Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Kvůli pandemii řeší Češi výrazně víc rodinné majetkové vztahy

Pandemie koronaviru a s ní spojená životní a majetková rizika změnila pohled mnoha rodin a partnerů na majetkové záležitosti. Podle zkušeností advokátů se lidé nyní snaží postupovat v právních a majetkových věcech více pragmaticky a hledají pro svou rodinu vhodná řešení, jak majetek uspořádat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Roste zejména obliba manželských majetkových smluv, ale i nástrojů dědického práva a zakládání svěřenských fondů. „Z pohledu advokátů vnímáme tento trend rozhodně jako pozitivní,“ říká Bořivoj Líbal, advokát a spoluřídící partner advokátní kanceláře Noerr.

Měl životní pojistku. Když zemřel, manželka žasla, kdo dostal peníze

Občanské právo podle Líbala nabízí širokou paletu možností, jak svůj majetek uspořádat za svého života i během stabilní partnerské situace, a předejít tak zdlouhavým a komplikovaným sporům v případě rozvodu, rozchodu či smrti jednoho z partnerů. „V takový okamžik totiž bývá na efektivní rodinná majetková řešení již pozdě, a to často ke škodě všech zúčastněných,“ poznamenává advokát.

Manželská smlouva a dědictví

Před vstupem do manželství, ale i v jeho průběhu, mají snoubenci možnost uzavřít smlouvu o manželském majetkovém režimu a o správě společného jmění. Smlouva se uzavírá ve formě notářského zápisu a pro její účinnost vůči třetím osobám je nutné její založení do Sbírky listin o manželském majetkovém režimu.

Neštěstí nechodí po horách! Buďte připraveni, pojistěte se ještě dnes.

„Majetkové smlouvy v manželství efektivně řeší společný majetek a jeho správu za trvání manželství a v případě rozvodu za situace, kdy manželům z různých důvodů nevyhovuje zákonná úprava společného jmění, tedy že majetek a závazky nabyté za trvání manželství se stávají společnými, například z důvodu podnikání jednoho z manželů,“ vysvětluje Anežka Večeřová, advokátní koncipientka z kanceláře Noerr.

Manželskou majetkovou smlouvou ale není možné ošetřit zároveň dědické záležitosti. V případě smrti tak ze zákona dědí manžel v první dědické skupině spolu s dětmi zůstavitele. „Manžela však mohu za života z dědictví vyloučit takzvanou negativní závětí. Jedná se přitom o přirozený krok, když je manželství ve vážné krizi,“ doplňuje Večeřová.

Majetek a nemanželské soužití

Mnoho partnerů ale do manželství vůbec vstupovat nechce. Tento trend je častý u párů, kdy jeden z partnerů již má za sebou neúspěšné manželství a z tohoto vztahu třeba i několik starších potomků. Jak ale v tomto případě může jeden z partnerů zajistit svou novou rodinu nebo ty, kteří s ním nejsou přímo příbuzní, a tudíž ze zákona ani dědicové v případě smrti?

„Vyčlenění majetku do svěřenského fondu a ustanovení obmyšleného je komplexním, ale účinným řešením. Obmyšleným, tedy osobou, které z majetku ve fondu plynou příjmy, pak může být právě životní partner nebo nevlastní potomek zakladatele fondu, čímž lze neflexibilní zákonnou úpravu dědictví nahradit,“ vysvětluje Bořivoj Líbal.

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

Další možností je dědická smlouva mezi dědicem a zůstavitelem, která ale s sebou nese rizika. Mezi ně patří především to, že dědickou smlouvu lze uzavřít jen o části pozůstalosti, jejíž přesný rozsah v době jejího uzavírání není jejím stranám znám, a čtvrtina musí zůstat volná.

„Ani dědická smlouva však dědici nezaručí, že majetek v ní uvedený skutečně zdědí,“ upozorňuje Líbal. Jak dodává, i po uzavření dědické smlouvy může zůstavitel se svým majetkem dál svobodně nakládat. Výše dědictví stanoveného dědickou smlouvou se tak místo očekávané jistoty v dědickém řízení může pro smluvního dědice ukázat jako smutné překvapení.

Majetek a úplné vydědění

Nejvýraznější jsou komplikace s majetkovým vypořádáním v případě, kdy zůstavitel měl v průběhu života více partnerů a potomků a rodinné vztahy s nimi nejsou ideální. Jednou z možností, jak takovou situaci řešit, je vydědění.

V závěti odkázal dům družce. Nedostala nic a zůstala bez střechy nad hlavou

Podle právničky Večeřové avšak kolem vydědění, tedy zbavení zákonného dědice nároku na jeho povinný díl, panuje ve společnosti stále mnoho mýtů. „I když je v dědickém právu kladen maximální důraz na vůli zůstavitele, splnění přísných zákonných podmínek pro úplné vydědění je velmi obtížné, vysvětluje Anežka Večeřová.

Důvodem pro vydědění je například skutečnost, že potomek neprojevuje o zůstavitele opravdový zájem, vede trvale nezřízený život nebo zůstaviteli neposkytl potřebnou pomoc v nouzi. Praxe však potvrzuje, že intenzita takového negativního chování, která je nutná pro úplné vydědění, bývá jen ojedinělá. „To však rozhodně neznamená, že o vydědění není zájem,“ uzavírá Anežka Večeřová.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Odkázal jí celý majetek, nedostala ale nic. Kdy (ne)dědí družka?

Závětí ovlivníte, co bude s majetkem po vaší smrti. Pokud má ovšem závěť nějaké věcné či formální chyby, může se...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Cesta k úspěchu: začal jako zaměstnanec, dnes je spolumajitelem firmy

Do firmy Martin Dozrál nastoupil jako finanční analytik. Dnes je nejen jejím generálním ředitelem, ale i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Advokát: Mít sídlo firmy v bytě může být pro živnostníky komplikace

Řada lidí odstartuje své podnikání jako osoba samostatně činná. Mnoho podnikatelů se přitom rozhodne, že bude mít sídlo...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Tajila své dluhy. Když vše prasklo, na záchranu střechy nad hlavou bylo pozdě

Problémy se nevyhýbají ani úspěšným. Zejména v podnikání může velmi snadno nastat situace, kterou by nikdo nečekal....

Zákoutí mysli: Osm situací, v nichž se lidé často a podobně mýlí

Mýlit se je lidské. Existují však situace, ve kterých se mýlíme nebo často velmi chybně uvažujeme. Jak tomu předejít?...

Zranil se při dopravní nehodě. Odškodnění za následky řeší několik let

Loni šetřila Policie České republiky 94 794 dopravních nehod, při kterých zahynulo 460 lidí, těžce se zranilo 1 807 a...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...