Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Touha po seznámení je přišla draho. Bude konec neférovým seznamkám?

Internetové seznamky fungují už léta. A někomu se skutečně podaří najít partnera touto cestou. Ne vždy se však pokus o seznámení obejde bez rizika, zvláště pokud se necháte zlákat nabídkou neseriózního prostředníka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Fotky šťastných párů, slogany tipu „Dejte lásce druhou šanci“, „Ani po padesátce není pozdě“ a k tomu například tato recenze: „Minulý rok jsem se poznala s Radkem a po pár měsících jsme se rozhodli jít na večeři a osobně setkat. Později jsme si ještě spolu párkrát vyrazili a láska si našla svoji cestu. Nyní je v našem vztahu všechno jako pohádka.“ Podepsána Blanka z Olomouce, která takto děkuje seznamce Be2.

Zda je příběh pravdivý, to opravdu nevíme. Co ale víme jistě je, že Jana Chromcová je skutečnou osobou a ta svou zkušenost se seznamkou popisuje na stránkách dTestu Vaše stížnosti úplně jinak. „Přihlásila jsem se do seznamky, a abych mohla komunikovat a vidět fota, program chtěl zaplatit. Vybrala jsem si pouze měsíční poplatek 149 Kč, který jsem hradila převodem. O měsíc později mi byla z účtu stržena částka 2 247 Kč.“

I Jana Kelíšková chtěla službu seznamky jen vyzkoušet a byla ochotna zaplatit za měsíc členství na zkoušku. Po měsíci ale zjistila, že na jejím účtuje je blokace na částku 2 247 Kč a platbu banka nemůže zrušit. „Chápu, že jsem tak trochu naletěla a že je to obchodní trik, info o automatickém prodloužení schované v obchodních podmínkách, které jsem odsouhlasila,“ uvádí.

A je to přesně tak. Jak informuje seznamka na úvodní stránce, registrace je zdarma a seznámení vědecké, po vyplnění testu osobnosti vám pošle detailní popis ideálního partnera a doporučí ty nejvhodnější protějšky. Jenže opravdu zadarmo je jen ta registrace a vyplnění testu. Pokud už máte zájem o kontakt se svým vyvoleným, musíte si zaplatit členství, stačí i měsíční, na zkoušku. Kdo by při vidině lásky na celý život nezaplatil 149 korun. Tím ale souhlasíte s obchodními podmínkami, a v nich je uvedeno, že pokud své členství řádně a včas neukončíte, bude automaticky prodlouženo. Za prodloužené členství vám ovšem seznamka strhne daleko vyšší částku, zpravidla 2 247 Kč, někdy ale i více.

DTest a dvě seznamky uzavřely dohodu

Celkem 2743 lidí využilo v souvislosti s portálem Be2 služby dTestu Vaše stížnosti. „Vždy šlo o automatické prodloužení členství po prvním, zkušebním nebo lacinějším období. Pro spotřebitele to bylo překvapivé, vůbec netušili, že taková situace nastane. Ale nastala a z karty spotřebitele byly strženy peníze za další období,“ popisuje vedoucí právního oddělení dTestu Petr Šmelhaus praktiky seznamky. A navíc, stržená částka byla podstatně vyšší než úhrada za členství v prvním období a bylo velmi komplikované smlouvu ukončit.

Podle dTestu bylo jednání seznamky protiprávní, a proto vloni na Valentýna odstartovala kampaň Bojujeme proti neférovým seznamkám, do které se přihlásilo přes 2 100 spotřebitelů. Cílem bylo v první řadě zamezit protiprávním a nekalým praktikám nejvíce problematických seznamek (šlo o dvě seznamky, Be2 a Interdate, obě z Lucemburska), v druhé řadě dosáhnout i narovnání s poškozenými. DTest na oba subjekty podal žalobu o zdržení se protiprávního jednání podle zákona na ochranu spotřebitele.

„Za situace, kdy nemáme k dispozici zákon o hromadném řízení, to byla jediná možná cesta. Společnosti s námi začaly v této fázi jednat, projevily vůči dTestu i českým spotřebitelům dobrou vůli a napravily námi vytýkané problémy – opravily weby, informace spotřebitelům a také příslušné obchodní podmínky,“ uvádí Petr Šmelhaus. Členství bude prodlužováno pouze na stejně dlouhé období, jaké bylo sjednáno na začátku, cena nebude navyšována a zjednoduší se i proces ukončení placeného členství – nově to bude možné kdykoliv prostřednictvím webových stránek seznamky.

