Máte penzijní připojištění a nevíte, jestli na něj v pořádku přišla vaše poslední platba? Nebo si nejste jisti, zda zaměstnavatel posílá slíbený příspěvek? Pokud jste klientem progresivního penzijního fondu, nemusíte chodit nikam k přepážce ani dlouze telefonovat.
Stačí kouknout prostě na internet. Přehled o penězích na internetu totiž není jen záležitostí běžných účtů, ale i penzijního připojištění. Zatím je to však spíš novinka, kterou naplno rozjeli jen ve dvou penzijních fondech. Ostatní se teprve chystají. Z jedenácti penzijních fondů nabízejí neomezený přístup k účtu v tuto chvíli zatím jen tři, další fondy umožňují přístup jen částečný.
ING PF třeba jen klientům, kterým přispívá zaměstnavatel. PF České spořitelny umožňuje všem po internetu změny a přístup k účtu váže na službu Servis 24, což může být problém pro klienty, kteří mají běžný účet jinde než ve spořitelně. Další penzijní fondy však službu chystají, do konce kalendářního roku by se jí měli dočkat klienti fondů ČSOB a Generali a Penzijního fondu Čespé pojišťovny. Dobrou zprávou v tuzemských bankovních podmínkách je, že přístup k účtu mají klienti penzijních fondů zdarma.
Musíte se registrovat
Abyste se mohli ke svému účtu penzijního připojištění přihlásit, musíte si nejprve u fondu službu registrovat. Na oplátku dostanete přístupové heslo. To proto, aby váš účet u fondu nemohl prohlížet kdokoli. Z bezpečnostních důvodů vám fond také neřekne heslo do telefonu. „Přístupové jméno a heslo zasíláme klientům doporučeně poštou na adresu trvalého bydliště, kterou mají uvedenu ve smlouvě,“ vysvětluje vysvětluje Jiří Zpěváček z Penzijního fondu Komerční banky.
Co ještě na webu zařídíte
Standardní je, že si klienti na stránkách fondu spočítají, kolik našetří. Do kalkulátoru stačí zadat výši příspěvku a věk, ostatní se dopočte samo. Včetně předpokládaného zhodnocení. Pokud byste chtěli modelovat úspory a přitom počítáte s tím, že třeba budete příspěvek zvyšovat, obraťte se raději přímo na poradce – mají k dispozici lepší software.
Pokud již smlouvu uzavřenou máte, můžete pomocí internetu udělat změnu. Zvýšit či snížit příspěvek, nahlásit změnu adresy či požádat o invalidní penzi, na kterou jste při uzavírání připojištění zapomněli. Fondy při provádění změn postupují obdobně – na internetu otevřete interaktivní formulář, zadáte číslo své smlouvy a požadovanou změnu a kliknete na tlačítko odeslat.
Fond připraví dokument v papírové podobě se všemi potřebnými náležitostmi a pošle vám ho k podpisu. „Klientům zasíláme materiály spolu s ofrankovanou obálkou, takže nemusí ani platit poštovné,“ říká Petr Brousil z Penzijního fondu České pojišťovny.
Penzijní fond na síti
Přehled o účtu penzijního připojištění na internetu:
- Allianz PF – nelze
- ČSOB PF Progres – chystají od srpna 2006, služba bude zdarma
- ČSOB PF Stabilita – chystají od srpna 2006, služba bude zdarma
- Generali PF – chystají zprovoznění služby ke konci roku
- Hornický PF Ostrava – služba funguje, zdarma
- ING penzijní fond – bezplatná služba pro klienty, kterým poskytuje příspěvek zaměstnavatel
- PF České pojišťovny – možnost provádění změn po internetu, přehled o účtu připravují
- PF České spořitelny – v rámci služby Servis 24 – internetové bankovnictví
- PF Komerční banky – služba funguje, poskytována zdarma
- Winterthur – nelze
- Zemský PF – služba funguje, zdarma