Mějte svou poštu pod kontrolou. Přinášíme pět tipů, jak na to

aktualizováno 
Možná si myslíte, že v době SMS zpráv a e-mailů vaši dopisovou schránku nemusíte řešit. Jenže úřední či soudní obsílky zpravidla chodí v listinné podobě a jsou považovány za doručené, i když si je nevyzvednete.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nevyzvednut si poštu může přinést nemalé problémy. Podle zkušeností advokáta Kamila Tvarůžky existují případy, kdy jsou lidé překvapeni exekutorem a pak se ukáže, že si nevyzvedávali zásilky od soudu. „Navíc praktiky tzv. šmejdů i jiných podvodníků doznaly určitých změn a někteří se je snaží legalizovat za pomocí rozhodnutí soudů a jiných státních orgánů,“ uvádí Tvarůžka.

V případě, že soud nařídí jednání, žalovaného obešle, pokud si ale dotyčný poštu nevyzvedne, následuje takzvaná fikce doručení a zásilka je považována za doručenou desátým dnem od zanechání výzvy k vyzvednutí na poště. „Nastává tak situace, že o pravomocném rozsudku se lidé dozvědí až od exekutora nebo dokonce v případě nejrůznějších podvodů vůbec netuší, že jsou obětí a nemohou se bránit,“ upozorňuje advokát.

Doručení fikcí

  • Nastává v případě, že je zásilka doručována podle zvláštního zákona (např. občanský soudní řád, správní řád apod.).
  • V místě uvedeném v poštovní adrese je učiněn pokus o doručení zásilky.
  • Jestliže je tento pokus neúspěšný, tedy adresát nebyl zastižen, je v jeho domovní schránce (má-li ji zřízenu), případně na jiném vhodném místě (např. v blízkosti domovních schránek nebo na domovní nástěnce) zanechána výzva nebo oznámení odesílatele (tzv. vlastní výzva, vlastní oznámení), ve kterém je uvedeno, podle kterého zvláštního zákona je zásilka doručována a poučení adresáta v souvislosti s dodáním zásilky.
  • Zásilka je následně po dobu úložní doby uložena u příslušné ukládací pošty.
  • Pokud si uloženou zásilku během 10 dnů adresát nevyzvedne, vloží se po této době do jeho schránky a je považována za doručenou. V tomto případě nastává tzv. fikce doručení. V případě, že adresát nemá v odevzdacím místě domovní schránku, je zásilka s vysvětlením vrácena odesílateli.

zdroj: Česká pošta

Nemusí jít přímo o útok podvodníků, důležité je přebírat si včas i rozhodnutí správních orgánů. České právo je totiž úzce svázáno s lhůtami pro reakci a úřady, soudy i státní instituce vycházejí z toho, že účastník řízení se zdržuje v místě trvalého pobytu.

„Pravidelné vyzvedávání pošty se určitě vyplatí. K tomu, abychom mohli svá práva účinně bránit, totiž musíme nejprve vědět, že někdo o zásah do nich usiluje. A pokud si nevyzvedáváme poštu, sami dobrovolně se této možnosti vzdáváme,“ shrnuje Kamil Tvarůžka.

A tak když se přestěhujete, myslete na svou poštu. Změnu trvalého bydliště oznamte na ohlašovně obecního úřadu v místě nového trvalého pobytu. Stačí vyplnit a podepsat formulář Přihlašovací lístek k trvalému pobytu a zaplatit správní poplatek 50 korun. Změnu je ohlašovna povinna zapsat do evidence obyvatel nejpozději do tří pracovních dnů. Pokud bydlíte v nájemním bytě, nepotřebujete ke zřízení trvalého pobytu souhlas pronajímatele, na úřadě vám postačí nájemní smlouva.

I v případě, že žijete jinde, než máte trvalé bydliště, existují možnosti, jak mít svou poštu pod kontrolou.

1.Doručovací adresa

O zavedení adresy pro doručování písemností žádáte na obecním úřadě. Adresa může být v České republice i mimo ČR a může se jednat i o adresu poštovní přihrádky nebo dodávací schránky. Na tuto adresu pak budou všechny úřady doručovat písemnosti. Žádost se dá podat i písemně, v takovém případě ovšem musí obsahovat váš úředně ověřený podpis.

CENA: Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.

2.Datová schránka

Žádost o zřízení datové schránky podáváte na obecním úřadě nebo na poště na přepážkách se službou Czech POINT. Většinu úředních písemností pak obdržíte do datové schránky s výjimkou dokumentů, u kterých to například není technicky možné nebo v případech, kdy konkrétní právní předpis vyžaduje jiný způsob doručení.

Ale pozor, pokud se do datové schránky nepřihlásíte ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byl dokument do schránky dodán, považuje se posledním dnem této lhůty za doručený.

CENA: Činnosti v rámci informačního systému datových schránek jsou prováděny zdarma.

3.Trvalá dosílka

Služba České pošty, dosílat zásilky je možné na jakoukoli vámi zvolenou adresu v ČR, na tu je vám pak přeposílána veškerá pošta. Službu nelze poskytnout pouze u zásilek, u kterých odesílatel uvedl poznámku „Nedosílat“.

CENA: 200 Kč/ měsíc

4.Odnáška zásilek

Zásilky s adresou trvalého bydliště pošta nedoručuje do místa trvalého bydliště, ale jsou rovnou uloženy u sjednané ukládací pošty, na kterou si pro ně chodíte. V případě doporučených zásilek ve zvláštní obálce, která má zelený pruh, musí být ale vždy učiněn pokus o doručení a sjednanou odnášku zásilek není možné akceptovat.

CENA: Službu poskytuje Česká pošta zdarma.

5.P. O. BOX

Zamykatelná poštovní přihrádka umístěná na poště, zásilky si vyzvedáváte sami v otevírací době pošty. Na základě dohody je možné do poštovní přihrádky vkládat nejen zásilky s adresou P. O. BOXu, ale i ty s adresou trvalého bydliště.

Doporučené zásilky ve zvláštní obálce, která má zelený pruh a na kterých je přímo uvedena adresa P. O. BOXu, budou do poštovní přihrádky standardně vloženy. Pokud však na nich bude uvedena adresa trvalého bydliště, musí být opět učiněn pokus o doručení v místě trvalého bydliště a v takovém případě nelze zásilku do poštovní přihrádky vložit. Pro tyto zásilky si musíte dojít na příslušnou ukládací poštu.

CENA: v místě do 10 000 obyvatel 121 Kč/měsíc, do 50 000 obyvatel 266 Kč/měsíc, nad 50 000 obyvatel 460 Kč/měsíc

Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Sedm rad, jak si půjčit, aniž by vás to zruinovalo

ilustrační snímek

Insolvence. Ti, kdo jsou ve finančním průšvihu, o ni usilují. Od června to mají jednodušší. Nemusí předem dokládat, že...

Kvíz: Umíte na dovolené ochránit svůj mobil či tablet a data v nich?

ilustrační snímek

Asi málokdo vyrazí na letní dovolenou bez chytrého telefonu, tabletu nebo přenosného počítače. Víte, jak tato zařízení...

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER LOGISTIKY – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 85 000 - 95 000 Kč

Najdete na iDNES.cz