iDNES.cz

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

aktualizováno 
Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších příčin. Třeba od cigarety, se kterou kuřák usne. Nebo od zapálené svíčky ponechané bez dozoru.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Z našich reálných testů společně s hasiči vyplynulo, že hořící svíčka na vánočním stromečku dokáže proměnit pokoj ve žhavé peklo do dvou minut,“ popisuje praxi Jan Marek, mluvčí Generali.

Svíčka je očima hasičů zkrátka otevřený oheň, který dokáže ničit domy a byty, ale i zraňovat a zabíjet. Základní pravidlo ve spojení s otevřeným ohněm v bytě je přitom jednoduché: nikdy nesmí zůstat bez dozoru.

Porovnejte si nabídky pojištění domácnosti a získejte tu nejlepší na trhu.

Některé příčiny, proč požár vznikne, nás však vůbec nemusí napadnout. Škodu za stovky tisíc korun způsobil v jedné domácnosti například klasický internetový modem. „Rodina ho měla umístěný v šatní skříňce. Kvůli nevětranému prostoru však došlo k přehřátí přístroje, následnému zkratu a požáru. Ten se rozšířil na celý byt a jeho vybavení,“ přibližuje Jan Marek.

A co elektrické prodlužovačky, do kterých jde napojit více spotřebičů? Také je doma používáte a máte pocit, že se nic nemůže stát? Omyl. Tyto prodlužovačky mohou být zrádné. Proč? Podívejte se na video.

Ani používání elektrické lampičky nemusí být vždy bezpečné a může mít i tragické následky. „Řešili jsme případ požáru v rodinném domě, v němž bydlela sama seniorka. Ta při čtení knihy v křesle zřejmě usnula a zkrat od čtecí lampy způsobil požár blízké knihovny. Zatímco hmotná škoda na interiéru obývacího pokoje byla v částce převyšující sto tisíc korun, žena bohužel tento požár nepřežila. Přivolaní hasiči ji našli bez známek života, příčina smrti bylo udušení zplodinami. Požární zpráva pak jako příčinu uvedla zkrat od přívodního kabelu k lampě, který byl léty opotřebený,“ přibližuje Jan Marek. Pokud si nedáte pozor, od elektrické lampičky může začít hořet i z dalších příčin. Jakých?

Myslete proto vždy dopředu, buďte opatrní a nenechávejte ani elektrické lampy zapnuté dlouho bez dozoru. Někdy k požáru stačí opravdu málo.

Autor:
zpět na článek