Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Pečují o vážně nemocné. Řeší finanční problémy i byrokratické překážky

Péče o těžce nemocnou blízkou osobu je každodenní dřina a odříkání. Mimo fyzického a duševního vyčerpání pečující ale často řeší vážné finanční potíže. A to i v situaci, kdy jim blízká osoba, o kterou se léta starají, zemře. Dokládá to příběh paní Hany.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„S manželem jsem zůstala doma v září roku 2016, kdy se už o sebe nedokázal v době, kdy jsem byla v práci, sám postarat,“ vzpomíná dnes 45letá Hana. Zdravotní stav jejího stejně starého manžela se tehdy kvůli vzácné chorobě zhoršil. Potřeboval pomoc při přípravě jídla, později i při samotném stravování, osobní hygieně a také přesunech.

„Bez přítomnosti druhé osoby opravdu hrozilo, že se zalkne, protože začal mít potíže s mělněním stravy a polykáním,“ vysvětluje Hana.

Ta pracovala celý život jako kuchařka v dětském domově a jak říká, v práci měla štěstí na výborný kolektiv. Neodcházelo se jí lehce. Kvůli financím se snažila udržet se v práci alespoň do doby, než děti dokončí školu. Výše příspěvku na péči, což byl spolu s invalidním důchodem II. stupně manžela jejich hlavní měsíční příjem, v té době činila 13 200 korun.

Jak si dnes žijí pečující o vážně nemocné

Lidé, kteří se rozhodnou zůstat doma a pečovat o svého blízkého, závislého na péči ve II., III. nebo IV. stupni závislosti, získávají obvykle statut osoby bez zdanitelného příjmu [OBZP].

„Osoby bez zdanitelného příjmu jsou ty, které nemají žádný příjem ani ze zaměstnání, ani ze samostatné výdělečně činnosti. V případě, že pečují o osobu blízkou závislou na péči jiné osoby, platí za ně zdravotní pojištění stát,“ vysvětluje finanční poradce skupiny Partners David Kučera.

Příspěvek na péči ve čtyřech stupních závislosti vyřizují úřady práce, kterým se zároveň dokládají informace o tom, kdo bude o nemocného pečovat. Pečující tedy pojišťovně dokládá potvrzení o rozhodnutí přiznání příspěvku na péči v daném stupni.

Hospodaření rodiny s OBZP a plně invalidním člověkem

„K příspěvku na péči manželovi úřady přiznaly ještě invalidní důchod, zprvu druhého, později třetího stupně ve výši zhruba 6 a 8 tisíc korun,“ říká Hana. První bezmála tři roky tak čtyřčlenná rodina hospodařila s měsíčním rozpočtem ve výši 19 200 korun.

„V domácnosti se nesmí nic rozbít, nic rekonstruovat, protože na to zkrátka není,“ vypráví s tím, že její šance například koupit si novou pračku či rekonstruovat koupelnu k potřebám imobilního manžela je pouhou iluzí.

Finanční situace se o něco zlepšila v polovině roku 2019, kdy se zvýšil příspěvek na péči z 13 200 na 19 200 korun. Vždy však jde o sociální dávku pro nemocného člověka, nikoli pro toho, kdo o něj pečuje.

„Pečovatelka o osobu blízkou se statutem osoby bez zdanitelného příjmu a plně invalidním manželem nikoho nezajímá a nikdo jí nepůjčí ani částku v řádech stovek korun,“ říká Hana.

Její slova potvrzuje i David Kučera. Upozorňuje přitom na hlasy, které tvrdí, že lidé celodenně pečující o vážně nemocného blízkého by měli dostávat mzdu. „Smysl to dává. Pečující by tak měli uznatelný příjem, což by se pozitivně a férově projevilo i ve výpočtu budoucího starobního důchodu, a nejen v tom,“ vysvětluje argumenty pro.

Problém je třeba i v tom, že dnes se sice doba strávená péčí o blízkého započítává jako náhradní doba pojištění pro důchod, jeho výši to však nijak neovlivní.

Je to o to paradoxnější, že pečující osoby, a to i ty takzvaně neformálně pečující osoby, státu šetří obrovské finanční příspěvky. A zároveň pokud by oni vzdali svou péči, pro tuzemský sociální systém by to znamenalo totální zhroucení,“ uvádí metodička projektu Stárnout doma Diakonie ČCE Olga Starostová.

Co by řešila uznaná mzda

Uznaná mzda za péči o osobu blízkou s plnou závislostí na pomoci druhých by vyřešila i další potíže, jak ostatně dokládá i příběh paní Hany. Její manžel zemřel po nákaze covidem-19. Kvůli dýchacím potížím musel do nemocnice, kde strávil zhruba tři týdny a domů k rodině už se bohužel nevrátil.

„V době nejhlubšího smutku musíte řešit i existenční záležitosti,“ říká paní Hana, která po smrti manžela zůstala v podstatě tři měsíce zcela bez příjmu. Příspěvek na péči úřady nevyplatily, protože byl její manžel v nemocnici a do domácí péče se již nevrátil.

