Pozor na podvody. Nádobí zakoupené doma nelze vrátit

aktualizováno 
V Česku přibývá lidí, kteří se dostali do potíží kvůli tomu, že si nakoupili zboží na reklamních akcích. Třeba do budějovického Spotřebitelského infocentra si přišlo loni stěžovat 3 156 lidí, což je o téměř tři sta víc než v roce 2008.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Paní Alena podlehla lákavému letáku a přesvědčivému vystupování dealerů na prodejních zájezdech. Během jedné takové akce si koupila parní čistič, sadu hrnců a další věci za celkem 22 tisíc korun. Jako mnozí před ní udělala zásadní chybu - pořádně si nepřečetla kupní smlouvu. Teď se už několik měsíců snaží věci vrátit a peníze získat zpět.

"Prostě jsem nalítla. Člověk, který se mnou smlouvu podepisoval, zakryl část papíru rukou, tehdy mi to divné nepřišlo. V životě bych už na podobnou akci nešla. Vím, že takto napálení jsme ten den byli tři," vypráví Alena, která si nepřála uvést své příjmení.

Nachytají hlavně důchodce

Snažila se jednat přímo s firmou, která zboží dodává, ale neúspěšně. Obrátila se proto na Českou obchodní inspekci a s řešením sporu jí nyní pomáhá českobudějovické Spotřebitelské informační centrum SOS.

"Stala se obětí novodobého triku těchto prodejců. Ti totiž do smlouvy zakomponují formulaci, že si je pozvala za účelem koupě zboží k sobě domů. Zákazník tím ztrácí právo na její vypovězení do 14 dnů," vysvětluje člen sdružení Pavel Kolář.

Věta přitom není pravdivá, protože podobné obchody se nejčastěji uzavírají v restauracích a dalších podobných zařízeních. To se ale později jen těžko dokazuje. Důležitá poznámka je navíc napsaná velmi malým písmem a nikdo na ni zákazníky neupozorní. Spor pak často končí u soudu.

"Měsíčně se na nás s podobnými problémy obrací okolo deseti osob. To je ale jen zlomek takto napálených. Podle našich zkušeností sebere odvahu jen asi třetina z nich. Ostatní to zkrátka nechají být," dodává Kolář.

Nejčastěji se oběťmi těchto akcí stávají důchodci, kteří na takové praktiky nejsou zvyklí. Navíc se dají snadno přesvědčit. "Nejvíce z nich se stále ještě týká neuznaných reklamací a dalších problémů s různými výrobky či službami. Přibývá ale lidí, kteří se na nás obracejí kvůli tomu, že se dostali do pasti dluhů či mají problém právě s reklamními akcemi a prodejem," poznamenala Libuše Oulehlová, která sdružení v krajském městě vede.

Lidem tu radí i s podmínkami, za kterých lze vyhlásit osobní bankrot, pomáhají jim při jednání s finančními ústavy - především pak se žádostmi o splátkový kalendář. Ve složitějších případech sdružení spolupracuje s finančním arbitrem.

"Předluženost v kraji je značná. Jihočeši si zvykli půjčovat, jenže teď jsou úroky daleko větší a podmínky bank přísnější. Lidé se proto obracejí na různé společnosti, které jim peníze dají, ale často za nehorázných podmínek," varuje Oulehlová.

Za pračku dali čtyři tisíce navíc

Zná například rodinu, která si tímto způsobem půjčila 11 tisíc korun na pračku. Peníze na zaplacení se jí podařilo sehnat už za měsíc. Vyrovnání dluhu ji ale i tak přišlo na 15 tisíc korun.

"Všichni si musíme zkrátka uvědomit, že dneska nikdo nikomu nic zadarmo nedá, a naučit se pořádně číst smlouvy. To nejdůležitější totiž bývá napsáno právě těmi nejmenšími písmeny," připomíná známá pravidla Oulehlová.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Nakoupili zlaté slitky, při prodeji zjistili, že vlastní padělky

Ověřování padělaného slitku měřením.

Cena zlata roste, a kdo investoval do zlatých cihliček a slitků, může být spokojený. Na konci června vyšplhala jeho...

Trend: Důvěra v e-shopy roste, internetové nákupy v Česku frčí

ilustrační snímek

Stále víc lidí přichází na chuť internetovým nákupům. Důvod je prostý, online nákupy jsou pohodlné. Ale nejen to....

Turecká lira. Došla investorům trpělivost?

Turecká lira. Došla investorům trpělivost?

Kurzy.cz Turecká lira patřila během posledních tří měsíců k nejvíce posilujícím měnám rozvojových trhů, a to jak vůči dolaru, ta...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICAL ENGINEER - PROTOTYPE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz