Diskuse k článku

Pokud se o dědictví nedohodnete, připravte se na dlouhé čekání

Dědictví vyřizuje soudem pověřený notář. Pokud se dědici nedohodnou, dědického řízení se ujímá soud. Může se stát, že na výsledek si pak počkají i několik let. Děti dědí podle zákona vždy, na synovce se nejspíš nedostane. Zákon dělí dědice do čtyř skupin. Záleží na tom, jak byli zemřelému blízcí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

Dotaz.

Stačí do závěti napsat, že se odkazuje veškerý nemovitý/pozemky, stavení atd./ a movitý majetek jednou větou / pro 1 osobu/, než veškerý majetek vypisovat? To je při větším majetku dost nemožný.

0/0
7.10.2009 13:26

Host

Re: Dotaz.

Stačí to. Veškerý majetek a majetková práva.

0/0
8.10.2009 10:51

Host

Nevlastní dcera

Umřela mi nevlastní matka, druhá manželka mého otce, zůstali jsme 2 , vlastní syn a já nevlastní dcera. Mám dostat dědictví ?

0/0
6.10.2009 21:37

Host

Re: Nevlastní dcera

Ne. Bohužel.

0/0
6.10.2009 21:56

Host

Re: Nevlastní dcera

Ze zákona jistě nedědíš  (jediná možnost je dědění jako tzv. spolužíjící osoba, ale tam je řada podmínek). POkud neexsituje tedy závět, kde bys byla zmíněná, tak ne.

0/0
6.10.2009 21:59

ODS+plus

Nikdy jsem nepochopil, za co ten notář bere ty prachy

Už mě to potkalo 2x. Notář se ozval za cca 2 roky, účty matky přestaly však fungovat po měsíci. Notáři jsem musel dodat kde měl všude příbuzný nějaké aktivity. I po 3 letech se pak našel další. Za co se jim vlastně platí ??

0/0
6.10.2009 19:29

luboshak

.

Nejlepší je nechávat dělat posudky na hodnotu nemovitosti proto, aby si notář mohl spočítat odměnu. To je vrchol. A dědické řízení trvá dlouho i když se potomci na všem domluví a všichni s tím souhlasí. Komu nikdo neumřel si nedovede představit, jaká je to radost všechno toto vyřizovat. A to mám zkušenosti z milující se rodiny, kde se její členové na všem dohodli. Nejlepší je rozdat všechno ještě za života.

0/0
6.10.2009 14:46

Host

Re: .

Bohuzel podobna zkusenost a platit notari za kus papiru, ktery ma predepsany a meni jen jmena, je nehoraznost a vubec tomuto systemu nerozumim a jeste zablokuji ucet, ke kteremu ma prava pozustaly, a pak se pul roku ceka na uzavreni rizeni...

0/0
6.10.2009 18:30

Host

Re: .

To je poznat, že tomu nerozumíte.;-)

0/0
6.10.2009 18:40

Host

Existuje institut správce dědictví !

Reaguji na dnešní článek v MF Dnes o dědictví. Píše se tam, že do uzavření dědictví nelze s majetkem nakládat.  Autoři v něm neuvedli, že existuje tzv. institut správce dědictví. Soud může ustanovit správce dědictví, na kterém se dědici dohodnou a ten pak může spravovat dědictví tak, aby nedošlo ke škodám, po dobu kdy by s dědicvím nešlo nakládat. Může majetek prodávat, kupovat i nakládat s účty. O svém konání musí podávat zprávy soudu, který ho ustanovil. Bez tohoto institutu by patrně zkrachovala firma, na které je závislá spousta lidí i dalších firem, jejíž majitel zemřel a podnikal jako fyzická osoba. Firma musí i po smrti majitele plnit své závazky ( hradit faktury, platit zaměstnancům výplaty, objednávat materiál k výrobě atd.). Píši ze své neradosté zkušenost. J.!            

0/0
6.10.2009 12:09

Host

Každá rada drahá viďte?

Zdravím, máte někdo prosím zkušenosti s "vyděděnim"? Konkrétně po přepisu nemovitosti na syna mi ten ze života dělá peklo. Při tom je ve vzájemné darovací smlouvě uvedeno, že se postará, děkuje atd... ale je tomu právě naopak. Dokonce mě už úmyslně schodil ze schodů, zavolal jsem policii, ale prý je to jen přestupek a ten se mezi příbuznými řeší na obci za poplatek 1500 Kč a je také dost možné že jediný kdo by něco platil bych byl já. Hnus, nikomu nepřeji.

