Neděle 7. března 2021, svátek má Tomáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 7. března 2021 Tomáš

Za pracovní úraz si může sám, tvrdila firma. Rozhodl až soud

V případě pracovního úrazu máte nárok na odškodné. Výpočet částky, která vám náleží, je poměrně složitý a v praxi bývá často problematické náhradu škody od zaměstnavatele vymoci. Svědčí o tom konkrétní případ.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pan Marek pracoval jako opravář strojů, a tedy často ve výškách. V létě roku 2016 vystoupal na žebřík v domnění, že je správně zabezpečený. Ten ovšem bohužel řádně upevněn nebyl, pan Marek spadl z velké výšky a velmi vážně si poranil obě nohy. Zraněného muže vynesli kolegové na vzduch a sotva se probral z bezvědomí, využili jeho šoku a donutili ho podepsat prázdný papír, kam následně doplnili jeho „přiznání“ že vědomě vylezl na nezajištěný žebřík.

„Zaměstnavatel tvrdil, že se jednalo o stoprocentní zavinění ze strany zaměstnance a odmítl mu jakoukoliv pomoc či dorovnání mzdy. My jsme po dlouhém právním boji dokázali spoluúčast pana Marka srazit jen na 40 procent – získal tak odškodné přes 1,7 milionu korun. Navíc jsme mu pomohli zařídit doživotní rentu ve výši několika desítek tisíc, kterou bude pobírat až do důchodu, protože ho následky úrazu v životě nesmírně limitují,“ říká Tomáš Beck ze společnosti Vindicia.

Za pracovní úraz vám náleží odškodné

Asi nejpodstatnější je definice, co je pracovní úraz. Důležité je, že k poškození zdraví nebo ke smrti musí dojít při plnění pracovních povinností nebo v souvislosti s nimi, a to nezávisle na vůli pracovníka.

„V praxi to znamená, že mezi pracovní úrazy můžeme zařadit jak úraz při vyslání na pracovní cestu, tak například při cestě do kantýny nebo při přesunu zaměstnance v rámci podniku z šatny na pracoviště, nemusí tedy nutně jít o úraz způsobený strojem,“ upřesňuje advokát Kamil Tvarůžka.

Pracovní úrazy v roce 2018

 • 44 365 pracovních úrazů bylo evidováno.
 • 123 z toho bylo smrtelných.
 • 1 149 úrazů si vyžádalo hospitalizaci delší než 5 dnů.
 • 79% úrazů bylo zaviněno špatně nebo nedostatečně odhadnutým rizikem, což je nejčastější příčina pracovních úrazů.
 • Podle dnů v týdnů k nejvíce úrazům došlo v pondělí.
 • Podle kalendářních měsíců bylo nejvíce úrazů v lednu a nejméně v prosinci.
 • Nejčastěji se úrazy staly mezi 10 a 11 hodinou.

Zdroj: Státní úřad inspekce práce

Z hlediska náhrad za škodu vzniklou v důsledku pracovního úrazu máte nárok na náhradu za ztrátu na výdělku, bolestné, snížení společenského uplatnění, účelně vynaložené náklady v souvislosti s léčením a náhradu věcné škody,

Náhrada za ztrátu výdělku znamená, že vám zaměstnavatel doplácí rozdíl mezi nemocenskými dávkami a průměrnou mzdou před vznikem pracovního úrazu, měl by tak činit průběžně v rámci mzdy.

Za věcné škody se považuje škoda na oblečení i na věcech, které byly v souvislosti s pracovním úrazem poškozeny nebo zničeny. Podle judikátu Nejvyššího soudu ČR máte nárok i na náklady, které vznikly tím, že pro následky pracovního úrazu nemůžete obstarávat svou domácnost v rozsahu jako před vznikem škody a tyto domácí práce za vás musí vykonávat někdo jiný. Nebo také situace, kdy jste v nemocnici, a někdo k vám chodí topit, aby nepopraskaly trubky.

Mezi účelně vynaložené náklady v souvislosti s léčením patří cena za léky, náklady na cestu k lékaři či na rehabilitaci. Také veškeré náklady, které v bezprostřední souvislosti s cestou k lékaři vznikly doprovodu, pokud je doprovod nezbytný, a to včetně nákladů na hlídání dětí, je-li to nezbytné. „Je potřeba si uvědomit, že pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel nedohodnou, účelnost vynaložených nákladů v případném sporu posuzuje soudce, a proto nelze oddělit také schopnost účelnost vyargumentovat,“ upozorňuje advokát.

Bolestné se vypočítává tak, že ošetřující lékař stanoví počet bodů a ty se pak vynásobí částkou, kterou stanoví vyhláška ministerstva zdravotnictví. V důsledku pracovního úrazu může vyvstat potřeba několika reoperací. Není nutné čekat na poslední reoperaci, bolestné můžete uplatňovat průběžně za každou operaci zvlášť.

Důležitý je posudek

Neštěstí nechodí po horách! Buďte připraveni, pojistěte se ještě dnes.

Zásadní součástí odškodnění je kompenzace sníženého společenského uplatnění, a to pokud má zraněný tak vážné následky, že ho v životě limitují. Možností odškodnění je i pravidelná renta. „Snížení společenského uplatnění je něco tak složitého, že se zaměstnanec určitě neobejde bez zdravotního posudku, ale také pravděpodobně ani bez právní pomoci. Je třeba totiž specifikovat, jaké jsou důsledky zdravotního postižení a v čem spočívají omezení, která nastala po pracovním úrazu,“ podotýká Tvarůžka.

Důsledky jsou u každého jiné, v souvislosti s tím, jaký život vedl konkrétní člověk před úrazem, a to nejen s ohledem na práci, ale i na rodinu, sportovní život, rozkvět další kariéry apod. V případě, že nejste schopni v důsledku pracovního úrazu zvládat původní práci a firma vás propustí, jde také o jeden ze znaků snížení společenského uplatnění. Znamená to, že můžete po zaměstnavateli požadovat náhradu spočívající v rozdílu mezi platem u původního zaměstnání a následného zaměstnání.

Autonehodu řešte jinak

Mezi velmi časté a zároveň nejzávažnější pracovní úrazy patří důsledky autonehod. Ať už se jedná o to, že zaměstnance někdo při pochůzce po úřadech srazil na přechodu, nebo došlo ke srážce jeho auta s nezodpovědným řidičem. „V tomto případě se daleko více vyplatí řešit odškodnění jako důsledek nehody než jako klasický pracovní úraz. Částka, které se zraněný domůže, může být totiž diametrálně odlišná. Odškodnění vychází z bodového systému – čím jsou následky vážnější, tím vyšším počtem bodů jsou ohodnoceny. Jenže zatímco v případě pracovního úrazu je za bod 250 Kč, u dopravních nehod je za bod 311 Kč,“ radí Tomáš Beck ze společnosti Vindicia.

Pamatujte si:

 • Trvejte na zaevidování pracovního úrazu a určitě si obstarejte svědky. Některé následky úrazu se mohou projevit později a souvislost se pak špatně prokazuje.
 • Pokud vám zaměstnavatel odmítne vydat záznam o úrazu, pomoci by měl inspektorát bezpečnosti práce.
 • Schovávejte si veškeré dokumenty a lékařské zprávy.
 • Ukládejte si i všechny účtenky, za doplatky léků, lázní, nákup zdravotnických pomůcek, ale například i lístky za vlak, kdy za vámi jela rodina do nemocnice.
 • Nesouhlaste s ukončením pracovního poměru dohodou. Pokud z důvodu pracovního úrazu nemůžete vykonávat svou práci a firma vám nedokáže zajistit jinou, máte nárok na odstupné ve výši 12 platů.
 • Odškodnění pracovních úrazů je velmi složité a náročné. Obraťte se na odborníky, kteří vás celým procesem provedou a pomohou i zajistit posudek znalce na nemateriální újmu. Dobrý posudek je pro určení výše odškodného stěžejní.

Zdroj: Vindicia

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

 • Nejčtenější

Nepřizpůsobila chůzi chodníku, odmítlo město odškodné ženě. Rozhodl soud

Pokud spadnete a zraníte se na neupraveném chodníku, máte nárok na náhradu škody. U koho nárok uplatnit a jak se...

Podnikatelský nápad brali jako recesi, uspěli u zákazníků i v soutěži

Martin Zrzavý a Tomáš Jeřela mají společnou zálibu, folklor. Potisk krojové košile na tričko vznikl před sedmi lety...

Vyrábí obličejové masky a filtry. Ve světě je znali už před covidem

„Ochranné prostředky“ či „obličejové masky“, to jsou pojmy, které až do loňského jara většina lidí prakticky neznala....

Spořit na penzi s příspěvkem státu půjde v novém účastnickém fondu

Skupina Partners získala od centrální banky licenci na vlastní penzijní společnost. Na jejím základě pak zažádala o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zvládnete daně přiznat bez chyb a neplatit víc, než je třeba?

Na odevzdání daňového přiznání je ještě měsíc času. Než se ale pustíte do vyplňování růžového formuláře, ověřte si v...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

 • Další z rubriky

S úspornou ledničkou můžete ušetřit tisíce. Áčko s třemi plus už ale nenajdete

Od letošního března se mění energetické štítky u některých domácích spotřebičů. Jaké hlavní změny a výhody pro...

Svatý Valentýn váš majetek neochrání, manželská smlouva ano. Co o ní víte?

Manželskou smlouvu u nás sepisuje každý čtvrtý pár, který vstupuje do manželství. Lidé se tím chrání před odpovědností...

Kdo věří spikleneckým teoriím typu, že očkování není ku prospěchu

Spiklenecké teorie nejsou ničím novým. Vyskytovaly se odedávna a šíří se i dnes. Vzhledem k rychlosti informačních toků...

KVÍZ: V testu kyberbezpečnosti byli Češi jen průměrní. Obstojíte lépe?

Počty kyberútoků stále rostou a nějakou zkušenost s nimi má podle průzkumu České bankovní asociace více než polovina...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...