Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. dubna 2021 Darja

Školky a školy jsou zavřené. Kdo může žádat o ošetřovné a kdo o dotaci

Od března došlo vzhledem k současné epidemické situaci k úpravě celé řady pravidel a výjimek. Jedno z nejpřísnějších opatření se týká i školství. Školy jsou zavřené a stejně tak i mnoho školek. Řada rodičů musí řešit, jak zajistit celodenní péči o své děti a skloubit ji se svými pracovními povinnostmi. Jak v této situaci pomůže stát?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zaměstnanci mají nárok na ošetřovné, nebo se mohou se svým zaměstnavatelem domluvit na home office. U rodičů, kteří jsou OSVČ je situace složitější.

Zaměstnaní rodiče se mohou střídat

Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat práci z důvodu péče o dítě, které je v době uzavření školy či dětského zařízení mladší 10 let.  Ošetřovné z nemocenského pojištění je v kompetenci ČSSZ.

Hledáte práci a zároveň musíte pečovat o děti? Najděte si dobrého zaměstnavatele na jobDNES.cz

Ošetřovné lze čerpat také na péči o nezaopatřené děti účastnící se školní docházky závislé na péči jiné osoby (již od stupně I.). A to bez omezení věku, nebo osoby starší 10 let využívající služby denních, týdenních stacionářů a obdobných zařízení, které jsou určeny pro péči o osoby závislé na péči jiné osoby alespoň v stupni I.

Ne všichni zaměstnanci si mohou několikatýdenní absenci v práci dovolit, proto se lze při péči o dítě střídat.

„Nárok na ošetřovné mají i zaměstnaní lidé pracující na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti. Základním předpokladem tohoto nároku je však účast na nemocenském pojištění, a to v měsíci sociální události anebo po tři měsíce předcházející měsíci vzniku sociální události,“ uvádí Michal Jelínek, partner V4 Group.

Podle Jelínka si může zaměstnanec zažádat o ošetřovné za měsíc březen prostřednictvím tiskopisu nejdříve po skončení měsíce. Výše ošetřovného činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Minimální denní výše dávky ošetřovného činí 400 korun, ale pouze za předpokladu plného úvazku.

OSVČ zatím nárok na ošetřovné nemají

„Nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění v souvislosti s uzavřením školních zařízení pro OSVČ nevzniká. Ošetřovné z nemocenského pojištění je plně v kompetenci ČSSZ. OSVČ má však možnost zažádat o provozní dotaci Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci programu Ošetřovné pro OSVČ. Tato provozní dotace je obdobou ošetřovného, na které mají nárok zaměstnanci,“ upřesňuje Markéta Szotkowska, daňová specialistka z V4 Group.

Daňové přiznání za rok 2020: využijte chytré interaktivní formuláře

ilustrační snímek

Výzva pro čerpání „ošetřovného“ pro OSVČ byla zveřejněna 9. února 2021 a dotaci lze čerpat za období 4. až 31. ledna 2021 a dále za období 21. až 22. prosince 2020. Datum ukončení příjmů žádostí je stanoveno na 11. března 2021. 

Dá se předpokládat, že po ukončení příjmů žádostí na výše uvedené období, bude vypsána nová Výzva za měsíc březen. Je více než pravděpodobné, že o tuto dotaci si budou moci žádat OSVČ na hlavní činnost, která na základě usnesení vlády k přijetí krizových opatření proti šíření covidu-19 nemůže plnohodnotně vykonávat svoji podnikatelskou činnost z důvodu péče o:

  • dítě či předškolní dítě, jkkteré nemůže navštěvovat školské zařízení na území ČR z důvodu uzavření tohoto zařízení na základě krizových opatření, nařízení karantény ve školském zařízení nebo ve domácnosti v souvislosti s šířením infekce covid-19. Opět jako u zaměstnanců je věk dítěte omezen na 10 let.
  • nezaopatřené dítě do 26 let, které je závislé na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost), pokud nemůže navštěvovat školu podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání z důvodu uzavření tohoto zařízení na základě krizových opatření, nařízení karantény ve školském zařízení nebo ve domácnosti v souvislosti s šířením infekce covid-19.
  • osobu, která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je závislá na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost), která byla umístěna dočasně do domácí péče z důvodu uzavření zařízení sociální péče, kde jinak pobývá, z důvodu mimořádného opatření proti šíření infekce covid-19, nařízení karantény v tomto zařízení nebo v domácnosti.

„Dotace činila za předchozí období 400 korun za den. Tuto výši lze logicky předpokládat i v rámci Výzvy za březen 2021. Součástí podmínek Výzvy ošetřovné pro OSVČ není vyloučení ekonomických aktivit. Předpokládá se, že tato dotace má pomoci OSVČ, které jsou doma s dětmi a nemohou se tedy plně věnovat své podnikatelské činnosti. Práce na home office není omezena. Není totiž nutné pozastavovat činnost a je možné pokračovat v ekonomické činnosti z domova, vystavovat faktury i vykonávat svou činnost prostřednictvím zaměstnanců,“ dodává Markéta Szotkowska, daňová specialistka z V4 Group.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Úředníci jim podnikání rozmlouvali, dnes mají obrat 25 milionů

Před třemi lety zvítězili v soutěži Rodinná firma. Jejich medovina získala zlatou medaili na světové soutěži medovin...

KVÍZ: Mohli byste být finančním poradcem? Zvládli byste jejich zkoušky?

Ať už uvažujete o práci na finančním trhu, anebo si jen tak chcete porovnat své znalosti s profesionály, zkuste si...

Šest či osm týdnů volna, i to je realita. Zatím ovšem jen málokde

Dobře odpočatý zaměstnanec je spokojenější a podává lepší pracovní výkony. To je všeobecně známé. Jenže na to je...

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Finanční znalosti Čechů klesly. Na penzi spoří jen 43 procent lidí

Pandemická situace a vládou přijatá opatření se promítly nejen do peněženek Čechů, ale mají negativní dopad i na naše...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

  • Další z rubriky

Chcete tuto chalupu? Tak něco přihoďte

Zájem o chaty a chalupy loni zaznamenal obrovský boom. A s dalším lockdownem ještě zesílil. Poptávka je rekordní,...

KVÍZ: Výši zdravotního pojištění nezměníte, pojišťovnu ano. Víte, jak na to?

Zdravotní pojištění je ze zákona povinné pro každého. Víte, kolik musíte na pojistném zaplatit a kdy za vás pojištění...

Barák zdědíš, až se oženíš. Které podmínky v závěti jsou (ne)platné

Občanský zákoník umožňuje zapsat do závěti i tzv. vedlejší doložky – tedy podmínky, které musí dědic splnit, aby...

KOMENTÁŘ: Největším rizikem spoření je inflace. Jak ji překonat?

Investování do cenných papírů není u nás tolik rozšířené, ale to neznamená, že nejde o správné řešení, jak spravovat...

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...