Rodiče svým dětem založí první běžný bankovní účet v průměru v jejich 12 letech. Nejčastěji na něj děti dostávají kapesné, případně příležitostné prostředky, například z brigád nebo od prarodičů. Osmdesát devět procent rodičů zároveň uvádí, že jejich dítě má k běžnému účtu vlastní platební kartu. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace (ČBA).
Někteří rodiče nebo prarodiče se snaží své potomky zajistit finančně i do budoucna a uzavírají pro ně doplňkové penzijní spoření (DPS) s příspěvkem státu, které má ve své nabídce celkem devět penzijích společností. Podle informací Asociace penzijních společností mělo toto penzijní spoření na konci 3. čtvrtletí uzavřené téměř 159 tisíc dětí mladších 18 let s průměrným měsíčním příspěvkem 547 korun.
Část peněz lze vybrat v plnoletosti
Výhodou dětského penzijka s příspěvkem státu je, že po 18. roce věku z něj lze vybrat až třetinu uložených peněz a ty využít prakticky na cokoliv, například na roční jazykové pomaturitní studium v Česku nebo zahraničí či výjezd na zkušenou do ciziny. „Pokud před dosažením plnoletosti trvá dětské penzijko alespoň deset let, je na něj odesláno alespoň 120 měsíčních úložek, lze z něj v 18 letech věku čerstvě dospělého vybrat bez sankcí třetinu prostředků za jakýmkoliv účelem,“ potvrzuje Jan Sedláček, tiskový mluvčí Asociace penzijních společností ČR (APS).
Spoříte si na důchod v novém penzijním spoření? Spořte si ale správně |
O tento výběr žádá už zletilý vlastník penzijního spoření sám. Na rozhodnutí, zda si část naspořených prostředků z penzijka vybere, nebo si je tam nechá a dál pokračuje ve spoření, platí přitom nově dvouletá lhůta. Možnost odčerpání třetiny uložených peněz z dětského penzijka po dosažení plnoletosti se týká jen vlastních vkladů. Nikoliv připsaných příspěvků od státu, které na smlouvě, respektive účtu dál zůstávají.
Jak se dá penzijní spoření pro děti založit
Možností, jak založit dětské penzijko, je podle finančního poradce skupiny Partners Davida Kučery více. Například jeden ze zákonných zástupců dítěte, nejčastěji rodič, navštíví pobočku vybrané penzijní společnosti nebo zprostředkovatele spoření, a s sebou vezme rodný list dítěte.
„Pokud se rozhodne ho založit jiná osoba než zákonný zástupce, což dělají často prarodič pro svá vnoučata, je třeba k rodnému listu přiložit ještě plnou moc jednoho ze zákonných zástupců dítěte,“ upozorňuje Kučera. Podpis na udělené plné moci pro takzvaně třetí osobu, například zmiňovaného prarodiče, nemusí být úředně ověřený.
Stejně tak se dá dětské penzijko založit i online. Obvykle pomocí bankovní identity a přiložením rodného listu dítěte, pro které se produkt zakládá. Účet je pak vedený na jméno dítěte a naspořené peníze jsou jeho majetkem, ke kterým dostane plné dispoziční právo po dosažení zletilosti. A i dětské penzijko obecně funguje stejně jako penzijní doplňkové spoření pro dospělé. S tou výhodou, že si z naspořených peněz mohou, ale i nemusejí, vybrat třetinu prostředků. Pokud si aktivně spořili alespoň 120 měsíců,“ upozorňuje Kučera na výhodu dětského penzijka.
Výši příspěvku i samotnou investiční strategii určuje oprávněná osoba při jeho založení. I tuto částku stejně jako zvolenou strategii může kdykoli změnit. Vždy o tom ale musí předem informovat smluvní penzijní společnost. Stejně tak se dají platby příspěvku na nějakou dobu přerušit nebo odložit.
Výše připisovaných státních příspěvků je pak stejná jako u penzijka pro dospělé, kdy od letošního července činí 20 procent z vkladu. Přičemž nejnižší státem podporovaný vklad je 500 korun s příspěvkem 100 korun měsíčně a nejvyšší 1 700 korun s příspěvkem 340 korun.
Příspěvek účastníka v Kč | Státní příspěvek od 1. 7. 2024 v Kč |
---|---|
300 | 0 |
500 | 100 |
700 | 140 |
900 | 180 |
1 000 | 200 |
1 700 | 340 |
zdroj: APS |
„I k dětskému penzijku tak stát při roční úložce 20 400 korun přidá příspěvek v součtu až 4 080 korun,“ shrnuje finanční poradce. Jak dodává, ne každý má ale příjem na to, aby svým dětem nebo vnoučatům, především pokud jich má v rodině více, odkládal měsíčně 1 700 korun. Avšak s ohledem na státní příspěvek by měl činit minimální měsíční vklad i do dětského penzijka 500 korun.
„Při nižších vkladech stojí za zvážení jiné finanční produkty se zajímavým zhodnocením. Konkrétně může jít o podílové fondy, které se dají navíc vybrat kdykoliv bez omezení a finančního postihu,“ podotýká David Kučera. Dodává, že i ty s ohledem na zvolenou investiční strategii přinášejí zajímavé úročení vkladů.
Dětské penzijko má 60 procent dětí založeno v předškolním věku
Takovému doporučení docela odpovídají výsledky listopadového průzkumu KB Penzijní společnosti. Podle nich je průměrná měsíční úložka na dětském penzijku u této společnosti přibližně 600 korun. A zajímavé pak je, že s jeho založením pro své děti některé rodiny podle členky představenstva společnosti Jany Petrovské rozhodně neotálejí.
„Náš nejmladší klient má sotva pár týdnů, narodil se na konci října. Nejvyšší sjednaná měsíční úložka je 20 tisíc korun a nejvyšší jednorázový vklad, který jsme zaznamenali, byl přes dva miliony korun,“ říká s tím, že dosud u KB Penzijní společnosti založilo dětské penzijní spoření zhruba 20 tisíc lidí.
KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy? |
K věku, ke kterému rodiče či prarodiče nejčastěji dětské penzijko zakládají, říká, že přes 60 procent jich smlouvu uzavřelo v předškolním věku dítěte. Zhruba třetina dokonce hned po jejich narození. Výsledky podzimního průzkumu mezi pětistovkou rodičů dále ukazují, že na penzijko posílají obvykle 500 až 1 700 korun měsíčně. Nejvyšší podporovanou částku 1 700 korun spoří dětem jen šest procent dotázaných. A téměř třetina jich ukládá méně než 500 korun.
„To je stále ještě velké procento lidí, kteří na dětském penzijku nedosáhnou na státní podporu, což je škoda. Minimální měsíční úložka potřebná k jejímu získání je od letošního července 500 korun,“ připomíná Petrovská.
Pozitivním zjištěním pak je, že tři čtvrtiny rodičů, které dětem peníze odkládají, uvažují o zvýšení úložek. Podmínka takového kroku ale je, jak ukázal průzkum, zlepšení finanční situace domácnosti. Nedostatek volných prostředků je totiž nejčastější důvod, proč rodiče či kdokoli jiný v rodině dětem penzijko zatím nezaložilo.
V této souvislosti a na závěr David Kučera upozorňuje, že většina penzijních společností aktuálně nabízí finanční bonus při založení dětského penzijka. Jeho výše se pohybuje od 500 do 1 000 korun.