0/0
6.10.2009 10:31

black_gamespot

Re: Každá rada drahá viďte?

Tady by se chtelo rict jak jste si to vychoval, takovy to mate... no,

ono to vzdycky tak jednoduchy ale neni...

Ve skole nam rikali, ze vydedit nekoho (zvlast neopominutelnyho dedice - deti + manzelka) je problem. Clovek musi jednoznacne prokazat opakovany spatny zachazeni, odcizeni nebo tak neco. Jestli uz jste tu nemovitost prepsal na syna, tak se s tim uz podle me realne moc delat neda. To byste musel prokazat svoji nepricetnost v dobe podpisu nebo poruseni podminek darovaci (?) smlouvy. Nejsem ale pravnik a u toho byste mel rozhodne pri reseni zacit.

0/0
6.10.2009 10:53

Host

Re: Každá rada drahá viďte?

Ano, přepsal před 4 roky. Porušení podmínek ve smlouvě je nejen z mého

pohledu jednoznačné, ale právník mi také zatím jen poradil že bych ze sebe zpětně musel úředně udělat "debila". Zatím jím jsem jen mezi známými ...

0/0
6.10.2009 11:47

Host

Re: Každá rada drahá viďte?

Vydědit jde - za určitých podmínek. Pokud chcete mít jistotu, že syn opravdu nic nezdědí, obraťte se na notáře, stojí to cca 2.000,- Kč a nikdo nemusí vědět, že jste syna vydědil.

0/0
6.10.2009 10:55

Host

Re: Každá rada drahá viďte?

pokud bude možné prokázat, že se syn vůši Vám nebo členům Vaší rodiny chová tak, že tím hrubě porušuje hrubé mravy (špatně definovatelné, záleží opravdu na intenzitě jeho chování), pak můžete žádat vrácení daru - jendoduchým dopisem (doporučuji poslat doporučeně, popř. s dodeejkou . na poště Vám to vysvětlí). PAk je ale potřeba obrátit se na soud s příslušnou žalobou.

POplatek za přestupkové řízení - ro zlyším poprvé. Spíše bych titpoval, že se Vás snažili zbavit.

0/0
6.10.2009 11:49

Host

Re: Každá rada drahá viďte?

pokud bude možné prokázat, že se syn vůši Vám nebo členům Vaší rodiny chová tak, že tím hrubě porušuje hrubé mravy (špatně definovatelné, záleží opravdu na intenzitě jeho chování), pak můžete žádat vrácení daru - jendoduchým dopisem (doporučuji poslat doporučeně, popř. s dodeejkou . na poště Vám to vysvětlí). Pak je ale potřeba obrátit se na soud s příslušnou žalobou.

Poplatek za přestupkové řízení - to slyším poprvé. Spíše bych titpoval, že se Vás snažili zbavit.

0/0
6.10.2009 11:50

Host

Re: Každá rada drahá viďte?

Pardon, jako poslat jemu nebo kam ten dopis? Vrácení bych i žádal ale napaden jsem byl zatím "jen" jednou a prý by to muselo být opakovaně a se stupňující se intenzitou.

0/0
6.10.2009 13:37

Host

Re: Každá rada drahá viďte?

Nemusí to být opakovaně!!! Pokud byla intenzita skutečně taková, jak popisujete (sražení ze schodů=fyzický útok na dárce) stačí i jen jediný prohřešek. Za hrubé porušení dobrých mravů se považuje taktéž opakované porušení nižší intenzity( např. odmítnutí požadované pomoci a pod.). Je však mít na paměti, že jako žalobce musíte unést důkazní břemeno (tedy takové hrubé porušení dobrých mravů vůči dárci skutečně prokázat - ať už svědeckou výpovědí, zápisem Polici ČR a pod.) a taktéž, že tento skutek vůči dárci nesmí být starší tří let k datu podání žaloby. Nejlépe by bylo, kdybyste si ihned vybral advokáta (s dobrou pověstí) a jeho prostřednictvím celou věc vyřešil. Není to zase tak drahé, ale i pokud na něj nemáte finanční prostředky, můžete o jeho přidělení požádat soud již při podání žaloby (i návrh na osvobození od soudních poplatků). Z žaloby musí být patrné pouze kdo žalobu podává, proti komu, čeho se domáhá a podpis. Formulovat žalobní petit přesně Vám už pomůže i přidělený advokát.

