Diskuze

Mám důchodový věk, co s penzijním spořením? Zdanění výnosů se lze vyhnout

Pokud máte penzijní spoření, můžete si v důchodu vybrat, zda zvolíte měsíční rentu, nebo jednorázovou výplatu. Co je výhodnější? A jak je to v případě, že už sice máte důchodový věk, ale naspořené peníze vlastně nepotřebujete? Zhodnocují se i nadále? Na otázky odpovídá prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Vyberte to a dejte na charitu pro "hladem chřadnoucí poslance"!

0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
Foto

To, co neexistuje, to nenajdete.

0 0
možnosti
Foto

V článku je chyba. Příspěvek zaměstnavatele je zdaněn 15% pouze pro jednorázovém výběru, tj pro jednorázovém vyrovnání nebo odbytném. Pokud nechci přijít o 15% z toho, co mi na penzijko poslal zaměstnavatel, stačí mi zvolit výplatu penze, minimum je na 3 roky.

Pokud si zvolím výplatu na min. 10 let, nezdaní se mi ani výnosy.

4 0
možnosti

"Výši renty ovlivní doba jejího čerpání a výše vámi naspořené částky. Tedy rozhodnete se, kolik let (měsíců) chcete čerpat, a podle toho se naspořená částka rozdělí na díly, které pak měsíčně dostáváte.

Tato varianta je výhodná zvlášť tehdy, pokud budete rentu čerpat po dobu alespoň deseti let, protože při rentě na kratší dobu jsou výnosy z penzijka i případné příspěvky zaměstnavatele daněny 15% sazbou"

.........................................................

já asi mám nějaké výhodnější doplňkové penzijní spoření - loni naspořeno cca 300 tisíc, z toho 200 tisíc příspěvek zaměstnavatele . státní příspěvky k té vlastní 100 tisíc ...výnosy nula nula nic, nezajímavé....

přesně v 60 letech jsem to vypověděl ( 5 let spoření ) a vzal si rentu na 3 (TŘI) roky s tím, že přesně 30% mi bylo vyplaceno hned na běžný účet z účtu DPS, který v internetbankingu také vidím - taková jsou pravidla - proč si nechat vyplácet celou rentu děleno 36, když 30% dle podmínek lze vždy vyplatit cash a teprve zbytek si nechat rozpočítat na měsíční rentu (u mě jede 6 tisíc * 36 měsíců = 216 tis.. 30% na dřevo bylo cca 90 tisíc, dohromady to dává těch cca 300 tisíc)

.

3 roky je nejkratší lhůta, kterou si dotyčný může navolit, aby neplatil daň z příspěvků zaměstnavatele - ověřeno při zadání vstupních parametrů (3 roky, výše naspořené částky modul přebere ze zůstatku účtu) nejen v modulu DPS internetbankingu, kde Vám vyjde výpočet měsíční renty, ale i potvrzeno odpovědnými pracovníky KB penzijního fondu - nehledě na to že mám na to smlouvu a všechno sedí

ušetřil jsem cca 30 000 daně z těch 200 000 - to je slušnej bujón resp. "termíňák" na 3 roky .....

.

ještě noticka, která v článku ale není nezajímavá - při uzavření smlouvy o měsíční rentě s výplatou 30 % ihned neuvádět do smlouvy v případě úmrtí jmenovitě oprávněnou osobu, protože té by se zbývající nevyplacená část příspěvků zaměstnavatele opět zdanila 15 % - pokud však není ve smlouvě uveden nikdo, jde částka do dědictví celá a nic se nedaní.

3 0
možnosti
Foto

Vzhledem k inflaci a fakticky nulovému zhodnocení u "starého" penzijního spoření je nejvýhodnější jednorázová výplata při ukončení spoření.

0 0
možnosti

pokud teda nemusí zaplatit 15% z půlmilionovýho příspěvku zaměstnavatele, 75 papírů už by stálo za zvážení

1 0
možnosti

Tak když si chci v 60 koupit auto, tak to je výhodnější ta renta na 10 let, k tomu si vzít pujčku na 5 % a splacet to z renty :-D

0 0
možnosti
Foto

Je to tak. navíc to máte o inflaci+ a inflaci- což je docela dobré...

0 0
možnosti

J20i87ř96í 13N93o44v44á43k

1. 12. 2020 10:02

Opravdu mě nenapadlo, že nám bolševik ukradne i 15% z peněz, které si odkládáme na stáří. To, že nás o 10% úspor připravilo znehodnocení koruny centrální bankou a inflace jim nestačí. Hlavně, že věrchuška si žije nad poměry.

7 3
možnosti

Z toho, co si odkládáte na stáří vy sám, vám nikdo nic neukradne. Těmi 15% se daní výnos, tj. to, co vám k těm vašim penězům připíše penzijní společnost. Dále to, co vám přispěl zaměstnavatel. Ono totiž tyto příspěvky se nedaní ani se z toho neodvádí pojistné, chcete-li si je vybrat najednou, nikoliv použít jako důchod, dodatečně se zdaní.

1 0
možnosti

nevíte, jak probíhá výpočet výše té renty? je to fakt čistě zůstatek (ke dni zahájení výplaty) dělený počtem požadovaných měsíců? nebo tam mají pojišťovny nějakou obvyklou fintu, jak vyplatit méně?

0 0
možnosti

jak ti můžou dát měně, dají ti všechno, tak jako když si vybereš účet, nikdo si nemůže jen tak brát tvoje peníze, máš tam 1 200 000 korun a dostaneš 120 x 10 000 korun, kolik bys tak chtěl dostat?

0 2
možnosti