Nezapomeňte včas odevzdat přehledy na zdravotní a sociální pojištění

  • 0
Kromě daňového přiznání má většina živnostníků a drobných podnikatelů povinnost vyplnit a odevzdat přehledy o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Podívejte se, do kdy tak musíte učinit, co se změnilo oproti loňskému roku a jaké zálohy nově hradit.

1. Zdravotní pojištění

Termíny: Přehled pro svou zdravotní pojišťovnu musíte podat nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy mělo být podáno vaše daňové přiznání, tedy nejpozději do 2. května 2019. Pokud vám nevznikla povinnost daňové přiznání podat, musíte přehled odevzdat nejpozději do 8. dubna 2019. Když přiznání zpracovává daňový poradce, termín pro podání přehledu se posune na
1. srpen 2019. Máte však povinnost oznámit tuto skutečnost své zdravotní pojišťovně do 2. května 2019.

Sazba pojistného činí 13,5 procenta z vyměřovacího základu. Po odečtení případných záloh, které jste uhradili za rok 2018 (tzn. včetně zálohy za prosinec 2018 uhrazené do 8. ledna 2019, ale bez zálohy za prosinec 2017 uhrazené do 9. ledna 2018), vám v přehledu vyjde částka výsledného přeplatku či nedoplatku na pojistném. Nedoplatek je třeba do osmi dnů od podání přehledu uhradit. Za datum úhrady se považuje den připsání částky na bankovní účet zdravotní pojišťovny.

Informace k zálohám

„Na základě údajů v přehledu vám může vzniknout povinnost hradit zálohy na pojistné na zdravotní pojištění. Jejich minimální výše je v roce 2019 stanovena na 2 208 korun,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. Rozhodující pro povinnost odvádět zálohy je skutečnost, zda máte kromě příjmů z podnikání i příjmy ze zaměstnání a představuje-li pro vás podnikání hlavní, či vedlejší zdroj příjmů.

Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění
20182019
2 024 Kč2 208 Kč
Zdroj: Mazars

V měsících, ve kterých je pro vás hlavním zdrojem příjmů závislá činnost, (tj. podle výkladu legislativy tehdy, kdy ve vašem zaměstnání vyděláváte alespoň minimální mzdu a zaměstnavatel za vás z tohoto příjmu odvede pojistné), bude vaše podnikání považováno za vedlejší zdroj příjmů. V takovém případě vám nevznikne povinnost hradit zálohy. Ty rovněž nemusíte hradit v měsících, v nichž:

  • jste byli po celou dobu v pracovní neschopnosti.
  • byla vám nařízena karanténa.
  • začínáte s výdělečnou činností a zároveň pro vás neplatí minimální vyměřovací základ (např. je za vás plátcem pojistného stát), a to až do podání prvního přehledu o příjmech a výdajích.

Zálohy jsou splatné vždy od 1. dne běžného měsíce do 8. dne měsíce následujícího. Zálohu na zdravotní pojištění ve výši vypočtené na základě přehledu za rok 2018 je třeba zaplatit poprvé za měsíc, ve kterém byl nebo měl být tento přehled podán. Do té doby je pro vás určující výše záloh, která vám vyšla v přehledu za rok 2017. Pokud však platíte minimální zálohy, je třeba jejich částku zvýšit na 2 208 korun již za leden 2019.

Tiskopisy pro výpočet zdravotního pojištění uveřejňují pojišťovny na svých webech většinou v podobě interaktivních formulářů. Liší se od sebe záhlavím, výpočet je vždy stejný. Formulář je potřeba nejprve uložit do počítače. Klikněte na odkaz pravým tlačítkem myši a zvolte „Uložit odkaz jako...“

2. Pojistné na sociální zabezpečení

Termíny: Zpracováváte-li si daňové přiznání sami bez pomoci daňového poradce a podáváte-li je v řádném termínu, musíte přehled odevzdat nejpozději do 2. května 2019. Pokud vám nevznikla povinnost podat daňové přiznání, stačí, když přehled odevzdáte do 31. července 2019. Pokud vaše přiznání zpracovává poradce a tuto skutečnost do 2. května 2019 doložíte správě sociálního zabezpečení, prodlužuje se vám lhůta pro podání přehledu do 1. srpna 2019.