0/0
6.10.2009 15:56

Host

Re: Každá rada drahá viďte?

Pokud jste mu nemovitost daroval, máte především požádat syna o vrácení daru, respektive toto žalovat u soudu dle § 630 občanského zákoníku. Je však třeba mít na paměti, že ne každé jednání je hrubým porušením dobrých mravů. Sražení ze schodů do této kategorie bezezbytku patří (musíte však hrubé porušení dobrých mravů prokázat!!!!)....nepatří sem ale například nevděk, neposlouchání rad a přání a pod.. I zde však působí obecná tříletá promlčecí lhůta, takže pokud Vás syn srazil ze schodů neotálejte s podáním žaloby!!! Co se týče vydědění: musí být obsahem závěti. Nejlépe tak uděláte, když si závěť necháte vyhotovit notářem (dobře volte notáře-ne všichni jsou odborníci), neboť se tak nejlépe vyvarujete chyb. Jinak by mohli jeho jednání napadat pouze další dědicové, což je hlavně z hlediska dokazování časově náročné a nadto s nejistým výsledkem.

0/0
6.10.2009 15:43

Host

nesmí se skutečně během řízení nic dělat???

Dobrý den,

nevíte, jestli se skutečně během řízení nesmí s majetkem nic dělat (konkrétně mám na mysli pronajímat byt po zesnulém), ani když se na tom dědici dohodnou, nebo když je jediný dědic?? I během řízení se přece musí platit nájem, poplatky, elektřina atd. a tyto náklady by se mohly zaplatit z pronájmu.

0/0
6.10.2009 9:52

Host

Re: nesmí se skutečně během řízení nic dělat???

Článek je hodně zmatený. S dotazy se radši obraťte na konkrétního notáře, který vyřizuje dědictví.

0/0
6.10.2009 10:02

Pavel57

Re: nesmí se skutečně během řízení nic dělat???

Notářka po chvíli přemýšlení řekla, že než by někde vypisovala nějaký souhlas, tak že to raději urychlí a do měsíce bude dědictví vyřízeno. Tak jsem zvědavý ....

0/0
6.10.2009 10:23

Host

Re: nesmí se skutečně během řízení nic dělat???

Clanek je v tom to smeru v celku zavadejici. Z vlastni zkusenosti mohu potvrdit, ze s majetkem v omezene mire nakladat lze. Da se napriklad pozadat soud o vydani predbezneho opatreni na umozneni nakladani s ucty a majetkem v beznem rozsahu - tedy pro placeni zaloh, elektriny, najemneho a tak podobne, proste pro bezny zivot. Samozrejme toto pravo je omezene a soud nad nim nejakym zpusobem dohlizi. Pro detaily se opravdu obratte na prislusny soud nabo na pravnika. Nicmene da se i po dobu behu dedickeho rizeni normalne fungovat...

0/0
6.10.2009 16:33

Host

Na dlouhé čekání se připravte,

i když se dohodnete. Úřady mají čas :-(

0/0
6.10.2009 6:29

Host

Je-li toho víc,

nem., pozemky, obrazy, lesy....zjišťovat z katastru a pro vše nechat dělat odhad, se může člověk pěkně prohnout. Asi první věc je zajištění prachů, nebo si zajistit vše ještě za života toho, od kterýho můžeme něco očekávat. Pěkná hromada starostí, ale zase, pokud je to hromada....

0/0
6.10.2009 5:34

Host

Připravte se i na lhaní příbuzných.

Kteří se budou dušovat, že zesnulého vídali každý týden a přitom ho neviděli roky, Kteří budou všechno nejlépe vědět a s radostí vyprávět notáři svoje storry, jak dělili svůj majetek mezi potomky ještě za života, aby on pak na Vás doslova řval, když vznesete dotaz k projednávanému dědictví a tede i k věci. Když si dokumenty, které jste požadovali obstarat v přípravném řízení /fuj, říká se tomu výslech/ ,budete muset vytáhnout ze spisu až u soudu. Atd atd. Radši ani nepokračovat. Když se Vám bude chtít nějaký příbuzný pomstít, stačí když umře. Pak poznáte, co je to znechucení, lumpárna, intriky a hulvátství.

0/0
6.10.2009 0:25

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že stát stále přispívá až 2000 Kč/rok na stavební spoření?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz