Diskuse k článku

Osm faktů, které musíte znát, než si pronajmete byt

Od roku 1995 musí pronajímatel s nájemcem uzavřít nájemní smlouvu pouze v písemné formě. Ústní dohoda není rozhodující. Každá smlouva musí obsahovat popis bytu včetně výše nájemného a doby nájmu. Pokud si do bytu vezmete další osobu, musíte to majiteli oznámit do 15 dnů. Jinak riskujete výpověď.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

a co podnájemní smlouva?

Pokud dáte nájemní smlouvu třeba vlastní babičce a ta podnajme byt podnájemní smlouvou dalšímu klientovi coby váš nájemník, mohli byste mít po starostech. Podnájemní smlouva končí vždy jako smlouva nájemní (pokud Vám jde o vystěhování nepohodlného podnájemníka) a podnájemník nemá právo na náhradní byt, který byste mu museli zajistit.  Pro podnájemníka je mínus v tom, že nemá - pokud nemá nájemní smlouvu nebo není majitelem bytu - nárok na příspěvek na bydlení od sociálky.

0/0
19.8.2009 7:17

Host

Tak to je ale gól !

Dlouze šetřím na byt pro dceru ta se momentálně nemůže vrátit ze zahraničí a tak byt pronajmu. Ted budou dle komunistických manýrů znárodňování , ti ce se o nic nepostarali opět brát z cizího a rozdávat si ?  Nájemníka nemohu vystěhovat a dokonce mu musím najít náhradní ubytování .  To je ale sranda, že. ;-€

0/0
10.8.2009 20:32

Host

Re: Tak to je ale gól !

A pak jsi se probudil s rukou v nočníku.

To je jen tvá fantazie, a ne platné zákony.

0/0
11.8.2009 16:02

daadyy

Re: Tak to je ale gól !

proč si ho tam neměl se smlouvou na nájem na dobu určitou?

0/0
12.8.2009 13:55

sprav

aaaaa iDěs zase perlí

hošánkové, milánkové a darmošlapové pisálci,

víte, že dnes se obvykle píše smolouva na dobu určitou, obvykle na jeden rok a mnohdy třeba na 6 měsíců. Smlouva buď obsahuje dovětek, že pokud v době nejpozději 1 měsíc před ukončením smlouvy nebude doručen text o nezájmu na prodloužení smlouvy druhé straně, tak se smlouva prodlužuje o dalších 6měsíců, resp. 1 rok. Nebo smlouva se každých 6 měsíců, nebo rok obnovuje podpisem smlouvy nové.

Takto to dělají soukromíci a mnohá města a obce... a na neurčitou dobu kašlou !!

To je překvapeníčko co ;-)

0/0
10.8.2009 8:59

Host

A co to pro mě znamená

když mám s pronajimatelem bytu sepsanou výpovědní lhůtu jeden měsíc a ne tři? To znamená že smlouva je neplatná?

0/0
6.8.2009 19:48

individual

Re: A co to pro mě znamená

Nejsem právník, ale nějaká ta smlouva mi už pod rukama prošla, takže bych řekl, že záleží na dalších formulacích té smlouvy. Celkem běžně se uvádí, že (zjednodušeně) "pokud některé ustanovení smlouvy není platné, nijak se to nedotýká platnosti ostatních ustanovení nebo platnosti smlouvy jako celku".

.

Konkrétní znění vaší smlouvy a důsledky z něj vyplývající bych řešil s právníkem.

0/0
6.8.2009 21:21

kossacek

Re: A co to pro mě znamená

Znamená to, že pokud vám to majitel písemně oznámí, tak může jednostraně ukončit smlouvu a to s platností od jednoho měsíce od začátku následujícího měsíce. Např. pokud by vám přišla výpověď dnes, tak jste povinen opustit byt do 1.10.2009..

0/0
6.8.2009 21:58

Host

Re: A co to pro mě znamená

No ale já řeším platnost či neplatnost smlouvy jako takové, když tam je uvedena doba jednoměsíční a ne tříměsíční...

0/0
7.8.2009 12:15

Host

Re: A co to pro mě znamená

Smlouva platná je, ale jsou neplatná její ustanovení, v rozporu se zákonem.

Tedy smlouva platí, ale nájemce ti může dát výpověď s lhůtou nikoli jeden, ale tři měsíce.

0/0
11.8.2009 16:05

Host

Re: A co to pro mě znamená

Nesmysl, pronajimatel vam muze vypovedet najmeni smlouvu pouze z duvodu uvedenych v obcanskem zakoniku a to i presto, ze jste uvedli do smlouvy vami zminenou klauzuli o mozne vypovedi. V techto pripadech je najemce chranen lepe nez pronajimatel.

0/0
7.8.2009 23:22

Host

Re: A co to pro mě znamená

Pokud jsou ostatní ustanovení smlouvy v pořádku, je normálně platná, až na tu výpovědní dobu - to, že jste si sjednali výpovědní dobu na měsíc je bezpředmětné, protože ze zákona platí 3 měsíce. Takže máte výpovědní dobu 3 měsíce podle občanského zákoníku - toto ustanovení má přednost před smlouvou. Zbytek smlouvy platí, jak jste si dohodli. (jsem v 5. ročníku práv)

0/0
9.8.2009 11:31

Host

Re: A co to pro mě znamená

na pocatku je dobre polozit otazku zda jste v najmu nebo v podnajmu. pokud vas pronajimatel neni vlastnikem nemovitosti, napr. vam druzstevnik pronajima druzstevni byt, jedna se o podnajem a pak je mozne sjednat vypoved na dobu dohodou smluvnich stran, cili i na dobu jednoho mesice. pokud je pronajimatel vlastnikem, plati vyse uvedene vysvetleni.

0/0
9.8.2009 20:30

Host

nájemní smlouva, či ne?

Zdravím vás a táži se jaký máte názor na pronajímání bez smlouvy - vychází mi, že při  problémech se nezbedného nájemnika bez smlouvy zbavím snáz. Buď vezmu spravedlnost do vlastních rukou(či rukou ukrajinců:-)) ale i soud musí rozhodnout ve prospěch pronajímatele a rozhodnout o vystěhování problémováho nájemníka.

0/0
6.8.2009 18:13

individual

Re: nájemní smlouva, či ne?

Legálně pronajmout nemovitost bez písemné smlouvy nelze. Nějaké prosazování tvých oprávnění plynoucích z nájmu u soudu by pak bylo komplikované, nehledě na rychlost soudů. Bez smlouvy nemáš na nájemníka zádnou páku napřiklad v případě, že způspbí nějakou škodu, nebude platit nájem atd.

.

Jde o peníze, takže dobrá smlouva je výhodná pro obě strany.

0/0
6.8.2009 18:28

Host

Re: nájemní smlouva, či ne?

Úplnou blbost píšeš.

Je to věc jen a jen pouze dohody dvou stran.

Pronajímám zásadně byty bez smlouvy ke všeobecné spokojenosti mé, ale i nájemců. Je to pouze všechno o solidnosti lidí. Pokud se ke mně mí nájemníci chovají slušně, tzn. nedělají mi v baráku bordel a platí nájem včas nikdy se ode mne nedočkají žádného podrazu v tom smyslu, že pokud se domluvíme na době a ceně pronájmu, nebudu nikdy požadovat více peněz i kdyby se koruna nevím jak zhroutila(uzavírám smluvní dohody pronájmu na rok) a též ten rok inflaci unesu. A nikdy bych slušným nájemníkům nezkrátil dobu nájmu oproti naší dohodě. Naopak požaduji po nájemnících pouze jednoměsíční kauci a nájemník bez smlouvy má tak jednu úžasnou možnost a to ukončit v případě potřeby pronájem ze dne na den.

R^

0/0
6.8.2009 23:25

Host

Re: nájemní smlouva, či ne?

Já naopak mám jednu velkou výhodu oproti tomu kdybych pronajímal pod smlouvou a to tu, že pokud je můj odhad špatný a byt jsem pronajal problémovému nájemníkovi. Nemusíl se doprošovat i soudu, ale chytím ho za flígr a dotyčný je na ulici. Je to fér pro obě strany.

0/0
6.8.2009 23:28

Host

Re: nájemní smlouva, či ne?

A co finančák?K daním se musí přihlásit se smlouvou. Jeden byt je o ničem, ale větší množství se člověk potí, když ho nespokojený nájemník udá.;-D

0/0
7.8.2009 9:47

Host

Re: nájemní smlouva, či ne?