A dobrá zpráva pro všechny, kteří se do kampaně přihlásili. 25.února 2021 byla mezi dTestem a společnostmi Be2 a Interdate uzavřena dohoda o narovnání, která obsahuje i možnost odškodnění těch poškozených spotřebitelů, kteří se dTestu přihlásili v rámci kampaně www.neferoveseznamky.cz. Oslovení spotřebitelé mohou tuto nabídku akceptovat do konce dubna.

Pokud se na seznamku teprve chystáte, čtěte recenze i obchodní podmínky. „Na síti působí řada dalších seznamek, které používají stále stejné praktiky, kdy není na první pohled jasné, za jakých podmínek je uzavírána smlouva o zpočátku docela levném členství. Následně buď přímo z platebních karet spotřebitelů stahují, nebo i za pomoci inkasních agentur požadují vysoké částky jako platby za období po automatickém prodloužení smlouvy,“ upozorňuje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR při ČOI.

Na seznamkách buďte opatrní

 1. Vždy zkontrolujte cenu. Je uváděna za jeden nebo za více měsíců? Někteří spotřebitelé se domnívají, že si předplatili seznamku na měsíc například za 149 Kč, ale z účtu jim je strženo 2 691 Kč. Nižší cena totiž platila pouze za první měsíc, ale stržená částka je za další tři měsíce členství.
 2. Dávejte pozor na automatické prodlužování smlouvy.
 3. Věnujte pozornost tomu, zda jsou předplacené služby v souladu s inzerovanou nabídkou. Například zda podle nabídky fungují zprávy a zobrazují se fotografie ostatních uživatelů.
 4. Máte-li pochybnost o praktikách seznamky, vždy je zdokumentujte. Vhodným nástrojem jsou screenshoty obrazovky počítače či displeje telefonu. Nemažte si e-mailovou konverzaci. Lze ji využít jako důkaz vašich tvrzení.
 5. Vždy musíte mít možnost smlouvu ukončit.
 6. Pokud si registraci rozmyslíte, některé seznamky umožňují odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu, a to ode dne uzavření smlouvy.
 7. Vždy máte možnost smlouvu v jejím průběhu vypovědět. Informaci o výpovědní lhůtě naleznete ve všeobecných obchodních podmínkách.
 8. Smlouvu můžete vypovědět i poté, co dojde k automatickému prodloužení. Předejdete tak dalšímu prodloužení do budoucna.
 9. Pokud jste se zaregistrovali na online seznamce, výpověď nemusíte zasílat dopisem nebo faxem, postačí e-mail. Stejně tak i odstoupení od smlouvy.
 10. Dávejte si pozor na své osobní údaje a jejich zpracování. Vždy můžete zažádat o odstranění svých osobních údajů z databáze.

Zdroj: Evropské spotřebitelské centrum ČR

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

 • Nejčtenější

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Zavřeli mu tělocvičny. Našel ale řešení a Češi mu přispěli miliony

Michal Vrátný podniká v oboru, který pandemie obrovsky zasáhla. Jeho tělocvičny Železná koule jsou už rok zavřené....

Kvůli pandemii řeší Češi výrazně víc rodinné majetkové vztahy

Pandemie koronaviru a s ní spojená životní a majetková rizika změnila pohled mnoha rodin a partnerů na majetkové...

Průlom: o digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život

Češi mají možnost využívat svoji bankovní identitu k přihlašování k digitálním službám už čtvrt roku. Jde v podstatě o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trh s pronájmy bytů: pandemie zamíchala kartami a přeje malým městům

Nabídka převyšuje poptávku. Tato formulka platila dřív hlavně ve velkých městech. Teď je to ale naruby. Pandemie totiž...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

 • Další z rubriky

KVÍZ: Daně jsou odloženy. Umíte ušetřit a vyhnout se nejčastějším chybám?

Termíny pro odevzdání daňového přiznání se posunuly. Máte v nich jasno a víte, jak na dani ušetřit? Ověřte si své...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých...

Optimální hodnota stravenky pro rok 2021 činí 137 Kč. Má ji ale málokdo

Maximální možný daňově uznatelný příspěvek zaměstnavatele na stravenky se letos opět zvýšil. Nově mají zaměstnavatelé...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...