Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pět povahových rysů, které ovlivňují politickou orientaci lidí

Naše politická orientace souvisí nejen s našimi potřebami a ekonomickými i sociálními zájmy. Ještě více, aniž si to uvědomujeme, souvisí s osobními vlastnostmi, tedy s psychologickým profilem naší osobnosti. Jak tyto vlastnosti naše politické preference ovlivňují, přibližuje psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tradiční pohled na příčiny politických preferencí vychází z toho, že politická orientace lidí je ovlivněna především jejich hmotnými zájmy či společenským postavením. Lidé s vyššími příjmy i větším majetkem mívají sklon preferovat strany, které jim slibují, že jejich příjmy ani majetek příliš nezdaní. Lidem s nižšími příjmy naopak strany slibují, že se o ně v případě potřeby postarají.

Dělení stran na pravicové a levicové, které tomuto pohledu odpovídá, však již dnes příliš neplatí. Programy stran jsou podobné, většinou spíše mlhavé a pružné, a nově vznikající strany se zpravidla snaží svou pravolevou orientaci, pokud ji mají, spíše skrýt. Většinou již svým názvem.

Psychologické výzkumy současně ukazují, že o politické orientaci lidí dnes rozhodují z velké části jejich povahové rysy. Tedy vrozené charakteristiky, které s ekonomickými i dalšími zájmy většinou příliš nesouvisejí.

Pět povahových rysů lidí

Základních povahových rysů, kterými se lidé od sebe vzájemně liší, je celkem pět. Tyto vlastnosti ovlivňují naše jednání, uvažování a emoce včetně toho, v jakých situacích se cítíme dobře, jaké situace či lidi vyhledáváme a jakým se naopak vyhýbáme.

Jan Urban

Jan Urban
  • Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikuje na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Psychologie pro každý den.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

Jde o rysy mající povahu škály se dvěma vzájemně protichůdnými okraji – a naše osobnost je pak jejich kombinací.

Jak se tyto osobnostní rysy projevují a jak se promítají v našich politických preferencích?

1. Extroverze, respektive introverze

Extrovertní lidé jsou společenští, hovorní a spontánní, a touží po sociální pozornosti. Mají sklon dominovat, být asertivní a impulzívní. Emoce, jež u nich převažují, bývají pozitivní. Introvertní lidé jsou naopak tišší, přemítaví, a spíše samotářští, protože společenské situace, především ty, které přinášejí vyšší potřebu intenzívních sociálních kontaktů, je brzy unavují. Většinou mají i nižší smysl pro humor.

Pokud jde o politickou orientaci, mají extrovertní lidé, jak ukázaly průzkumy, blíže ke konzervatismu, a to jak v ekonomické, tak sociální oblasti. Hlavním důvodem je, že bývají, za jinak stejných okolností, šťastnější, a jsou tak se světem většinou i spokojenější. Mají proto menší sklon své okolí měnit a riskovat, že se změní k horšímu. Pokud je extrovert na večírku, kde se cítí spokojený, nemá většinou potřebu jet přes polovinu města na jiný večírek, jen proto, že tam bude o pár lidí více. Jeho heslem je „kout železo, dokud je žhavé“. Introvert má naopak lehce sklon k liberalismu.

Vliv extroverze a introverze na politickou orientaci je však v rámci pěti základních osobnostních vlastností spíše slabší.

2. Emocionální stabilita, respektive labilita

Jde o vlastnost, která je viditelná především u lidí na „labilním“ okraji jejich spektra, tedy u těch, kteří emocím podléhají snadněji. Snadno se rozčílí, propadají obavám, smutku, depresi, úzkosti či nepřátelství, a spolu s tím tak nad sebou snadněji ztrácejí sebekontrolu.

K podstatně větším a rychlejším změnám nálad a emocí dochází u lidí se zvýšenou úrovní emocionální lability, označované též jako neuroticismus, především pod vlivem frustrace. Příkladem je člověk, který se pokaždé, když uvízne v dopravě, silně rozčílí, přesto, že se mu to v daném dni stalo již několikrát. Součástí neuroticismu je většinou i celkově zvýšená tendence k negativním emocím, tedy sklon vidět věcí kolem sebe spíše černě.

Zvýšená emocionální labilita zvyšuje sklon k sociálnímu liberalismu či levicovému vidění světa. Vyšší úroveň emocionální stability zvyšuje naopak sklon ke konzervatismu. Důvodem většinou je, že emocionální nestabilita vede lidi k hledání cest, jak svou stabilitu posílit.

