Peníze od státu: kolik a na co přispěje stát chudým lidem

  • 34
Myslíte, že v době, kdy zaměstnavatelé zoufale shánějí každého, komu by mohli posílat výplatu, není důvod žádat o sociální dávky? Omyl. Spousta lidí má i při široké nabídce pracovních míst smůlu. Na finanční dno se mohou dostat i staří a nemocní nebo rodič, který sám pečuje o malé děti.

Těm, kdo jsou opravdu v nouzi, pomůže stát. Základem je spočítat si životní minimum své rodiny a porovnat ho se skutečnými příjmy.

Příkladem je matka se dvěma dětmi do šesti let, která odešla od manžela a žije v pronájmu. Pobírá rodičovský příspěvek 4 000 korun měsíčně a výživné na děti 2 000 korun. Na jaké dávky od státu může dosáhnout? Rodina by si mohla požádat o přídavek na dítě ve výši dvakrát 500 korun, dále o příspěvek na bydlení a dávky v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Kolik peněz by přesně získala, posoudí pracovníci z úřadu práce zejména podle majetkových a sociálních poměrů rodiny.

Minimum rodiny za jeden měsíc je součtem všech částek životního minima jednotlivých členů domácnosti podle následující tabulky:

Životní minimum v roce 2018:
Domácnost
Pro jednotlivce3 410
Pro prvního dospělého v domácnosti3 140
Pro druhého a další dospělé2 830
Pro nezaopatřené dítě do 6 let 1 740
Pro nezaopatřené dítě od 6 do 15 let 2 140
Pro nezaopatřené dítě od 15 do 26 let 2 450

Příklady životního minima: Dva dospělí 5 970 Kč; dva dospělí a jedno dítě 5 let 7 710 Kč; dva dospělí a dvě děti 3 a 7 let 9 850 Kč;  jeden dospělý a dvě děti 7 a 16 let 7 730 Kč.

Kdo se počítá:

  • Rodiče a děti. Děti nezletilé, ale i zletilé, pokud s rodiči užívají byt.
  • Manželé nebo registrovaní partneři.
  • Jiné osoby společně užívající byt, pokud neprokážou, že spolu trvale nežijí a společně neuhrazují náklady na své potřeby. 
  • Společně posuzovanými osobami jsou i ti, kdo třeba studují v jiném městě a bydlí tam přes týden na koleji nebo se „doma“ nezdržují ze zdravotních či pracovních důvodů.

Které příjmy se počítají:
Všechny, kromě několika výjimek. Těmi jsou hlavně:

  • Příspěvek a doplatek na bydlení, jednorázové sociální dávky, příspěvek na úhradu potřeb dítěte (část, která náleží ze zdravotních důvodů), příspěvek na mobilitu a na zvláštní pomůcku, v některých případech příspěvek na péči.
  • Příjmy z prodeje nemovitostí a odstupného za uvolnění bytu, když je použijete na zajištění dalšího bydlení. 
  • Náhrady škody na odstranění následků živelní pohromy, peněžní pomoc obětem trestné činnosti, sociální výpomoc poskytovaná zaměstnavatelem. 
  • Podpora z prostředků nadací a občanských sdružení, stipendia, odměny za darování krve. 
  • Daňový bonus na vyživované děti.

Existuje i existenční minimum, které činí 2 200 korun na měsíc. Na rozdíl od minima životního, které má zajišťovat člověku výživu a ostatní základní potřeby, existenční minimum zajišťuje totéž, ale jen na úrovni umožňující přežití.

Pokud se dostanete do situace, že je vaše domácnost pod úrovní životního minima, můžete si požádat o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Od státu můžete dostat i mimořádnou okamžitou pomoc, i když nejste v hmotné nouzi, ale postihne vás například povodeň či jiná pohroma.

Peníze od státu Příspěvek na živobytí

KDO MÁ NÁROK: Lidé v nouzi, kterým po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nezbude částka na živobytí. Nárok se hodnotí individuálně podle příjmů, výdajů, sociálních a majetkových poměrů. Vyplácí se i opakovaně, po dobu trvání nepříznivé sociální situace.