„Práci jsem začala hledat ihned po rozloučení se s manželem, to ale také nějaký týden trvá a obvykle se nastupuje od prvního následujícího měsíce,“ vysvětluje.

Na úřadu práce, kam se šla Hana okamžitě přihlásit jako uchazeč o zaměstnání, jí řekli, ať přijde za další měsíc. Důvodem byla podle slov referenta 30denní lhůta pro vyřízení každého úkonu, kterým bylo nejprve ukončení péče o osobu blízkou. Teprve pak se začalo s vyřizováním podpory v nezaměstnanosti.

„Žádost o podporu v nezaměstnanosti jsem tak vyplnila až při budoucí návštěvě, další týdny trvalo vyplacení podpory. Jelikož jsem osoba bez předchozího příjmu, dostala jsem necelé 4 tisíce korun,“ líčí dnes již zaměstnaná Hana a dodává, že bez pomoci dětí by situaci jen těžko zvládla.

Životní pojistka finančně řeší i vzácné choroby

V případě onemocnění závažnou nemocí spíš než státní podpora pomůže komerční životní pojištění. Zde je třeba upozornit, že pojišťovny závažné nemoci nabízejí k pojištění vždy v několika skupinách, takže se pojištěný nemusí vždy „trefit“ se svou nemocí do skupiny, kterou si pojistil. Součástí těchto skupin jsou i vzácné choroby. Definice v pojistných podmínkách u rizika závažných onemocnění bývají dosti přísné, a většina z těchto nemocí končí invaliditou nebo úmrtím, což by mělo řešit již pojištění hlavních rizik.

V případě životního pojištění dále platí, že pojištění je ideální uzavřít v mladém věku, protože vyjde nejlevněji a pojišťovny ho neomezují množstvím výluk, jako v případě starších lidí, u nichž je riziko onemocnění vyšší.

„Bohužel, praxe ukazuje, že mnoho pojistných smluv je nastaveno spíše marketingově, aby to moc nestálo a bylo tam toho hodně. To zpravidla znamená, že jsou pojištěna rizika, která jsou levnější, ale také statisticky méně pravděpodobná, nebo taková, která toho příliš nezachrání, ale pojištěný má radost, že dostal pojistné plnění i za drobnost,“ upozorňuje na současný nešvar mnoha pojistných smluv finanční poradce skupiny Partners David Kučera.

Obecně platí, že mezi hlavní rizika u dospělých, která by měla být pojištěna, patří úmrtí a invalidita II. a III. stupně. Pojištění úmrtí by mělo pokrývat výdaje rodiny na potřebně dlouhou dobu, například na chod domácnosti, splácení hypotéky, studium dětí apod. minimálně po čtyři roky. Naopak například invalidita by měla dokrývat potřebný životní standard do konce produktivního věku.

„Velmi zhruba lze vypočíst pojistnou částku tak, že tolik, kolik by nezbytně chybělo ztrátou člověka nebo snížením jejího příjmu v invaliditě se vynásobí počtem měsíců a let, jež je třeba pokrýt,“ uzavírá David Kučera.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Co je za extrémně vysokými cenami bydlení

Všude slyšíme, že se Česko ocitlo v bytové krizi. Je tomu ale opravdu tak? Drtivá většina lidí má kde bydlet. Ve...

Jednorázovým vkladem na „penzijko“ lze ušetřit několik tisíc na dani

Spoření na důchod formou doplňkového penzijního spoření nebo penzijního připojištění mají více než čtyři miliony Čechů....

Tři dávky od státu, které pomohou domácnostem s účty za energie

Premium To, že zálohy za elektřinu a plyn od dodavatele poslední instance budou vyšší, tušil asi každý. Ale platit místo dvou...

Zažil období, kdy šlo do tuhého. S podporou synů se drží na špici

Richard Obyt se pustil do podnikání se třemi kolegy pár let po sametové revoluci. Jako ekonomický ředitel a společník...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souhlas v telefonu je přišel draho. Přistřihnou se křídla telešmejdům?

Asi každý z nás to někdy zažil. Telefonát s nabídkou na úžasné zboží, výhodnou službu nebo dárek, pokud se zúčastníme...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Ztratil klíče od bytu, tak zavolal hasiče. Hrozí mu pokuta až 200 tisíc korun

Premium Hasiči 150, záchranka 155, policie 158. Linky tísňového volání včetně jednotného evropského čísla tísňového volání 112...

Za jakých podmínek lze darovat nemovitost mezi manžely, radí advokátka

Některé manželské páry se rozhodnou pro darování nemovitosti mezi manžely. Důvodem může být třeba hypotéka i složité...

Milostivé léto pomůže lidem napravit hříchy z mládí

Dluhová amnestie, takzvané milostivé léto, může pomoci desítkám, ale i stovkám tisíc lidí od dluhů vůči veřejným...

Souhlas v telefonu je přišel draho. Přistřihnou se křídla telešmejdům?

Asi každý z nás to někdy zažil. Telefonát s nabídkou na úžasné zboží, výhodnou službu nebo dárek, pokud se zúčastníme...

Advantage Consulting, s.r.o.
BROUŠENÍ NA KULATO 30.000Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 500 - 25 000 Kč

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...