Nějak jsi zapomněl napsat, co konkrétně z toho příspěvku před tebou je ta "úplná blbost"...

0/0
7.8.2009 8:52

Host

Re: nájemní smlouva, či ne?

On má ale pravdu. Nájemní vztah vyžaduje obligatorně písemnou formu smlouvy. Pokud přenecháváš byt někomu za úplatu a nemáš písemnou smlouvu, tak se nejedná o nájem v právním smyslu.

0/0
7.8.2009 11:41

Host

Re: nájemní smlouva, či ne?

Myslím, že tohle on nepochopí. Jemu stačí napsat, ze "je to prostě blbost" aniž by vlastně věděl co a basta...;-D.

0/0
7.8.2009 12:01

Host

Re: nájemní smlouva, či ne?

další vychcaná buznička, co KRADE státu daně a ještě s tim machruje na netuRv

hlavně nezapomeň nadávat na čongy, že to taky nedělaj

0/0
7.8.2009 12:53

sprav

Re: nájemní smlouva, či ne?

Jaké soudy. Potom jde o sqattera a za pomoci policie ho odtamtud vystěhuješ velmi rychle (obvykle na celu předběžného zadržení) a ještě bude stíhán pro porušování domovní svobody  ;-D;-D;-D;-D

0/0
10.8.2009 9:01

Host

Re: nájemní smlouva, či ne?

Blbost! Předně si nepustím do kvartýru každého a dále si vyinkasuji kauci. Pokud i přesto, že nájemník ví, že mu v případě porušování elementárních pravidel nebude zločineckými soudy ochrana a přestane platit, či začne ničit byt, je z bytu vyhozen ze dne na den. Třeba násilným vystěhováním na ulici za pomoci ukrajinců. Na bezesmluvní nájem ochrana trestního zákona nedopadá. Naopak dnem, kdy nájemník užívá byt bez zaplacení nebo proti vůli pronajimatele naplňuje skutkovou podstatu trestného činu zásahu do práva k bytu a nebytovému prostoru. Takový případ se mi ještě nestal, protože moji bezesmluvní nájemníci jsi jsou vědomi toho, že nejsou dekretáři, že jsme si v právech naprosto rovni a že máme společný zájem na využívání daného bytu. Nájemník chce bydlet a já pronajímat. Tento fakt bolševičtí socialističtí štváči ve vládě a u soudů nejsou schopni pochopit.

0/0
13.8.2009 9:21

Host

Re: nájemní smlouva, či ne?

Pokračování:

S mými milými klienty máme skoro přátelské vztahy, v domě panuje skvělá atmosféra a veškeré případné spory jsme schopni vyřešit bez účasti bolševiky prolezlými zločineckých soudů rychle a za minimálních škod na obou stranách. 

 

Všem vřele doporučuji vyhnout se tomu, aby na vás v jakékoli formě dopadala zvláštní ustanovení zločineckého občanského zákona z roku 1964 o nájmu bytů, jehož duch a účel v žádném případě pozdější novely nezměnily. S úžasem potom zjistíte, že nájemník může být příjemný obchodní partner.

Ještě doporučuji dohodu o platbách předem na minimálně jedno čtvrtletí. Je to test jestli zájemce o byt má finanční rezervy a jestli nežije na dluh. Takové nájemníky s radostí přenechávám obecnímu úřadu.:-)

0/0
13.8.2009 9:32

Host

Re: nájemní smlouva, či ne?

Řešil jsem to zcela legálně, realitka/pročesala riskantní lidi/ smlouva na 1 rok, obnova po roce, cizinci/rodina/ bez trvalého pobytu, zatím 3 roky, max .spokojenost. Nájem pro ně příjemný.R^   

0/0
6.8.2009 18:41

Host

Re: nájemní smlouva, či ne?

Je tu ale problém v tom, že pokud vám nájemce se smlouvou na dobu určitou odmítne předat byt a přestane platit, jste nucen postupovat podle zločineckého obč. zákona a soudit se u našich zločineckých soudů. Po několika letech vvás zločinci v talárech odsoudí k povinnosto koupit lumpovi byt a zaplacení dluhů se už nikdy nedovoláte. To jsou zkušenosti z praxe fungování naší zločinecké justice..Rv

0/0
13.8.2009 9:38

Host

samé chyby, psáno laicky

Jen jsem začal se čtením a je jasné, že to psal někdo bez znalostí.  Písemné smlouvy musí být od r. 1993, ale to je fuk. Napsat ovšem, že s počtem osob roste nájem může jen neználek. Rostou služby, ne nájem. Atd. RvRvRv

0/0
6.8.2009 17:45

Hawk

Re: samé chyby, psáno laicky

S tim rostoucim najmem me to taky prekvapilo.;-D

0/0
6.8.2009 19:06

Host

Re: samé chyby, psáno laicky

Ono by to zase ale az tak nelogicke nebylo - vic osob amortizuje byt vic

0/0
8.8.2009 6:58

dmgirl101

Kauce

Rozhodně doporučuji dát si do smlouvy termín vrácení kauce, do kdy je realitka povinná jí vrátit. Já jsem jí tahala z realitky přes 3 měsíce, další kauci z jiného bytu 4 měsíce a můj bratr snad půl roku. Šlo o jednu a tu samou realitní kancelář. Bylo to dost o nervy ale nakonec jí poslali.

0/0
6.8.2009 15:47

individual

Re: Kauce

Proboha a proč marnit čas a peníze s realitkama???

0/0
6.8.2009 15:57

lion62

Re: Kauce

Od kdy se platí kauce realitce ? Nějak mi uniká důvod, podle mne se platí pronajímateli ne zprostředkovateli

0/0
6.8.2009 22:50

standik007

Clanek na prd, trochu vazneji

1) najem na dobu urcitou nebo neurcitou? 2) kdo je opravnem byt pronajmout (vlastnik/spoluvlastnici/jedna se o drustevni byt nebo byt ve vlastnictvi (nekdy nepresne oznacovan jako osobni vlastnictvi) 3) vyse najemneho a platby za s nim spojene sluzby musi byt v naj. smlouve oddeleny, pod sankci neplatnosti najemni smlouvy .. mohl bych pokracovat, ale zadarmo? :))

0/0
6.8.2009 12:19

Host

Re: Clanek na prd, trochu vazneji

Standíku, standíku, co kdyby jsi si alespoň otevřel nástin té smlouvy, co je v článku otevřen, ty bode č. 3....

0/0
9.8.2009 11:25

blecha1

.

Většina opiček u realitek ani nezná bod 7! Ověřeno u několika těchto exotů, nakonec jsem si musel vše potvrdit u klasickýho advokáta a majitelka byla naštěstí rozumná, zatímco její zástupce byl vyčůraný človíček, naštěstí už i ona sama s ním nechce nic mít. :-P

0/0
6.8.2009 9:44

Host

podivný článek

Nejsem právník, ale zdá se, že je článek plný nesmyslů, protože vychází z nějaké konkrétní smlouvy, ovšem celá řada věcí může být smlouvou upravena i úplně jinak. Například výpovědní doba z nájmu apod.

0/0
6.8.2009 9:08

Host

Re: podivný článek

Co to je za důvod ? Tvůj příspěvek nedává smysl. Myslim si, že tento článek má účel seznámit alespoň v základu laika s tím, co má být v smlouvě a jaká pravidla platí. Například pro studenty a podobně. Ty jako hnidopich se s tím nespokojíš, ale ostatním to dám představu o situaci. Zdařec

0/0
6.8.2009 9:30

Host

Re: podivný článek

V takovém případě může být článek zjednodušený, tedy může v něm hodně věcí chybět - což bude, vzhledem k rozsahu problematiky,  prakticky v každém článku.

Nicméně kolega hovoří o tom, že článek obsahuje věcné chyby. Také nejsem právník. Například povinnost poskytnout náhradní byt se vztahuje jen na regulovaný nájem, případně na několik výslovných vyjímek (matka s malými dětmi atp.). Stejně tak nikde není ze zákona omezena max. výše kauce.

Takže tvoje reakce je zcela "mimo mísu".

0/0
6.8.2009 9:38

Host

Re: podivný článek

Pointa je ve smlově, je-li smlouva na dobu neurčitou, vzniká při výpovědi tzv.právo na bydlení a nájemník je tím právem chráněn. Z toho důvodu se uzavírají smlovy na dobu určitou, aby nájemník nebyl ve výhodě oproti majiteli.  Ale taktéž nejsem právník.

0/0
6.8.2009 9:54

Host

Re: podivný článek

článek věcné chyby neobsahuje, alespoň ne v bodech, které uvádíte. Z čeho proboha usuzujete, že povinnost poskytnout náhradní byt se vztahuje jen na regulovaný  nájem a aco ty matky s dětmi???!!! :) stejně tak maximální výši "kauce" (slovy zákona  "peněžní prostředky k zajištění nájemného a úhrady za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu a k úhradě jiných svých závazků v souvislosti s nájmem") zákon upravuje.

Doporučuji zkonfrontovat Vaše předpoklady s občanským zákoníkem, konktértně § 686a -kauce a § 712 bytové náhrady.

0/0
6.8.2009 10:23

Host

Re: podivný článek

§ 686 (1) Nájemní smlouva musí obsahovat označení

bytu, jeho příslušenství, rozsah jejich užívání a způsob výpočtu

nájemného a úhrady za plnění spojená s užíváním bytu nebo jejich výši.

Nájemní smlouva musí mít písemnou formu.

(2) Není-li doba nájmu dohodnuta, má se za to, že smlouva o nájmu byla uzavřena na dobu neurčitou.

0/0
6.8.2009 11:15

Host

Re: podivný článek

psala jsem o § 686a -

 (1) Pronajímatel je oprávněn při sjednání nájemní smlouvy požadovat, aby nájemce složil peněžní prostředky k zajištění nájemného a úhrady za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu a k úhradě jiných svých závazků v souvislosti s nájmem. Pronajímatel uloží složené peněžní prostředky na svůj zvláštní účet, společný pro všechny nájemce, u peněžního ústavu.

 

 (2) Výše složených peněžních prostředků nesmí přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného a zálohy na úhradu za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu.

vy píšete o povinných náležitostech smlouvy, aby smlouva byla vůbec platná, kauce může být sjednáná jakoby navíc, ale musí odpovídat požadavkům podle 686a. 

0/0
6.8.2009 12:35

Host

Re: podivný článek

Pravda, to jsem překoukl. To se omlouvám.

Nicméně ty "zálohy na úhradu za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu" jsou velmi gumové. Takže prakticky je ten trojnásobek opět nevymahatelný. Jen se to musí rozepsat na více položek...

Nicméně dnes pro nájemníka to může být jedno. Když to bude pronajímatel požadovat, při dnešní nabídce a cenách, může jít jinam. A solidní pronajímatel to požadovat nebude.

0/0
6.8.2009 13:04

Host

Re: podivný článek

711 je delší, proto jen odkaz:

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obcanzak/cast8h7.aspx

Z obojího je zjevné, že tam není 1) zákonná povinnost max. 3 měsíční kauce 2) povinnost náhradního bytu vždy a pro každého.

0/0
6.8.2009 11:21

Host

Re: podivný článek

psala jsem o 712 ne 711. v §712 odst. 2 a násl.  - tam je rozvedeno, ve kterých případech je pronajímatel povinen zajistit náhradní byt.

0/0
6.8.2009 12:44

Host

Re: podivný článek

A o to jde: jen někdy a někomu. Ale ne automaticky vždy a každému.

0/0
6.8.2009 13:00

Host

Re: podivný článek

Úprava v nájemní smlouvě nesmí odporovat zákonu. Jestliže zákon říká, že výpovědní doba jsou nejméně tři měsíce, tak si můžete do smlouvy napsat třeba tři dny nebo tři týdny a je to neplatné. Nebo napíšete tři roky a to pak platí.

§ 710             (1) Nájem bytu zanikne písemnou dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem nebo písemnou výpovědí.

             (2) V písemné výpovědi musí být uvedena lhůta, kdy má nájem skončit. Výpovědní lhůta nesmí být kratší než tři měsíce a musí skončit ke konci kalendářního měsíce. Výpovědní lhůta začne běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď doručena druhému účastníkovi.

             (3) V případě, že nájem bytu byl sjednán na dobu určitou, skončí také uplynutím této doby.

0/0
6.8.2009 11:26

Host

Pronájem vs. podnájem.

Jaký je rozdíl mezi pronájmem a podnájmem? Díky.

0/0
6.8.2009 7:18

ten.jenz.bloudi.svetem4@seznam.c

Re: Pronájem vs. podnájem.

V délce pobytu? Pronajímam na dobu určitou. Podnájem na dobu neurčitou?:-)

0/0
6.8.2009 8:06

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz