Úterý 2. března 2021, svátek má Anežka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 2. března 2021 Anežka

E-recept vám nepošlu, nebyl jste na preventivce, vzkázal lékař

Preventivní lékařská prohlídka u praktika jednou za dva roky je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Je povinná? A pokud se na ni dostavíme, jak by měla vypadat? V dnešním článku zodpovíme také dotaz čtenáře iDNES.cz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Jsem docela zdravý, a tak k lékaři chodím minimálně. Obzvláště v dnešní době, trochu se bojím, že se v čekárně plné pacientů ještě nakazím. Naštěstí můj praktický lékař je mladý člověk, kterému moderní technologie nejsou cizí, a tak pokud potřebuji nějaké léky, pošle mi recept na mobil. Až dosud nebyl nikdy problém. Když jsem ho ale teď požádal, aby mi poslal recept na analgetika (jsem čekatelem na operaci kloubu a bolesti jsou čím dál větší), odvětil, že mi nic posílat nebude, protože jsem nebyl na preventivní prohlídce. Nepřipadá mi to fér, copak je preventivní prohlídka povinná?“ ptá se náš čtenář.

Zdravotní pojišťovny: kolik korun a na co vám letos přispějí

ilustrační snímek

„Podle zákona o zdravotních službách není pacient povinen podstoupit preventivní lékařské prohlídky, je to však v jeho zájmu, neboť druhy preventivních prohlídek, jejich obsah a časové vymezení jak u dětí, tak u dospělých osob jsou stanoveny podle míry rizika, které u jednotlivých skupin občanů reálně existuje,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Hledáte práci ve zdravotnictví? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz

Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování lze považovat za obecně závazný právní předpis v oblasti zdravotních služeb, tento zákon v povinnostech pacienta neuvádí povinnost podrobit se preventivní prohlídce. „Tato povinnost je uvedena pouze v Zákoně o veřejném zdravotním pojištění, a to ještě jako povinnost podrobit se preventivní prohlídce na vyzvání,“ upřesňuje mluvčí.

„Preventivní prohlídky nejsou povinné, jsou ale doporučené,“ souhlasí vedoucí lékařka z Moje ambulance Ludmila Mazylkinová a dodává: „Nezřídka nalezneme nové onemocnění či zhoršené již stávající, přestože pacient nemá žádné obtíže anebo naprosto minimální, kterým nepřikládá důležitost. Přitom se může jednat o velmi závažnou diagnózu, která by se při včasném záchytu dala s úspěchem léčit.“

Novinka v prevenci: oční vyšetření

Kromě všeobecné preventivní prohlídky, na kterou máte nárok jednou za dva roky, jsou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny roční preventivní prohlídky u zubaře a u gynekologa. Čerstvou novinkou jsou doporučená preventivní oční vyšetření u oftalmologa ve čtyřletých intervalech pro pacienty ve věkovém rozmezí od 45 do 61 let. Frekvenci i obsah vyšetření v závislosti na věku pacienta přesně stanoví vyhláška ministerstva zdravotnictví.

Některé zdravotní pojišťovny své klienty motivují k absolvování preventivních prohlídek a odměňují je nejrůznějšími bonusy. Všech sedm zdravotních pojišťoven poskytuje nejrůznější příspěvky v rámci svých preventivních programů zaměřených na prevenci a zdravý životní styl.

Co má obsahovat všeobecná preventivní prohlídka

Lékař by měl provést kompletní fyzikální vyšetření, změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti, orientační vyšetření sluchu a zraku, vyšetření kůže. Při podezření na onkologické onemocnění či při pozitivní anamnéze se provede vyšetření per rektum, u mužů vyšetření varlat. U žen od 25 let věku při pozitivní rodinné anamnéze na výskyt zhoubného nádoru prsu klinické vyšetření prsu.

Dále vám lékař vyšetří moč diagnostickým papírkem a provede laboratorní vyšetření glykémie. To se provádí při první všeobecné preventivní prohlídce po ukončení péče u poskytovatele v oboru praktický lékař pro děti a dorost a poté od 40 let věku ve dvouletých intervalech. Laboratorní vyšetření koncentrace cholesterolu se provádí také při první všeobecné prohlídce a poté ve 30,40, 50 a 60 letech věku. Vyšetření EKG se provádí ve 40 letech věku, dále pak ve čtyřletých intervalech.

Speciální test na stanovení okultního krvácení ve stolici se provádí u osob od 50 let věku. U žen od 45 let věku se ověří, zda je k dispozici výsledek mamografického vyšetření z posledních dvou let, není-li, lékař toto vyšetření doporučí.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

A jak je to s e-recepty? „Lékař nemá povinnost posílat recepty na mobil, ale je to dobrá varianta. S velkou výhodou je využívána právě nyní, v době epidemie, aby pacienti nemuseli chodit do ambulance,“ říká lékařka z Moje ambulance. Od loňského května je dostupný tzv. lékový seznam, který slouží jako přehled léků předepsaných všemi lékaři. Pokud v něm o daném léku zápis není, pak ošetřující lékař není povinen předpis vystavit. „V neposlední řadě není zcela v pořádku předepisovat např. léky na vysoký krevní tlak, aniž by lékař pacienta viděl, zdravotní stav se nějakým způsobem vyvíjí a to je třeba kontrolovat,“ dodává Ludmila Mazylkinová.

Podle zkušeností lékařů se zejména na počátku epidemie preventivní prohlídky přechodně upozadily. „Bylo to dáno situací, která byla pro všechny nová a nejistá. Nicméně bylo nutné se záhy vrátit k co možná nejnormálnějšímu režimu a vrátit ordinace do původního chodu, tedy i provádět preventivní prohlídky,“ říká lékařka a apeluje na všechny, aby nebagatelizovali své obtíže: „Neexistuje pouze covid-19, ač se jedná o velmi závažné onemocnění, ale je řada jiných onemocnění, která jsou při pozdním záchytu už špatně řešitelná či zcela neřešitelná.“

Anketa: Chodíte na preventivní prohlídky?

 • Chodím na preventivky, když není covid. (Jan, 27 let)
 • Na preventivku jdu jen z donucení. Když výjimečně něco potřebuji po své praktičce a ona si všimne, že mám prohlídku dávno propadlou a dá mi termín, tak dojdu, abych ji „nenaštvala“. (Kateřina, 56 let)
 • Na prevenci chodím povinně, protože pracuji na směny. Ale chodila bych i tak, protože prevence je určitě levnější než pak řešit komplikace nebo si vyčítat, že jsem přišla pozdě. (Jana, 50 let)
 • Využívám všech možnosti lékařských preventivních prohlídek, a to právě z preventivních důvodu a také kvůli různým dědičným predispozicím. Praktická lékařka mi každé dva roky posílá SMskou pozvánku. (Renata, 42 let)
 • Na preventivky jsem odmítal chodit, nakonec mě přesvědčila moje žena. Hlavním důvodem je ale asi bonusové odměňování, které nám poskytuje naše pojišťovna. (Zdeněk, 40 let)
 • Zatím jsem byla jen jednou, když jsem přecházela od lékaře pro dorost k lékaři pro dospělé, ale jsem přesvědčena, že budu na preventivní prohlídky chodit pravidelně. (Sofie, 20 let)
 • Chodím pravidelně, protože to vyžaduje zaměstnavatel a taky při mém věku už občas něco musím řešit. (Jaroslava, 63 let)
 • Na preventivní prohlídky chodím, protože mám potřebu znát svůj zdravotní stav a chci vědět, zda jsem v pořádku. U praktického lékaře býval trochu problém uhlídat si termín jednou za dva roky, teď mi posílá upozornění moje pojišťovna. (Pavlína, 37 let)
 • Já chodím, je to minimum, co pro své zdraví můžu udělat. Na stránkách mé zdravotní pojišťovny a na mém účtu jsou upozornění o doporučené návštěvě. (Dáša, 52 let)
 • Chodím příležitostně, když si vzpomenu. Většinou to je ale tak, že jdu ke své lékařce s nějakým problémem a ona se připomene, že už dlouho nebyla preventivka. (Pavel 42 let)
Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

 • Nejčtenější

Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení své penze

Kdo v důchodu pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnost, která podléhá...

Živnostníky decimují karantény a izolace. Mnozí na podporu nedosáhnou

Nařízená karanténa a izolace kvůli rizikovému kontaktu s covid pozitivní osobou přidělává finanční starosti hlavně...

Vyrábí obličejové masky a filtry. Ve světě je znali už před covidem

„Ochranné prostředky“ či „obličejové masky“, to jsou pojmy, které až do loňského jara většina lidí prakticky neznala....

Doplňkové penzijní spoření úspory zhodnotí, staré fondy nepřekonají inflaci

Počet účastníků v nových účastnických penzijních fondech vloni stoupl o více než dvanáct procent. Vzhledem k tomu, že v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět rad: co sníží daň z příjmů, jak je to se slevami a co se nedaní

Povinnost odevzdat vyplněné daňové přiznání za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021. Vyplnit růžový formulář správně a...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

 • Další z rubriky

Byty nezlevní ani letos. Možná jen v méně atraktivních lokalitách

Vypadá to, že český realitní trh se dočista zbláznil. V době, která je turbulentní a člověk by očekával spíše rozvážné...

E-recept vám nepošlu, nebyl jste na preventivce, vzkázal lékař

Preventivní lékařská prohlídka u praktika jednou za dva roky je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Je povinná?...

Kdo věří spikleneckým teoriím typu, že očkování není ku prospěchu

Spiklenecké teorie nejsou ničím novým. Vyskytovaly se odedávna a šíří se i dnes. Vzhledem k rychlosti informačních toků...

Když peníze ničí lásku. Proč se hádáme kvůli financím a jak neshodám předejít

Během únorového svátku zamilovaných si nejeden pár přislíbí sňatek nebo společné soužití. Jednou z věcí, kterou budou...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...