Okradeným lidem se nežije lehce

  17:31aktualizováno  17:31
Lidé, kterým někdo vybral v bankách jejich vklady, nemluví jen o penězích, ale také o pocitech znechucení, bezmoci a zdravotních potížích. Pracovnici finančního úřadu v Praze Ludmilu Bezuchovou vybral někdo soukromé konto u České spořitelny se 240 tisíc korunami. Banka jí však odmítá od září loňského roku celou částku nahradit, i když policie zjistila, že peníze z účtu vybral někdo jiný.

Jenže to nebylo vše, o co v jednom okamžiku přišla. "Peníze jsem měla připravené jako doplatek na koupi bytu pro syna," říká klientka spořitelny. "Zálohu jsem tedy musela od stavební firmy stáhnout a storno poplatky mě stály sedmdesát tisíc korun." Dalších deset tisíc korun investovala do soudních poplatků, aby mohla podat žalobu. "Celý rok se trápím a díky tomu mám problémy se štítnou žlázou," stěžuje si Bezuchová.

Firma téměř zkrachovala

Již pět let se táhne případ poděbradské firmičky Mentar na vývoj software. Někdo jejím třem majitelům ukradl z konta u dnes už zaniklé banky Skala 245 tisíc korun. Policie i v jejím případě vyšetřila, že peníze nevybral nikdo z majitelů, ale Unionbanka, která Skalu převzala, odmítá vybílené konto nahradit. Dva ze tří společníků Mentaru museli firmu opustit a nechat se zaměstnat jinde, protože firma přišla o veškerý provozní kapitál. "Současný majitel měl štěstí, že právě pracoval na několika zakázkách a zároveň nemusel živit rodinu," ličí finanční situaci po krádeži bývalý spolumajitel Marek Svatoš. "Proto ekonomicky přežil" Soud se táhne už pět let, ale první stání bude až letos v listopadu. Union banka zatím hraje mrtvého brouka a na žádosti o vrácení peněz nereaguje. "Náš případ jasně ukazuje stav bankovních služeb i neschopnost soudů," míní znechuceně druhý bývalý spolumajitel Mentaru Luboš Pácal.

Špatné sny se Stackem

Pražský podnikatel ve stavebnictví Libor Simek přišel o více než milion korun u České spořitelny stejně jako předchozí klienti. Podle policejní vyšetřovatelky všechno směřuje k tomu, že on peníze neukradl. "Zákazníci se na mě dívají zkoumavě," říká Simek o své zkušenosti po zveřejnění jeho případu v tisku. "Naštěstí zatím nikdo žádnou zakázku neodvolal." Není ovšem nic příjemného, když se ho ptají na dostatečnou hotovost a obávají se o rozpracované zakázky. "Podvědomí si nenechá poručit - včera se mi zdálo, že celou noc hovořím s ředitelem spořitelny Jackem Stackem."

"Zatím jsem jménem Libora Simka podal žalobu na Českou spořitelnu, ve které chci ukradené peníze a náhradu škody," uvádí plzeňský advokát Jaroslav Svejkovský. Připravuje však i druhou na bezpečnostního ředitele Eduarda Jeleně, který jeho klienta veřejně podezírá z podvodu."To je proti ustanovení na ochranu osobnosti."

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Ušetřete na pojištění. Co je důležité pojistit a co je zbytečné?

Ilustrační snímek

Někdo považuje pojištění za úplně zbytečné, jiný nemá klid, dokud mu v šuplíku neleží pojistná smlouva na každou...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz