Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Bojíte se, že vám ukradnou drahé kolo? Pojistěte se, ale s rozmyslem

Ročně se v Česku ztratí kolem pěti tisíc jízdních kol. Ve skutečnosti je jich mnohem víc, mnozí majitelé totiž krádež tohoto dopravního prostředku neohlásí. V takovém případě může pomoci dobře sjednané pojištění.

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Hlášení o krádežích jízdních kol, elektrokol a nově i elektrokoloběžek denně přijímá Policie ČR. Jen výjimečně se jí ale podaří zloděje dopadnout. Tam, kde se to vyplatí kvůli výši ceně pořízeného stroje, se jako řešení může jevit pojištění.

Porovnejte si nabídky pojišťoven a vyberte si tu nejlepší.

Tuzemské pojišťovny nabízejí pojištění kol, jak s působností v České republice a dalších evropských státech, tak mimo území Evropy. Mimoevropské pojištění ale bývá dražší a pojišťovny ho schvalují takzvaným úpisem. V praxi to znamená, že musíte navštívit pobočku pojišťovny.

Jak pojistit kolo či elektrokolo?
Jízdní kolo, případně elektrokolo, se nejčastěji pojišťuje jako součást pojištění domácnosti. U většiny pojišťoven je v základu pojištění domácnosti i limit na „věci mimo místo pojištění“. To se vztahuje také na kola uzamčená na místě k tomu určeném, například před obchodem nebo před restaurací. Limity jsou u jednotlivých pojišťoven různé, pohybují se od pěti do padesáti tisíc korun a vztahují se pouze na riziko odcizení. 

Některé pojišťovny nabízejí k pojištění domácnosti připojištění jízdních kol. To znamená, že kolo je přesně specifikované, rizika jsou rozšířená a vztahují se na odcizení, živelné nebezpečí nebo dopravní nehodu.

Co kryje cyklopojištění

Zcela nejširší krytí na trhu nabízí specializované pojištění určené pouze na kola, tedy bez návaznosti na pojištění domácnosti. Jedná se o cyklopojištění. „O něm by měli uvažovat majitelé dražších jízdních kol. Je ale důležité, aby si přesně vymezili podmínky pojistného plnění,“ vysvětluje analytik neživotního pojištění společnosti Partners Jiří Matusík.

Toto samostatné pojištění se většinou uzavírá na škody způsobené krádeží, vandalismem, poškozením při přepravě, nebo nehodě a při zničení ze stejných důvodů. Pojistka se běžně uzavírá na rok nebo na dva. V případě pojistného plnění pojišťovna nevyplácí plnou cenu kola, ale takovou cenu, o níž si myslí, že kolo ve skutečnosti má. To se samozřejmě může rozcházet s tím, co si myslí cyklista.

Pokud majitel kola akceptuje nabídku, pojišťovna s ním bez problému smlouvu uzavře. Stačí, když jí předloží doklad o pořízení a ceně.

U pojištění staršího kola mohou nastat komplikace

Cenu pojištění určuje pořizovací cena kola. Pojistka u nového jízdního kola pro dospělého jezdce za zhruba 35 tisíc korun vyjde ročně na přibližně dva tisíce. Za tyto peníze jezdec dostane krytí rizika krádeže, vandalismu a poškození nehodou. A to většinou, záleží na pojišťovně, při nulové finanční spoluúčasti. Svou roli hraje také jeho věk, respektive věk osoby, která kolo bude užívat.

Určité komplikace může cyklista čekat u pojištění staršího kola. „Tam jsou pojišťovny trochu opatrnější. Majitel musí takové kolo nebo elektrokolo přivézt do smluvní prodejny, kde je odborně posoudí a ocení. I ojetá kola mají dnes cenu ojetých aut, takže se i v tomto případě vyplatí do prodejny zajít,“ upřesňuje Matusík.

Vyplatí se pojistit dětská kola?

Samostatným tématem je pojištění dětských kol, jejichž ceny jsou na dnešním marketingově silně ovládaném trhu stejně nezanedbatelné jako u kol pro dospělé. Podle prodejce z pražské prodejny a opravny kol CykloSeky je to tím, že se dnes téměř všechna kola, respektive jejich rámy, dělají na několika asijských linkách, kde se více než za materiál platí za čas. „To znamená, že i když jsou dětská kola o poznání menší než kola pro dospělé, nejsou zase o tolik levnější,“ říká prodejce a dodává, že v jejich prodejně není problém kolo rovnou i pojistit. „Patří to k naší běžné nabídce,“ vysvětluje.

Na otázku, zda se vyplatí pojistit dětské jízdní kolo, když ho děti často nechají někde pohozené, říká: „Menším dětem by měli rodiče pořídit takzvaně na lítačku raději kolo levnější. Dražší kolo na sebe zbytečně váže pozornost okolí, především pak zlodějů.“ Je přesvědčen, že lepší a dražší kola mají svůj smysl jen u dítěte, které jezdí často na rodinné výlety, prostě jen v případě, kdy je ratolest pod dohledem dospělého.

Jakou roli hraje cykloasistence

Novinkou v nabídce pojištění kol a elektrokol je stejně jako u autoasistence - cykloasistence. Ta zahrnuje dopravu jezdce do a ze zdravotnického zařízení, většinou s limitem pojistného plnění. Důležité je, že může i pokrýt zpětnou úhradu nákladů za odvoz a opravu kola po nehodě v nejbližším servisu. A zatímco odvoz stroje do servisu je často bez limitu, jeho oprava už bývá většinou s limitem. Třeba ve výši dvaceti tisíc korun, což není zanedbatelná částka.

Podle odborníků lze těžko posoudit, zda se taková asistence vyplatí. Vždy logicky záleží na hodnotě kola. „Jezdec by si měl uvědomit, že na dnešních strojích lze opravit leda tak propíchnutou duši, vše ostatní je při poškození na výměnu. Nejdražší na kole bývá rám, systémy odpružení a následně komponenty. To samé platí u elektrokol, kde je ale ještě ke všemu ostatnímu nutné započítat elektropohon. Ten činí z celkové ceny kola většinou 15 až 40 tisíc korun. Záleží na kvalitě, typu i značce elektropohonu.“

S čistou hlavou i pojištěním odpovědnosti

A jak je to s pojištěním samotného cyklisty? „Cyklista je sice považován za účastníka provozu, nevztahuje se na něj ale povinné ručení nebo havarijní pojištění. Je tedy potřeba mít uzavřené úrazové pojištění, případně pojištění odpovědnosti občanů,“ vysvětluje mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Exnerová.

Doplňuje, že ten, kdo na kole způsobí vlastní vinou škody na majetku nebo zdraví, je povinen hradit vyměřenou pokutu za porušení pravidel (jízda na červenou, opomenutí přednosti v jízdě) i vzniklé škody. Za děti nese tuto odpovědnost jejich zákonný zástupce, což je nejčastěji rodič.

Cena pojištění se podle Exnerové odvíjí od nastavených limitů pojistného plnění, které začínají od jednoho milionu korun a šplhají až k 60 milionům. Při sjednávání podmínek si musí dát pojištěnec pozor na územní platnost pojištění. Ne každé pojištění totiž platí pro celou Evropu.

A pozor! Pojistné plnění pojišťovny krátí nebo zcela odmítají vyplatit, pokud způsobil cyklista škodu pod vlivem alkoholu, omamných látek, z hrubé nedbalosti, anebo úmyslně.

Povinnou výbavou každého cyklisty je dnes i helma. Pokud by ji při pojistné události neměl a mohla by prokazatelně snížit rozsah újmy na zdraví, pak pojišťovna sníží úhradu z úrazového pojištění.

Kolik stojí pojištění kola

Nové jízdní kolo pro dospělou osobu, pořizovací cena 35 tisíc korun

Cena za rok: 2 000 Kč

Připojištění cykloasistence: 228 Kč ročně

Celkem: 2 228 Kč ročně

Pojištění kryje rizika krádeže, vandalismu, poškození nehodou při nulové spoluúčasti.

-----------------------------------------------------------------------------------

Nové dětské kolo, dítě 10 let, pořizovací cena kola 15 000 Kč

Cena ročního pojistného: 1 200 Kč

Připojištění cykloasistence: 228 Kč ročně

Celkem: 1 228 Kč ročně

Pojištění kryje rizika krádeže, vandalismu, poškození nebo zničení při nulové spoluúčasti.

Autor:
  • Nejčtenější

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Jak se dědí pozůstalost? Sepsání poslední vůle doma má skrytá rizika

Premium V průběhu prvních šesti měsíců letošního roku pořídili Češi u notářů přes 13 tisíc závětí. To je dosud nejvyšší...

Přímo obdarovat bližního v nouzi v Česku znamená obdarovat i stát

Tornádo na jižní Moravě ukázalo, že Češi drží při sobě zejména v těch chvílích, kdy jde do tuhého. Zároveň ale i...

Pracujete za kolegy na dovolené? Co je přesčas a kdy máte nárok na příplatek

Většina z nás to někdy zažila. Firma finišuje na zakázce nebo se blíží termín účetní uzávěrky a pracovní doba na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jedeme na dovolenou. Na co se vyplatí pamatovat?

Chystáte se na dovolenou? Nestačí jen výhodně koupit zájezd, myslet byste měli i na řadu dalších věcí, které mohou...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Víte vždy, co kupujete, když je služba založená na důvěře?

Co společného mají zdravotníci, právníci, automechanici, počítačoví specialisté či finanční poradci? Z ekonomického...

KVÍZ: Jste dovolenkový typ? Umíte z dovolené načerpat blahodárnou energii?

Stresuje vás dovolená? Pracujete i na pláži? Nebo se na dovolenou těšíte a radujete se z ní, i když vám týden u moře...

Na výlet vlakem či autobusem mohou senioři vyjet i za čtvrtinu ceny

Je vám šedesát pět let nebo víc? Pokud ano, tak se vám na výlety rozhodně vyplatí jezdit vlakem či autobusem. Tedy...

Slíbili pomoc při vymáhání kompenzace za zpožděný let, marně čekala dva roky

Možná se létání bojíte, a tak jste rádi, když bez nehody dosednete na pevnou zem. Na druhou stranu, zpoždění letu není...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...