CO BUDETE DOKLÁDAT: Občanský průkaz a vyplněnou žádost. Součástí žádosti je několik potvrzení, ta se vyplňují za každého člena rodiny. Jde například o potvrzení o měsíčních příjmech za poslední tři měsíce, předpis úhrad spojených s užívaným bytem a doklady zaplacení za předchozí tři měsíce, rozsudek o výživném, potvrzení o zdravotním stavu, o nutnosti dietního stravování (pokud potřebujete dodržovat dietu), studiu, sociálních a majetkových poměrech.

KDE A KDY ŽÁDAT: Na úřadu práce podle trvalého bydliště. Příjmy se sice standardně hodnotí za poslední tři měsíce, ale v případě náhlého poklesu příjmu to není nutné a je možné žádat hned.

KOLIK DOSTANETE: Úřad doplatí příjmy do výše životního minima. Musíte se však zapojit do tzv. veřejné služby. Dlouhodobě nezaměstnanému, který neodpracuje 20 hodin v měsíci, klesne příspěvek na živobytí ze životního minima 3 410 korun na existenční minimum 2 200 korun. Ale pokud odpracuje 30 hodin, výše příspěvku může vzrůst o 605 korun, tedy na 4 015 korun.

Veřejná služba (a snížení příspěvku) se netýká lidí, kteří procházejí rekvalifikací nebo se účastní projektu úřadu práce. Nemusejí na ni například lidé starší 68 let, důchodci, invalidé, lidé, kteří pečují o někoho, kdo je na nich závislý. Veřejná služba neznamená jen úklid ulic, jde i o pomocné práce v sociální oblasti, v knihovnách či o pomoc seniorům.

Peníze od státu Doplatek na bydlení

KDO MÁ NÁROK: Lidé, kterým na bydlení nestačí peníze, ani když mají příspěvek na bydlení. Mohou ho využít i lidé, kteří žijí v podnájmu nebo na ubytovně. Pro stanovení konkrétní výše je nutné znát předepsané náklady na bydlení, obec a druh smlouvy, podle níž člověk byt užívá. Podmínkou je, že člověk již pobírá příspěvek na živobytí.

KDE ŽÁDAT: Na Úřadě práce ČR podle trvalého bydliště.

CO JE TŘEBA DOLOŽIT: Dokládají se stejná potvrzení jako u příspěvku na živobytí. Zapomenout nesmíte zejména na:

  • Občanský průkaz a vyplněnou žádost.
  • Potvrzení o příjmech za poslední tři měsíce.
  • Nájemní smlouvu, doklad o ploše a kvalitě bytu.
  • Předpis úhrad spojených s užívaným bytem včetně energií.

Peníze od státu Mimořádná okamžitá pomoc

KDO MŮŽE ŽÁDAT: Okamžitá pomoc může být i pro lidi, kteří nejsou v hmotné nouzi. Týká se například lidí, které postihla živelní pohroma, kdy jim voda smetla dům nebo vichřice střechu nad hlavou. Peníze mohou získat i lidé, kteří se do běžného života vracejí z vězení, léčebny nebo dětského domova.

JAKÉ JSOU PODMÍNKY: O tom, zda dostanete mimořádnou okamžitou pomoc a v jaké výši, rozhodnou úředníci podle konkrétního případu a vašich majetkových a sociálních poměrů. Často se odvíjí od životního a existenčního minima. Dávku lze v kalendářním roce vyplatit i opakovaně.

KDE A KDY ŽÁDAT:

  • Žádost se podává na Úřadě práce ČR, oddělení hmotné nouze. 
  • Hned, když se ocitnete v nouzi.
  • Jde o jednorázovou dávku, která se v mimořádné situaci poskytuje bezodkladně.

KOLIK DOSTANETE: Dávka může v případě živelní pohromy dosáhnout až na patnáctinásobek životního minima, tedy 51 150 korun. Pokud jste v hmotné nouzi, může vám touto dávkou stát přispět například na školu a vzdělání dětí (dětský tábor, lyžařský kurz, kroužky) nebo na důležité vybavení domácnosti (sporák, lednička), a to až do částky desetinásobku životního minima, tedy 34 100 korun.

CO BUDETE DOKLÁDAT: Doklady jsou požadovány podle konkrétní situace.