Peníze od státu: kolik může získat rodina s dětmi

  • 3
Plánujete rodinu a bojíte se, že nezvládnete situaci, kdy vás bude více, ale peněz méně? Víte, jak se vlastně počítá mateřská? Další díl seriálu Peníze od státu je věnován právě rodinám s dětmi.

Výhoda daňová úleva

Kromě peněz, které za rodičovství dostanete přímo od státu, existují i další výhody. Třeba ta, že platíte nižší daň z příjmů. To se samozřejmě týká jen těch, kdo nějaké daně mají platit, tedy lidí, kteří pracují. Jmenuje se to daňové zvýhodnění na vyživované děti a nárok na úlevu máte již v tom měsíci, kdy se dítě narodí. Pokud jste zaměstnaní, donesete kopii rodného listu dítěte do mzdové účtárny. Podnikatelé úlevu uplatní, až budou podávat daňové přiznání.

Úleva je odstupňovaná podle toho, kolik dětí vyživujete. Na první dítě si můžete odečíst 15 204 Kč ročně, na druhé dítě 19 404 Kč ročně a na třetí a každé další dítě 24 204 Kč ročně. Částka se odečítá od vypočtené daně, takže jsou to opravdu peníze, které máte jako rodina navíc. Samozřejmě úlevu na dané dítě může v jednom měsíci uplatňovat jen jeden z rodičů.

Pokud pracujete, ale nevyděláváte moc, můžete kromě slevy na dani získat navíc daňový bonus na vyživované děti. Podmínkou je, abyste jako rodič vydělával alespoň 66 000 korun za rok. V takovém případě je vypočtená daň tak nízká, že by úlevu nebylo možné uplatnit, nebylo by ji totiž od čeho odečítat. V tu chvíli se úleva  změní v daňový bonus a nevyužitou úlevu dostanete od státu navíc.

Porodné až třináct tisíc korun

KDO MÁ NÁROK: Ženy s nízkými příjmy, jimž se narodilo první, nebo druhé dítě. Případně lidé, kteří vzali do péče dítě do jednoho roku věku. Čistý příjem rodiny se musí vejít do 2,7násobku životního minima, do příjmu se nepočítá rodičovský příspěvek ani přídavek na dítě.

Minimum rodiny za jeden měsíc je součtem všech částek životního minima jednotlivých členů domácnosti podle následující tabulky:

Částky životního minima
Pro první dospělou osobu v domácnosti 3 140 Kč
Pro druhou a další dospělou osobu v domácnosti 2 830 Kč
Pro nezaopatřené dítě do 6 let1 740 Kč
Pro dítě 6 až 15 let 2 140 Kč
Pro dítě 15 až 26 let 2 450 Kč

KOLIK DOSTANETE: 13 000 Kč na první narozené dítě, 10 000 Kč na druhé narozené dítě, dávka je jednorázová.

Hraniční příjem pro nárok na porodné
DomácnostHraniční příjem
Rodiče + narozené dítě20 817 Kč
Rodiče, dítě do 6 let + narozené dítě 25 515 Kč
Matka + narozené dítě13 176 korun
Matka, dítě 6 let + narozené dítě 17 874 korun

CO BUDETE DOKLÁDAT:

  • Doklad totožnosti
  • Rodný list dítěte
  • Doklad o výši příjmů za poslední dokončené čtvrtletí před narozením dítěte (příklad: dítě se narodí v září, doklad bude za duben až červen). Doklad vystaví zaměstnavatel nebo se bude vycházet z daňového přiznání podnikatele.

KDY A KDE ŽÁDAT: Nejpozději do jednoho roku od narození dítěte na úřadě práce.

Mateřská po dobu 28 týdnů

KDO MÁ NÁROK: Obvykle žena, která ve dvou letech před nástupem na dávku alespoň 270 kalendářních dnů pracovala (a odváděla peníze na sociální pojištění). Zároveň musí být aktuálně nemocensky pojištěna, nebo být v takzvané ochranné lhůtě po ukončení pojištění, ta je nejvýše 180 dnů. Pokud žena podmínky nesplňuje, mateřskou nedostane, hned po porodu jí však vznikne nárok na rodičovský příspěvek.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) má i otec dítěte nebo manžel ženy, která dítě porodila. Musí však s matkou dítěte uzavřít písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Dohodu lze uzavřít nejdříve od sedmého týdne po porodu a podpis matky dítěte musí být úředně ověřen, postačuje se podepsat před úředníkem České správy sociálního zabezpečení.

Příklady výše peněžité pomoci v mateřství
Hrubá mzda  PPM (za 30 dní)
15 000 Kč 10 380 Kč
20 000 Kč 13 830 Kč
25 000 Kč17 280 Kč
30 000 Kč20 370 Kč
35 000 Kč 22 920 Kč
40 000 Kč 24 990 Kč
50 000 Kč 28 230 Kč

CO BUDETE DOKLÁDAT A KOMU:

  • Formulář žádosti obdrží těhotná žena u svého lékaře, který jej potvrdí. Vyplněný formulář předá zaměstnankyně mzdové účtárně.
  • Muž, tedy otec dítěte nebo manžel matky dokládá Žádost o PPM při převzetí dítěte do péče. Formulář je k dispozici je na webu ČSSZ.
  • Podnikatelky formulář předkládají příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.

DO KDY MÁTE NÁROK: PPM je vyplácena po dobu 28 týdnů v případě porodu jednoho dítěte, při vícečetném porodu 37 týdnů. Výši mateřské zjistíte v kalkulačce na stránkách MPSV.

KDY ŽÁDAT: Na takzvanou mateřskou může žena nastoupit už osm týdnů před očekávaným datem porodu, nejpozději však šest týdnů před porodem. Pokud se dítě narodí dříve, než bylo plánováno, začíná mateřská dnem porodu.

Sociální dávka Přídavek na dítě

Máte-li opravdovou finanční nouzi, můžete žádat o některou ze sociálních dávek, konkrétně dětí se týká přídavek na dítě. Žádá se o něj na úřadě práce v případě, že příjmy rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí nejsou vyšší než 2,7násobek životního minima. Do příjmů se počítají peníze ze zaměstnání, z podnikání, ale třeba i sociální dávky, alimenty, podpora od nadací i daňový bonus. Přídavek se řídí věkem dítěte, lze ho žádat až na děti do 26 let, pokud studují. Navíc rodiny, které mají příjem, byť nízký, tedy nejsou jenom na dávkách, mají přídavek na dítě o 300 korun vyšší.

Přídavek na dítě
Věk dítěte  Výše přídavku  Zvýšený přídavek
do 6 let500 Kč800 Kč
6 - 15 let 610 Kč 910 Kč
15 - 26 let  700 Kč 1 000 Kč

Otcovská jen v době šestinedělí

KDO MÁ NÁROK: Otec, který pečuje o novorozence. Není přitom třeba, aby matka byla nemocná či z jiných důvodů neschopná o dítě pečovat. Rodiče ani nemusí být sezdaní, otcem dítěte je ten, kdo je jako otec zapsán v matrice. Podmínkou je, že otec musí být nemocensky pojištěn, což u zaměstnanců není problém, podnikatelé si sami musí platit nemocenské pojištění. Sedmidenní otcovskou ovšem nelze přerušit a využívat ji třeba několik pátků po sobě.

KOLIK DOSTANETE: Výpočet je obdobný jako u peněžité pomoci v mateřství.

CO BUDETE POTŘEBOVAT: Vyplněnou žádost o dávku otcovské poporodní péče.

KDY A KDE ŽÁDAT: Nastoupit na týdenní otcovskou poporodní péči je třeba do šesti týdnů od narození dítěte. Můžete nastoupit ze dne na den, ale je lepší se se zaměstnavatelem dohodnout. Zaměstnanci žádají u svého zaměstnavatele, podnikatelé na správě sociálního zabezpečení.

Příklady výše otcovské
Hrubý příjem Otcovská (7 dní)
20 000 Kč 3 227 Kč
30 000 Kč4 837 Kč
40 000 Kč5 831 Kč
50 000 Kč 6 587 Kč

Rodičovský příspěvek maximálně 220 tisíc

KDO MÁ NÁROK: Rodič, který pečuje o nejmladší dítě v rodině nejvýše do věku čtyř let. Může to být matka nebo otec, ale nikoli oba najednou. Podmínkou je osobní a celodenní péče o dítě po celý kalendářní měsíc. To však nevylučuje, že by rodič, který dávku pobírá, nemohl pracovat. Není ovšem možné dát dítě naplno do jeslí či školky, chodit do práce a zároveň pobírat rodičovskou. Jesle může navštěvovat dítě mladší dvou let nejvýše 46 hodin v měsíci, tedy zhruba dvě hodiny denně. Delší doba pobytu je možná jen výjimečně, například tehdy, když jde o dítě zdravotně postižené nebo jsou oba rodiče invalidní. Péči o dítě pracujícího rodiče může bez problémů zastoupit jiný dospělý, třeba babička nebo chůva.

Úřady nijak nezkoumají, kolik si rodič v práci vydělá. Ale když se narodí další dítě, nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě zaniká. Nevyčerpané peníze do celkové částky 220 tisíc korun už však nelze nijak získat.

CO BUDETE POTŘEBOVAT:

  • Průkaz totožnosti rodičů, u dětí do 15 let rodný list
  • Při žádosti o příspěvek převyšující 7 600 Kč měsíčně (11 400 Kč u vícerčat) pak Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku, či Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku (dokládá rodič, který pobíral mateřskou). Údaje poskytne správě sociálního zabezpečení zaměstnavatel.
  • Pro dítě do dvou let Potvrzení o návštěvě předškolního zařízení

KOLIK DOSTANETE: Celková výše rodičovského příspěvku je 220 tisíc korun, u rodičů dvojčat a vícerčat 330 tisíc. Rodiče si mohou zvolit dobu vyplácení a tím i výši dávky a případně ji i jednou za tři měsíce mohou změnit. Nejvyšší možná měsíční částka odpovídá mateřské, na kterou měli rodiče nárok (70% třicetinásobku denního vyměřovacího základu), teoreticky je tedy možné rodičovskou vyčerpat za šest měsíců. V případě dvojčat a vícerčat lze jako rodičovský příspěvek žádat 1,5 násobek mateřské.

K výpočtu lze použít příjem otce i matky a je přitom jedno, kdo z nich o rodičovský příspěvek žádá. Pokud nemá ani jeden z rodičů hrubý měsíční příjem cca 10 857 korun, volí výši rodičovského příspěvku nejvýš do částky 7 600 Kč měsíčně, v případě dvou a více současně narozených dětí do částky 11 400 Kč měsíčně. Rodičovský příspěvek může být i snížen, úřady tak mohou potrestat rodiče, kteří nedbají o řádnou školní docházku starších dětí.

DO KDY MÁTE NÁROK: Nejvýše do čtyř let věku dítěte, tedy do měsíce, kdy bude mít dítě čtvrté narozeniny, nebo do vyčerpání celkové částky 220 tisíc korun.

KDY A KDE ŽÁDAT: Nejdříve dva měsíce před skončením vyplácení mateřské na úřadu práce, dávka může být doplacena až tři měsíce zpětně.

Formuláře pro žádosti o porodné, přídavek na dítě nebo rodičovský příspěvek najdete na webu MPSV. Pokud byste si s vyplňováním nevěděli rady, prohlédněte si vzory vyplněných formulářů.