Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Sebeovládání není potlačování emocí. Pět kroků, jak je zvládat

Emoční únosy jsou situace, kdy vás totálně pohltí emoce a realitu vnímáte zkresleně. Spustí se vám většinou nefunkční, destruktivní programy a až se uklidníte, litujete toho, co jste udělali nebo neudělali, případně řekli či neřekli. Negativně to ovlivní vaše osobní i pracovní vztahy.

Radka Loja | foto: archiv Radky Loja

Z emočního deníku paní Zuzany: Měli mě v práci povýšit. Čekala jsem na to celý rok. Přišla jsem k šéfovi na pohovor a on mi řekl: „Musíte počkat ještě půl roku, protože…“ Už to nestihl doříct. Zatemnilo se mi před očima, skočila jsem mu do řeči a hlasitě řekla: „Víte co? Nechte si to povýšení, už o něj nestojím!“ Večer jsem vše probrala v klidu s manželem a fakt jsem se cítila trapně za své chování. Samozřejmě, že jsem o povýšení stála. Měla jsem říct něco úplně jiného…“

Hledáte zoufale práci? Najděte ji na internetovém portálu jobDNES.cz bez zbytečných emocí.

Emoce se vaří podobně jako fazole v papiňáku. Pokud neupouštíte páru, tak to bouchne. Udělá se pěkný binec, který sice uklidíte, ale některé fleky na zdi už zůstanou. Pokud se nepoučíte, dříve nebo později se to stane znova a pár dalších fleků přibude. A podobně je to i se vztahy.

Radka Loja

  • Lektorka a koučka, autorka knihy „Emoce pod kontrolou“ a spoluautorka knihy „Jak získat úspěch, klid a vyrovnanost v hektické současnosti“.
  • V červnu vyšla její nová kniha „Myšlení pod kontrolou“.
  • Vede akreditované kurzy koučinku se zaměřením na celkový osobní rozvoj a leadership, poskytuje individuální koučink a psychologické poradenství.
  • Je spoluautorkou webu emoční inteligence www.mindtrix.cz.

Je potřeba naučit se vyjadřovat svoje potřeby průběžně a nelpět na dohodách, které stejně nefungují. Je nutné doplňovat během dne energii. Tu potřebujeme, abychom byli schopni odolat tlakům z okolí a nepodléhali často emočním únosům.

Nevytvářejte na sebe ale další tlak, rozhodně se vám to nemusí podařit vždycky. Úspěch je, pokud emočně náročné situace zvládáte o trošku lépe než dřív.

Emoce v sobě také nesou důležité informace, a pokud je potlačíte, tyto zprávy pro sebe ztratíte. Když například cítíte dlouhodobou nespokojenost v práci, v manželství a podobně, nemá smysl to popírat a říkat si, že vše je ok, ale situaci řešit s rozumem. Tím odpouštíte páru.

Pět kroků pro zvládání emocí

1 Zastavte se

Toto je nejdůležitější krok, protože bez něj nemůžete provádět ty další. Když vnímáte že vám v těle nabíhají silné emoce, zastavte se. Třikrát se nadechněte a vydechněte. Nereagujte automaticky podle svých nefunkčních programů a vzorů.

2 Pojmenujte

Emoci, kterou zaregistrujete, také pojmenujte. Nezapomeňte, že vy nejste tou prožívanou emocí, neříkejte si mám vztek, ale raději právě teď prožívám vztek nebo jinou emoci (to je odstup, pozice pozorovatele).. Jakmile si dokážete říct a uvědomit, co vlastně prožíváte, získáváte čas, odstup a nad emocí do jisté míry kontrolu. Potom je snadnější si uvědomit a rozmyslet, co dělat dál.

3 Použijte techniku a reagujte

Existuje mnoho účinných technik pro zvládání emocí. Patří sem například pozorování emocí, práce s dechem, s tělem, změna úhlu pohledu, různé druhy vizualizací a tak dále.

Co mohla udělat Zuzana? Jednat s rozumem. Zeptala by se například: „Co se stalo?“ a dozvěděla by se: „…protože vaše povýšení musíme doporučit tři. Já a šéf z Bratislavy jsme ho schválili, bohužel šéf z Itálie na to omylem zapomněl, tudíž se to nedostalo na schůzi včas. Je mi to líto. Určitě to schválí, ale další schůze je až za půl roku. Já vám potom v odměnách dorovnám finanční rozdíl.“

4 Vyhodnoťte a poučte se

Emočně nabité situace, které jste prožili, je potřeba vyhodnocovat. Zamyslet se nad možnými příčinami a důsledky, uvědomit si, která technika a jaká vaše reakce zabírá, co můžete změnit, co zkusíte příště. Doporučuji si analýzu situací stručně zapisovat. S odstupem času se vzpomínky zkreslují a při psaní si ještě více utřídíte myšlenky.

Zuzana by se k situaci vrátila. Viděla by ji mnohem reálněji, než když byla v emocích. Rozmyslela by si, jak postupovat dál a jakou reakci zvolit. Co se s tím dá ještě udělat, např. zítra?

Pamatujte si, že i když podlehnete emočnímu únosu a v situaci nejednáte adekvátně, můžete to buď úplně nebo alespoň částečně, později napravit.

5 Zkuste psychohygienu

Psychohygiena napomáhá celkovému zvýšení naší životní energie. Pokud ji děláme pravidelně, máme dostatek sil pro zapojení myšlení do náročných situací a zvládání emocí. Patří sem hlavně relaxace, meditace, sport, kvalitní jídlo, dobrý spánek a podporující mezilidské vztahy.

Cílem není být vždycky perfektní a zvládat všechny situace. Důležité je, abyste viděli, že děláte pokroky. Například před dvěma lety jste se nechali emočně unést v osmi situacích z deseti, dnes jich osm zvládnete.

Nikdo na světě není dokonalý. Určitě jste mnoho situací ve svém životě zvládli dobře. Poučte se a nechte to být. Případně až emoce opadnou, prodiskutujte, co se stalo, s daným člověkem.

Autor:
  • Nejčtenější

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Pro nákupy na e-shopech začnou platit nová pravidla. Co vše se mění?

Sleva, která vlastně žádnou slevou není. Zboží, které jste si neobjednali. Nebo takové, které vůbec neodpovídá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PORADNA: Musí předčasný důchodce přestat pracovat, nebo smí vydělávat?

Výpočet předčasného důchodu koncem roku 2022 je výhodnější než výpočet klasického důchodu v roce 2023. Do předčasného...

Účetní je nedostatková profese. Kolik berou a kolik by chtěli mít?

Je to nenápadný profesionál, který má hodně talentu a ještě více píle. Na párty sice svým povoláním nikoho neohromí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak přemýšlet o úsporách, aby se peníze neztrácely

Spořili jste dlouhá léta, máte třeba milion korun a teď jen koukáte, jak je inflace pomalu, ale jistě mění v menší a...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

KVÍZ: Vánoční nákupy jsou tady. Jste profíci v online shopování?

Čím dál častěji pro dárky místo do nákupních center vyrážíme na internet. Má to své výhody, ale i rizika. Víte...

Limit pro povinnou registraci k DPH se zvýší. Komu se vyplatí odhlášení?

Novela zákona o DPH zvyšuje limit pro povinnou registraci k DPH z 1 mil. Kč na 2 mil. Kč Je pro drobné plátce výhodné...

Úspory nemusí bolet. 7 tipů, jak ušetřit i desetitisíce bez ztráty komfortu

Premium Mnohé české domácnosti čeká utahování opasků. Existují však snadné způsoby, jak můžete ušetřit desetitisíce korun ročně...

Lepší vědět než lamentovat. Jak se bránit proti vysátí bankovního účtu

Hackerské útoky na bankovní účty vzrostly v posledních dvou letech až čtyřnásobně. Průměrná škoda při dokončeném ataku...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...