Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Kvůli pandemii řeší Češi výrazně víc rodinné majetkové vztahy

Pandemie koronaviru a s ní spojená životní a majetková rizika změnila pohled mnoha rodin a partnerů na majetkové záležitosti. Podle zkušeností advokátů se lidé nyní snaží postupovat v právních a majetkových věcech více pragmaticky a hledají pro svou rodinu vhodná řešení, jak majetek uspořádat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Roste zejména obliba manželských majetkových smluv, ale i nástrojů dědického práva a zakládání svěřenských fondů. „Z pohledu advokátů vnímáme tento trend rozhodně jako pozitivní,“ říká Bořivoj Líbal, advokát a spoluřídící partner advokátní kanceláře Noerr.

Měl životní pojistku. Když zemřel, manželka žasla, kdo dostal peníze

Občanské právo podle Líbala nabízí širokou paletu možností, jak svůj majetek uspořádat za svého života i během stabilní partnerské situace, a předejít tak zdlouhavým a komplikovaným sporům v případě rozvodu, rozchodu či smrti jednoho z partnerů. „V takový okamžik totiž bývá na efektivní rodinná majetková řešení již pozdě, a to často ke škodě všech zúčastněných,“ poznamenává advokát.

Manželská smlouva a dědictví

Před vstupem do manželství, ale i v jeho průběhu, mají snoubenci možnost uzavřít smlouvu o manželském majetkovém režimu a o správě společného jmění. Smlouva se uzavírá ve formě notářského zápisu a pro její účinnost vůči třetím osobám je nutné její založení do Sbírky listin o manželském majetkovém režimu.

Neštěstí nechodí po horách! Buďte připraveni, pojistěte se ještě dnes.

„Majetkové smlouvy v manželství efektivně řeší společný majetek a jeho správu za trvání manželství a v případě rozvodu za situace, kdy manželům z různých důvodů nevyhovuje zákonná úprava společného jmění, tedy že majetek a závazky nabyté za trvání manželství se stávají společnými, například z důvodu podnikání jednoho z manželů,“ vysvětluje Anežka Večeřová, advokátní koncipientka z kanceláře Noerr.

Manželskou majetkovou smlouvou ale není možné ošetřit zároveň dědické záležitosti. V případě smrti tak ze zákona dědí manžel v první dědické skupině spolu s dětmi zůstavitele. „Manžela však mohu za života z dědictví vyloučit takzvanou negativní závětí. Jedná se přitom o přirozený krok, když je manželství ve vážné krizi,“ doplňuje Večeřová.

Majetek a nemanželské soužití

Mnoho partnerů ale do manželství vůbec vstupovat nechce. Tento trend je častý u párů, kdy jeden z partnerů již má za sebou neúspěšné manželství a z tohoto vztahu třeba i několik starších potomků. Jak ale v tomto případě může jeden z partnerů zajistit svou novou rodinu nebo ty, kteří s ním nejsou přímo příbuzní, a tudíž ze zákona ani dědicové v případě smrti?

„Vyčlenění majetku do svěřenského fondu a ustanovení obmyšleného je komplexním, ale účinným řešením. Obmyšleným, tedy osobou, které z majetku ve fondu plynou příjmy, pak může být právě životní partner nebo nevlastní potomek zakladatele fondu, čímž lze neflexibilní zákonnou úpravu dědictví nahradit,“ vysvětluje Bořivoj Líbal.

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

Další možností je dědická smlouva mezi dědicem a zůstavitelem, která ale s sebou nese rizika. Mezi ně patří především to, že dědickou smlouvu lze uzavřít jen o části pozůstalosti, jejíž přesný rozsah v době jejího uzavírání není jejím stranám znám, a čtvrtina musí zůstat volná.

„Ani dědická smlouva však dědici nezaručí, že majetek v ní uvedený skutečně zdědí,“ upozorňuje Líbal. Jak dodává, i po uzavření dědické smlouvy může zůstavitel se svým majetkem dál svobodně nakládat. Výše dědictví stanoveného dědickou smlouvou se tak místo očekávané jistoty v dědickém řízení může pro smluvního dědice ukázat jako smutné překvapení.

Majetek a úplné vydědění

Nejvýraznější jsou komplikace s majetkovým vypořádáním v případě, kdy zůstavitel měl v průběhu života více partnerů a potomků a rodinné vztahy s nimi nejsou ideální. Jednou z možností, jak takovou situaci řešit, je vydědění.

V závěti odkázal dům družce. Nedostala nic a zůstala bez střechy nad hlavou

Podle právničky Večeřové avšak kolem vydědění, tedy zbavení zákonného dědice nároku na jeho povinný díl, panuje ve společnosti stále mnoho mýtů. „I když je v dědickém právu kladen maximální důraz na vůli zůstavitele, splnění přísných zákonných podmínek pro úplné vydědění je velmi obtížné, vysvětluje Anežka Večeřová.

Důvodem pro vydědění je například skutečnost, že potomek neprojevuje o zůstavitele opravdový zájem, vede trvale nezřízený život nebo zůstaviteli neposkytl potřebnou pomoc v nouzi. Praxe však potvrzuje, že intenzita takového negativního chování, která je nutná pro úplné vydědění, bývá jen ojedinělá. „To však rozhodně neznamená, že o vydědění není zájem,“ uzavírá Anežka Večeřová.

Autor:
  • Nejčtenější

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Pro nákupy na e-shopech začnou platit nová pravidla. Co vše se mění?

Sleva, která vlastně žádnou slevou není. Zboží, které jste si neobjednali. Nebo takové, které vůbec neodpovídá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PORADNA: Musí předčasný důchodce přestat pracovat, nebo smí vydělávat?

Výpočet předčasného důchodu koncem roku 2022 je výhodnější než výpočet klasického důchodu v roce 2023. Do předčasného...

Účetní je nedostatková profese. Kolik berou a kolik by chtěli mít?

Je to nenápadný profesionál, který má hodně talentu a ještě více píle. Na párty sice svým povoláním nikoho neohromí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak přemýšlet o úsporách, aby se peníze neztrácely

Spořili jste dlouhá léta, máte třeba milion korun a teď jen koukáte, jak je inflace pomalu, ale jistě mění v menší a...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Úspory nemusí bolet. 7 tipů, jak ušetřit i desetitisíce bez ztráty komfortu

Premium Mnohé české domácnosti čeká utahování opasků. Existují však snadné způsoby, jak můžete ušetřit desetitisíce korun ročně...

KVÍZ: Vánoční nákupy jsou tady. Jste profíci v online shopování?

Čím dál častěji pro dárky místo do nákupních center vyrážíme na internet. Má to své výhody, ale i rizika. Víte...

Nikomu nic nedlužil, přesto mu auto zabavil exekutor. Prodejce si vždy ověřte

Premium Pokud jste se rozhodli koupit starší vozidlo, samozřejmě vás asi nejvíc zajímá, v jakém stavu je, kolik má najeto, zda...

Jaké povinnosti a úkoly mají ti, kteří letos změnili zaměstnavatele

Změnili jste během letošního roku zaměstnavatele? Pak je dobré vědět, zda je vaší povinností podat daňové, i když máte...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...