3. Společenská vstřícnost, respektive sklon k nepřátelství

Jde o vlastnost, jejímž projevem, je na jedné straně sklon k přívětivosti, ochotě pomáhat, vycházet druhým vstříc, vyhýbat se konfliktům a podporovat vzájemnou spolupráci.

Na opačném konci tohoto spektra jsou lidé, kteří se o pocity druhých příliš nezajímají. Jde jim především o jejich vlastní zájem, a konflikty naopak sami vyvolávají. Spolupráci s druhými odmítají, jsou spíše soupeřiví, často však i proto, že odmítají jakoukoli autoritu. Jsou totiž přesvědčeni, že jsou lepší než ostatní.

Z hlediska politických preferencí je vyšší míra sociální přívětivosti, za jinak stejných okolností, spojena s vyšším sklonem k levici, nikoli však k sociálnímu liberalismu. Lidé s tímto sklonem reagují vstřícně k jednotlivcům v ekonomické nouzi, sociálně liberálním politikám se však naopak brání, a v sociální oblasti projevují tak spíše sklon ke konzervatismu. Důvodem je, že liberální sociální politiky zpochybňují tradiční společenské normy, a mohou tak vést ke zvýšeným sociálním konfliktům.

4. Zájem o nové, respektive obava ze změn

Lidé se zájmem o nové jsou otevřeni novým věcem a zkušenostem. Mají o ně zájem, jsou ochotni je zkoušet, a pod vlivem nové zkušenosti změnit i svůj názor. Stále stejný způsob provádění věcí je totiž dříve či později nudí. Nebrání se ani změnám majícím spíše jen abstraktní povahu, což souvisí s tím, že zájem o nové je povahový rys, který je ze všech pěti z nich nejvíce spojen s vyšší inteligencí.

Naopak lidé, kteří se novinek obávají, se drží zavedených postupů. Změnám se, pokud mohou, vyhýbají. Lidem se zájmem o změny příliš nerozumějí, a často bývá těžké jim zájem o nové věci vysvětlit. Někdy to může být stejně obtížné jako snaha vysvětlit barvoslepému existenci různých barev.

Zvyky nám dávají jistotu, často nás však drží při zdi. Jde to změnit

Otevřenost vůči novým věcem vede k liberálnímu vidění světa, a to v ekonomické i sociální oblasti. Důvodem jsou nejen širší zájmy těchto lidí, ale i to, že jde zpravidla o ty, kdo jsou více než jiní ochotni podstoupit riziko.

V rámci pěti hlavních povahových rysů je tento rys tím, který má k politické orientaci lidí nejsilnější vztah. Výzkumy ukázaly, že vztah mezi zájmem o nové a liberalismem je dokonce silnější než vztah mezi výší ekonomického blahobytu a sklonem ke konzervativnímu vidění světa.

5. Osobní odpovědnost, respektive nespolehlivost

Lidé s osobní odpovědností se projevují jako svědomití, pečliví a disciplinovaní. Jsou pracovití, někdy dokonce tak, jako by nemohli ani na chvíli vykonávat něco, co je neproduktivní. Stejně tak jsou i pořádkumilovní, a dodržují stanovená pravidla.

Lidé na druhém konci tohoto spektra bývají méně svědomití, a k životu potřebují více volného času; jinak jsou nešťastní. Trpí sklonem odkládat úkoly, a snadno se rozptylují. Lidem odpovědným se tak většinou jeví jako líní.

Z hlediska vlivu na politickou orientaci se osobní odpovědnost projevuje sklonem ke konzervatismu, a ze všech pěti hlavních psychologických rysům je tím, který má k politickému zaměření lidí druhý nejsilnější vztah. Ještě více to platí u těch, kdo mají navíc sklon odmítat novinky.

Důvodem je, že lidi s vysokou svědomitostí přitahují společenské normy kladoucí důraz na osobní odpovědnost a osobní snahu dosáhnout úspěchu. Liberální či levicové politiky chápou naopak jako ty, kteří mají snahu podkopávat pobídky k osobnímu úsilí.

Důvodem vyššího konzervatismu svědomitých lidí je však i to, že kolem sebe chtějí stabilní, známé a předvídatelné prostředí. Svědomití lidé tak v různých dobách stáli na velmi různých stranách „politické barikády“. Pokud bychom se vydali zpět v čase, je pravděpodobné, že bychom je našli například mezi největšími zastánci otroctví.

Psychické vlastnosti a politické signály

Psychické vlastnosti lidí nejsou dobré a špatné. Jsou takové, jaké jsou. To, že přežily, znamená, že byly pro lidi během historického i prehistorického vývoje důležité. Ať už jednotlivě, nebo ve vzájemných kombinacích.

Vliv psychických vlastností na politickou orientaci však s sebou nese dva problémy. Tím prvním je, že lidé se pod jejich vlivem hlásí často k politikám, které jejich zájmům příliš nesvědčí. Reagují na jednoduché signály, které odpovídají jejich psychologickému zaměření.

Druhý problém spočívá v tom, že tyto vlastnosti mají zvýšený sklon lidi politicky rozdělovat, a to více, než odpovídá jejich zájmům.

O těchto okolnostech je proto dobré vědět. Platí to tím spíše, že nejlépe o nich vědí ti, kteří je k používají rozdělování voličů. Tedy ti, kteří vztahů mezi psychologickým a politickým zaměřením lidí využívají k polarizaci společnosti, což jim umožňuje lépe dosahovat vlastních zájmů.

Autor:
  • Nejčtenější

Podívejte se, které spořicí účty a termínované vklady teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka během letošního roku snižovala základní úrokovou sazbu, aby měla inflaci pod kontrolou. Banky na to průběžně reagovaly snižováním úroků na spořicích a termínovaných účtech....

11. prosince 2024

Úspěch odstartovaly Zlaté stránky. Z českých obchodních center firma dobyla svět

Začátky této firmy nebyly jednoduché. Šikovným řemeslníkům z české dílny se ale podařilo prosadit se i v zahraničí, kromě jiného například pracovali na filmu Letopisy Narnie. Rozjezdu jejich...

7. prosince 2024

Sazby hypoték budou více klesat na začátku roku 2025, říkají odborníci

Hypotéky dál mírně zlevňují, ale stále se drží zuby nehty nad 5procentní hranicí. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu byla k 5. prosinci 2024 na úrovni 5,22...

6. prosince 2024

Škola vyhodila opilé učitele, soud prohrála. Nešťastný precedent, říká advokátka

Premium

Opilí učitelé přistižení s láhvemi alkoholu v uzamčeném kabinetu, odmítnutí dechové zkoušky a následný soudní spor, který zaměstnavatel prohrál. Rozhodnutí Nejvyššího soudu vyvolalo vlnu emocí. Co to...

5. prosince 2024

Šest metod, jak umět přesvědčovat lidi a dosáhnout svého

Všimli jste si, jak snadno dokážou někteří lidé dosáhnout, co chtějí? Většinou je proto, že o svém požadavku umějí druhé poměrně snadno přesvědčit. Metody, které k tomu používají, nebývají přitom...

9. prosince 2024

Co je dobré vědět, když zvažujete uzavřít nezletilému penzijní spoření

Dnešní děti a teenageři již dobře znají hodnotu peněz a rádi se podílejí na jejich správě. Řada rodičů jim proto již na základní škole zřizuje běžné účty, aby své potomky učili nakládat s financemi...

12. prosince 2024

Co jsou to „bohaté“ Vánoce? Učte děti vnímat cenu práce a věcí už odmala

Mluvit s dětmi o penězích, jejich hodnotě i o tom, že ne vše lze mít hned, je třeba začít co nejdříve, například teď před Vánocemi. Jak na to? S předškoláky hrou. „Školákům by detailnější vhled do...

12. prosince 2024

KOMENTÁŘ: DIP je na trhu už téměř rok. O jeho výhodách Češi pořád mnoho neví

Dlouhodobý investiční produkt neboli DIP v Česku funguje od začátku letošního roku. Jde o nástroj určený primárně pro dlouhodobé investování a odkládání peněz až do důchodového věku. Nad jeho...

11. prosince 2024  14:33

KOMENTÁŘ: Jak zajistit dětem v Česku budoucnost

V Česku se v posledních letech rodí stále méně dětí. Důvodů je řada. Mladí lidé chtějí po studiích nejprve cestovat a užívat si života. Jiní dokonce říkají, že děti nechtějí, protože je to velký...

11. prosince 2024

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Ve Švédsku vládne trend „měkkých dívek“. Ženy končí v práci a žijí z platu mužů

Švédsko má celosvětovou pověst země prosazující rovná práva žen a mužů. Přesto teď poněkud překvapivě tamní mladé ženy...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...

Co čekat od pokoje za čtyři stovky? Cestovatel s UV lampou se vyděsil

Kritizovat kvalitu pokrmů v restauracích anebo psát recenze na známé turistické destinace, to už dnes dělá skoro každý...

Příběh Petra: Moje manželka ignoruje domácí práce. Nevaří, neuklízí, nepere

Brali jsme se po docela krátké známosti. Čekali jsme tehdy naše první dítě a oběma nám už bylo dost přes třicet, tak...