Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

Bojíte se, že vám ukradnou drahé kolo? Pojistěte se, ale s rozmyslem

aktualizováno 
Ročně se v Česku ztratí kolem pěti tisíc jízdních kol. Ve skutečnosti je jich mnohem víc, mnozí majitelé totiž krádež tohoto dopravního prostředku neohlásí. V takovém případě může pomoci dobře sjednané pojištění.

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Hlášení o krádežích jízdních kol, elektrokol a nově i elektrokoloběžek denně přijímá Policie ČR. Jen výjimečně se jí ale podaří zloděje dopadnout. Tam, kde se to vyplatí kvůli výši ceně pořízeného stroje, se jako řešení může jevit pojištění.

Porovnejte si nabídky pojišťoven a vyberte si tu nejlepší.

Tuzemské pojišťovny nabízejí pojištění kol, jak s působností v České republice a dalších evropských státech, tak mimo území Evropy. Mimoevropské pojištění ale bývá dražší a pojišťovny ho schvalují takzvaným úpisem. V praxi to znamená, že musíte navštívit pobočku pojišťovny.

Jak pojistit kolo či elektrokolo?
Jízdní kolo, případně elektrokolo, se nejčastěji pojišťuje jako součást pojištění domácnosti. U většiny pojišťoven je v základu pojištění domácnosti i limit na „věci mimo místo pojištění“. To se vztahuje také na kola uzamčená na místě k tomu určeném, například před obchodem nebo před restaurací. Limity jsou u jednotlivých pojišťoven různé, pohybují se od pěti do padesáti tisíc korun a vztahují se pouze na riziko odcizení. 

Některé pojišťovny nabízejí k pojištění domácnosti připojištění jízdních kol. To znamená, že kolo je přesně specifikované, rizika jsou rozšířená a vztahují se na odcizení, živelné nebezpečí nebo dopravní nehodu.

Co kryje cyklopojištění

Zcela nejširší krytí na trhu nabízí specializované pojištění určené pouze na kola, tedy bez návaznosti na pojištění domácnosti. Jedná se o cyklopojištění. „O něm by měli uvažovat majitelé dražších jízdních kol. Je ale důležité, aby si přesně vymezili podmínky pojistného plnění,“ vysvětluje analytik neživotního pojištění společnosti Partners Jiří Matusík.

Toto samostatné pojištění se většinou uzavírá na škody způsobené krádeží, vandalismem, poškozením při přepravě, nebo nehodě a při zničení ze stejných důvodů. Pojistka se běžně uzavírá na rok nebo na dva. V případě pojistného plnění pojišťovna nevyplácí plnou cenu kola, ale takovou cenu, o níž si myslí, že kolo ve skutečnosti má. To se samozřejmě může rozcházet s tím, co si myslí cyklista.

Pokud majitel kola akceptuje nabídku, pojišťovna s ním bez problému smlouvu uzavře. Stačí, když jí předloží doklad o pořízení a ceně.

U pojištění staršího kola mohou nastat komplikace

Cenu pojištění určuje pořizovací cena kola. Pojistka u nového jízdního kola pro dospělého jezdce za zhruba 35 tisíc korun vyjde ročně na přibližně dva tisíce. Za tyto peníze jezdec dostane krytí rizika krádeže, vandalismu a poškození nehodou. A to většinou, záleží na pojišťovně, při nulové finanční spoluúčasti. Svou roli hraje také jeho věk, respektive věk osoby, která kolo bude užívat.

Určité komplikace může cyklista čekat u pojištění staršího kola. „Tam jsou pojišťovny trochu opatrnější. Majitel musí takové kolo nebo elektrokolo přivézt do smluvní prodejny, kde je odborně posoudí a ocení. I ojetá kola mají dnes cenu ojetých aut, takže se i v tomto případě vyplatí do prodejny zajít,“ upřesňuje Matusík.

Vyplatí se pojistit dětská kola?

Samostatným tématem je pojištění dětských kol, jejichž ceny jsou na dnešním marketingově silně ovládaném trhu stejně nezanedbatelné jako u kol pro dospělé. Podle prodejce z pražské prodejny a opravny kol CykloSeky je to tím, že se dnes téměř všechna kola, respektive jejich rámy, dělají na několika asijských linkách, kde se více než za materiál platí za čas. „To znamená, že i když jsou dětská kola o poznání menší než kola pro dospělé, nejsou zase o tolik levnější,“ říká prodejce a dodává, že v jejich prodejně není problém kolo rovnou i pojistit. „Patří to k naší běžné nabídce,“ vysvětluje.

Na otázku, zda se vyplatí pojistit dětské jízdní kolo, když ho děti často nechají někde pohozené, říká: „Menším dětem by měli rodiče pořídit takzvaně na lítačku raději kolo levnější. Dražší kolo na sebe zbytečně váže pozornost okolí, především pak zlodějů.“ Je přesvědčen, že lepší a dražší kola mají svůj smysl jen u dítěte, které jezdí často na rodinné výlety, prostě jen v případě, kdy je ratolest pod dohledem dospělého.

Jakou roli hraje cykloasistence

Novinkou v nabídce pojištění kol a elektrokol je stejně jako u autoasistence - cykloasistence. Ta zahrnuje dopravu jezdce do a ze zdravotnického zařízení, většinou s limitem pojistného plnění. Důležité je, že může i pokrýt zpětnou úhradu nákladů za odvoz a opravu kola po nehodě v nejbližším servisu. A zatímco odvoz stroje do servisu je často bez limitu, jeho oprava už bývá většinou s limitem. Třeba ve výši dvaceti tisíc korun, což není zanedbatelná částka.

Podle odborníků lze těžko posoudit, zda se taková asistence vyplatí. Vždy logicky záleží na hodnotě kola. „Jezdec by si měl uvědomit, že na dnešních strojích lze opravit leda tak propíchnutou duši, vše ostatní je při poškození na výměnu. Nejdražší na kole bývá rám, systémy odpružení a následně komponenty. To samé platí u elektrokol, kde je ale ještě ke všemu ostatnímu nutné započítat elektropohon. Ten činí z celkové ceny kola většinou 15 až 40 tisíc korun. Záleží na kvalitě, typu i značce elektropohonu.“

S čistou hlavou i pojištěním odpovědnosti

A jak je to s pojištěním samotného cyklisty? „Cyklista je sice považován za účastníka provozu, nevztahuje se na něj ale povinné ručení nebo havarijní pojištění. Je tedy potřeba mít uzavřené úrazové pojištění, případně pojištění odpovědnosti občanů,“ vysvětluje mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Exnerová.

Doplňuje, že ten, kdo na kole způsobí vlastní vinou škody na majetku nebo zdraví, je povinen hradit vyměřenou pokutu za porušení pravidel (jízda na červenou, opomenutí přednosti v jízdě) i vzniklé škody. Za děti nese tuto odpovědnost jejich zákonný zástupce, což je nejčastěji rodič.

Cena pojištění se podle Exnerové odvíjí od nastavených limitů pojistného plnění, které začínají od jednoho milionu korun a šplhají až k 60 milionům. Při sjednávání podmínek si musí dát pojištěnec pozor na územní platnost pojištění. Ne každé pojištění totiž platí pro celou Evropu.

A pozor! Pojistné plnění pojišťovny krátí nebo zcela odmítají vyplatit, pokud způsobil cyklista škodu pod vlivem alkoholu, omamných látek, z hrubé nedbalosti, anebo úmyslně.

Povinnou výbavou každého cyklisty je dnes i helma. Pokud by ji při pojistné události neměl a mohla by prokazatelně snížit rozsah újmy na zdraví, pak pojišťovna sníží úhradu z úrazového pojištění.

Kolik stojí pojištění kola

Nové jízdní kolo pro dospělou osobu, pořizovací cena 35 tisíc korun

Cena za rok: 2 000 Kč

Připojištění cykloasistence: 228 Kč ročně

Celkem: 2 228 Kč ročně

Pojištění kryje rizika krádeže, vandalismu, poškození nehodou při nulové spoluúčasti.

-----------------------------------------------------------------------------------

Nové dětské kolo, dítě 10 let, pořizovací cena kola 15 000 Kč

Cena ročního pojistného: 1 200 Kč

Připojištění cykloasistence: 228 Kč ročně

Celkem: 1 228 Kč ročně

Pojištění kryje rizika krádeže, vandalismu, poškození nebo zničení při nulové spoluúčasti.

Autor:
  • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

PORADNA: Kdy vznikne a kdy naopak zaniká daňové zvýhodnění na děti

Finanční podpora rodin s dětmi je v Česku díky daňovému zvýhodnění na děti vysoká. Daňové zvýhodnění na děti snižuje...

Jak poznat, komu nevěřit. Pět projevů, které takové lidi odhalí

Většině lidí se dá důvěřovat. Jsou však i lidé, kterým téměř za žádných okolností věřit nelze, a vztah vzájemné důvěry...

Kolik kdo dnes vydělává? A jak naše mzdy ovlivní krize?

Průměrná mzda se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila na 34 077 korun. Kdo na průměrnou mzdu dosáhl a kde se...

Předčasný výběr „stavebka“ je poslední volba, jak řešit propad příjmů

Předčasná výpověď smlouvy ze stavebního spoření kvůli získání peněz pro vyrovnání poklesu příjmů by měla být podle...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT ELEKTRO (NN/VN/VVN)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz