 299 149 009

 "V reklamaci by měl zákazník přesně popsat, jaká vada se vyskytla, a napsat, co požaduje, tedy například bezplatné odstranění vady, a v jaké lhůtě," doplnil advokát.

Pokud se i vy ocitnete v podobné situaci, reklamovat vady díla můžete dokonce i v případě, že nemáte žádnou písemnou smlouvu, jen jste se s řemeslníkem ústně domluvili. Reklamační lhůta v případě stavebních prací činí 18 měsíců.

Na vyřízení reklamace, včetně případných oprav, má zhotovitel podle zákona třicet dní. Máte také právo požadovat náklady, které vám vznikly s vyřizováním reklamace.

Na nákup materiálu je záruční doba delší

Pokud byste si omítku v prodejně kupovali sami, je dobré vědět, že jste v takovém případě uzavřeli spotřebitelskou kupní smlouvu, pro kterou platí záruka dvacet čtyři měsíců.

Není však problém, aby i dodavatel, tedy samotný zedník, na faktuře uvedl dvě položky - jednu na materiál, kde je právě tato dvouletá záruka, a druhou na stavební práce samotné se zárukou rok a půl. Pokud však zedník uvede pouze položku "omítnutí domu" bez další specifikace, záruka je pak na vše z titulu smlouvy o dílo pouze osmnáct měsíců.

"V případě, že chce zákazník využít delší záruky, doporučuji jednoznačně jednotlivé položky si nechat rozepsat a určit si, v jakém režimu se daná položka bude nacházet," doporučuje právník Sdružení spotřebitelů dTest Jan Votočka. Navíc i podle jeho zkušeností v tomto oboru podnikání celá řada společností nabízí zákazníkům delší smluvní záruky než povinné zákonné, a to v délce dvou až sedmi let jak na materiál, tak i práci.

Stojí proto za úvahu, zda si své dodavatele raději nevybírat i podle tohoto kritéria. Písemná smlouva sice není nutností a k prokázání smluvního vztahu postačí faktura, ale co je psáno, to je prostě dáno.

Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Další z rubriky

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Nové auto či dovolená na splátky jsou sice lákavé, ne vždy ale rozumné

Ilustrační foto.

Chtěli byste na dovolenou k moři a nemáte na to? Potřebujete nové auto, ale chybí vám peníze? Dilema, zda si vzít...

Osm falešných rad, které nám brání jít za svými sny, a jak se k nim postavit

Ilustrační snímek

Každý o něčem sníme. Cestovat po světě, vystudovat dobrou školu, mít svou firmu, být povýšeni, běžet maraton, zachránit...

ČR zná jména nových europoslanců - ANO 21,2%, ODS 14,5%, Piráti 13,95%, STAN 11,...

ČR zná jména nových europoslanců - ANO 21,2%, ODS 14,5%, Piráti 13,95%, STAN 11,...

Kurzy.cz 26. května 2019 Voliči v České republice po pěti letech rozhodli o novém rozložení sil v Evropském parlamentu. Celkem 2...

Najdete na iDNES.cz