Tiskopis přehledu pro správu sociálního zabezpečení je na rozdíl od přehledu pro zdravotní pojišťovny univerzální. Přehled o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a návod jak ho podat je k dispozici například na webových stránkách ČSSZ nebo ePortálu ČSSZ.

Disponujete-li zaručeným elektronickým podpisem, můžete přehled podat elektronicky. Stále to však není povinností.

Informace k zálohám

„Od ledna letošního roku došlo ke změně v placení záloh na pojistné na důchodové pojištění. Nově je záloha na pojistné za kalendářní měsíc splatná od prvního do posledního dne kalendářního měsíce, na který se platí,“ upozorňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Záloha za prosinec 2018 se podle přechodného ustanovení nemusela platit, nicméně pokud jste platbu poslali mezi 21. a 31. prosincem 2018, je tato záloha považována za zálohu za prosinec 2018. Pokud jste si však nezměnili včas platební příkaz a zálohu za prosinec 2018 jste poslali až v lednu 2019, je tato záloha považována za zálohu na leden 2019.

Doplatek na pojistném neopomeňte uhradit do osmi dnů ode dne, kdy byl, popřípadě kdy měl být podán váš přehled. Za datum úhrady se stejně jako u zdravotního pojištění považuje den připsání částky na bankovní účet správy sociálního zabezpečení. Při nedodržení uvedené lhůty vás nemine penále ve výši 0,05 % dlužné částky pojistného za každý den prodlení.

Kromě přeplatku či nedoplatku na pojistném si na základě údajů v přehledu vypočítáte i výši záloh pro rok 2019, pokud jste povinni je hradit. Takto vypočtené zálohy musíte poprvé uhradit již za měsíc, ve kterém přehled podáte. Do té doby byste měli platit zálohy ve výši vypočtené na základě přehledu z loňského roku, popřípadě zálohy v zákonem stanovené minimální výši. Povinnost platit zálohy je přitom ovlivněna tím, zda je vaše podnikání v daném měsíci považováno za hlavní, či vedlejší činnost.

Povinnost platit zálohu máte pouze tehdy:

  • je-li podnikání považováno za vaši hlavní činnost (minimální záloha v tomto případě pro rok 2019 činí 2 388 korun měsíčně, ale pokud v roce 2019 nezačínáte s podnikáním a na základě posledního přehledu vám vyšly zálohy nižší, platí se v této nové výši až od podání přehledu za rok 2018).
  • je-li vaše podnikání činností vedlejší a váš roční příjem z ní plynoucí překročil za rok 2018 částku 71 950 korun (částka se snižuje o 5 996 korun za každý měsíc, ve kterém není vedlejší výdělečná činnost vykonávána), minimální záloha pro rok 2019 v tomto případě činí 955 korun, ale opět, pokud vám v posledním podaném přehledu vyšla záloha nižší, budete ji případně platit až po podání přehledu za rok 2018).
Odvody na sociální zabezpečení v Kč
Minimální měsíční záloha 20182019
OSVČ: hlavní samostatná výdělečná činnost2 1892 388
OSVČ vedlejší samostatná výdělečná činnost876955
Maximální měsíční záloha 35 01638 193
Zdroj: Mazars

Za vedlejší činnost je vaše podnikání v daném měsíci považováno tehdy, když pro vás platí minimálně jedna z následujících podmínek alespoň po část měsíce:

  • kromě podnikání jste rovněž zaměstnáni (a toto zaměstnání zakládá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců - nejde tedy například o dohody o provedení práce s odměnou do 10 000 korun).
  • máte nárok na výplatu invalidního důchodu, nebo vám byl přiznán starobní důchod.
  • máte nárok na rodičovský příspěvek, peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenskou z důvodu těhotenství a porodu, či pečujete o osobu, která je na vaší péči závislá.
  • vykonáváte vojenskou službu, kromě vojáků z povolání.
  • studujete a ještě vám nebylo 26 let. Pokud jste se nenašli mezi výše zmíněnými skupinami, pak je vaše podnikání považováno za činnost hlavní a zálohy hradit musíte vždy. V roce 2018 může být vaše samostatná činnost vedlejší, i když se z vašeho podnikání dobrovolně účastníte nemocenského pojištění.