Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

aktualizováno 
Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se nepovede veterinární zákrok? Na dotaz čtenářky iDNES.cz odpovídá advokát Kamil Tvarůžka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Veterinář nám doporučil kastraci psa, operaci ovšem náš čtyřnohý miláček nepřežil, prý měl vrozenou srdeční vadu. Jsme povinni zákrok zaplatit nebo je naopak veterinář povinen zaplatit za psa?,“ ptá se čtenářka iDNES.cz.

Z jakých právních předpisů při hodnocení tohoto problému vycházíme?
Tato problematika je upravena v občanském zákoníku, který výslovně stanoví, že živé zvíře není věc a připisuje ji zvláštní význam a hodnotu. Ačkoliv se nejedná o věc, lze na něj použít ustanovení občanského zákoníku o věci, avšak jen do té míry, aby to neodporovalo jeho povaze. Protože v dřívějším občanském zákoníku nebyla živá věc vůbec definována, je vidět určitý posun zákonodárců z hlediska ochrany zvířat, tedy i psů. Nicméně i když to tak na první pohled nevypadá, ve skutečnosti jde o právně velice složitou otázku a k současné zákonné úpravě zatím neexistuje žádná judikatura.

Kamil Tvarůžka

 • Vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně.

 • Po škole nastoupil na Krajský soud v Brně.

 • Od roku 2011 provozuje soukromou advokátní praxi.

 • Specializuje se na občanské, závazkové, stavební a trestní právo.

ilustrační snímek

Protože se nejedná ani o věc, ani o člověka, nelze beze zbytku použít žádný občanským zákoníkem předepsaný typ smlouvy. V tomto konkrétním případě by šlo o tzv. Nepojmenovanou smlouvu, pro kterou nový občanský zákoník nevyžaduje písemnou formu. Určitě bude tedy potřeba využít ustanovení občanského zákoníku, která se zabývají všeobecnými ustanoveními o závazcích. V případě, že by se nepodařilo prokázat uzavření určitých podstatných ustanovení, použijí se analogicky ustanovení, která upravují vztah nejblíže. Bavili bychom se patrně o hybridu smlouvy o dílo a péči o zdraví (odborné znalosti veterináře).

Jsem povinna za zákrok zaplatit, když se vlastně nepovedl?
Nedoporučuji odmítnout zaplatit za zákrok, pokud nemáte jistotu, že veterinář porušil zákonnou nebo smluvní povinnost, která měla za bezprostřední následek smrt zvířete. Je potřeba si uvědomit, že něco takového se velice obtížně prokazuje a určitě budete potřebovat „neprůstřelný“ znalecký posudek. Nebudete ovšem prokazovat absenci srdeční choroby, ale případné pochybení veterináře. V každém případě doporučuji se nejprve na odškodnění pokusit domluvit, protože výsledek soudního sporu lze s odkazem na důkazní břemeno na vaší straně těžko předvídat. Pokud se na náhradě škody nedohodnete, můžete ji požadovat soudně.

Nezapomínejte na pojištění pro svého čtyřnohého miláčka. Srovnejte si nabídky pojiťoven.

Pokud se prokáže pochybení veterináře, co mi musí uhradit? Kupní cenu psa? A co duševní újma? 
Zákon říká, že pokud nebyla nemajetková újma výslovně ujednána, postihuje škůdce jenom v případě, že to výslovně stanoví zákon. Obávám se, že v tomto případě nárok na nemajetkovou újmu nelze dovodit, protože ačkoliv je zde určitá ochrana zvířete, na úroveň ochrany člověka zdaleka nedosahuje.

Z hlediska vzniklé škody se hradí skutečná škoda a ušlý zisk, což by mohla být cena zvířete, náklady spojené s jeho přepravou a ošetřením (náklady na veterináře), pokud bylo zvíře šampión pak i ušlý zisk a samozřejmě účelně vynaložené náklady na pohřeb. Upozorňuji ale, že soud může s ohledem na okolnosti případu požadovanou výši snížit. Ačkoliv jde nepochybně o citlivou a smutnou událost, je potřeba si uvědomit, že uplatnit náhradu škody je náročné.

Kam poslat stížnost na veterináře

  Stížnost na veterináře můžete podat Komoře veterinárních lékařů:

  • Vztah chovatele či majitele zvířete a veterinárního lékaře je vztahem zákazníka a jeho dodavatele.
  • Zákrok (byť doporučený) by v tomto smyslu měl být zakázkou chovatele u veterinárního lékaře a měl by být uhrazen.
  • Lze rozumět tomu, že chovatel - ať již důvodně či bezdůvodně - vznáší pochyby nad kvalitou zákroku (dodané služby) provedeného u jeho čtyřnohého přítele. Stížnost na dotyčného veterinárního lékaře stran kvality a způsobu provedení zákroku může uplatnit u disciplinárních orgánů Komory veterinárních lékařů (její Revizní komise).
  • Komora a její disciplinární orgány ovšem neřeší finanční stránku věci. Ceny u veterinárních lékařů jsou cenami smluvními.
  • Pokud by chovatel chtěl uplatnit náhradu škody, nejspíš by měl nejdříve k této náhradě vyzvat veterinárního lékaře (dodavatele služby). V případě, že se s ním nedohodne, má samozřejmě možnost řešit věc právní cestou, např. prostřednictvím žaloby.

  Zdroj: Karel Daniel, viceprezident KVL ČR

  Autor: pro iDNES.cz

  24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
  Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
  Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  Nejčtenější

  Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

  ilustrační snímek

  Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

  Nečekejte na dream job, stačí, když je práce jen O. K., říká odbornice

  Koučka Petra Drahoňovská se zaměřuje na profesní přestupy zaměstnanců a práci s...

  Je dobré změnit během života práci? Některé obory, jako je IT, business, ekonomie, média, si o změnu díky rychlému...

  Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

  Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

  Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

  Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

  ilustrační snímek

  Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

  Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

  ilustrační snímek

  Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

  Další z rubriky

  Sedm důvodů, proč je důležité se usmívat

  Ilustrační snímek

  O Češích se říká, že jsou smutný národ. Mnozí Češi se totiž moc neusmívají a bývají podmračení. A to je chyba. Usmívat...

  Trend: Důvěra v e-shopy roste, internetové nákupy v Česku frčí

  ilustrační snímek

  Stále víc lidí přichází na chuť internetovým nákupům. Důvod je prostý, online nákupy jsou pohodlné. Ale nejen to....

  Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

  ilustrační snímek

  Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

  Místo hypotéky půjčka na bydlení od státu: Stát nabízí mladým až 2 miliony

  Místo hypotéky půjčka na bydlení od státu: Stát nabízí mladým až 2 miliony

  Kurzy.cz Až dva miliony korun mohou získat od státu mladí lidé na pořízení vlastního bydlení. Peníze od Státního fondu rozvoje b...

  Advantage Consulting, s.r.o.
  ANDROID DEVELOPER PRO AMBICIOZNÍ PROJEKT

  Advantage Consulting, s.r.o.
  Jihomoravský kraj
  nabízený plat: 45 000 - 75 000 Kč

  Najdete na iDNES.cz