Od června místo letenky už jen číslo: levněji poletíte při nákupu přes internet

aktualizováno 
Na papírovou letenku můžete od června zapomenout, nahradí ji elektronická. Stačí jenom vědět, kdo jste a kam letíte, a při odbavení vystačíte s občankou či pasem. Další novinkou je 17 nových přímých letů z pražské Ruzyně. U nízkonákladových leteckých společností lze nalézt letenky za velmi zajímavé ceny.
Z pražské Ruzyně létá 17 nových přímých letů.

Z pražské Ruzyně létá 17 nových přímých letů. | foto: iDNES.cz

Koupili jste si letenku půl roku dopředu a večer před odletem šílíte a nemůžete ji najít? Zhluboka si vydechněte, papírové letenky od června končí. Bez ohledu na to, jestli jste let koupili přes internet nebo v agentuře, při odbavení vystačíte s občankou nebo pasem. A tím, že budete vědět, kam a v kolik hodin letíte.

"Výhodou elektronické letenky je i to, že ji nemůžete ztratit,“ směje se Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Další novinkou je 17 přímých letů z pražské Ruzyně. Třeba se společností SkyEurope se do chorvatského Zadaru a zpět začátkem července dostanete už za necelé 3 000 korun. Letět můžete třeba i do řecké Chanie nebo se podívat na šikmou věž v italské Pise.

Kupujte hned, jak levnou letenku najdete
U nízkonákladových leteckých společností platí, že čím dřív si letenku koupíte, tím míň za ni zaplatíte. Své šance sehnat lacinou letenku zvýšíte, pokud se nebudete vázat jen na jediné datum odletu a příletu, ale necháte si při hledání rozpětí alespoň 3 až 5 dnů.

Když už vyhovující letenku najdete, kupte ji okamžitě. Může se stát, že zítra nebo třeba už za hodinu bude o čtvrtinu dražší. "Na červenec jsem u ČSA našla letenku do Atén za 6 000 korun. Než jsme se ale doma dohodli, byla už o 2 000 korun dražší. Jsme čtyři, tak je to 8 000 korun navíc, asi nakonec pojedeme autem,“ vypráví Eva Karlíčková z Prahy.

Ale můžete mít i štěstí, jako Michaela Kadlecová. Ještě před týdnem sehnala od Click4Sky zpáteční letenku do Říma na červen za necelé 2 000 korun. Autobusem by jela 21 hodin a ještě by ji vyšel o tisícikorunu dráž.

Sledujte akční nabídky
Vyplatí se sledovat akční nabídky, které platí většinou jen několik dní. Například SkyEurope měl do minulé středy slevu 400 korun na všechny lety z Prahy. Dejte pozor na to, že akční ceny se většinou vztahují jen na jednosměrné letenky, za tu zpáteční už si budete muset připlatit.

Nejjednodušší způsob, jak si akce ohlídat, je zaregistrovat se na stránkách letecké společnosti, pak vám aktuální nabídka bude chodit do e-mailu.

Uspějete i bez internetu a kreditky
Pokud nemáte přístup na internet nebo se bojíte platit kartou, nezoufejte, ani pro vás není svět levných letenek úplně nedostupný. Můžete si letenku objednat přes operátora na telefonu nebo některou agenturu, počítejte však s tím, že za to zaplatíte.

Levné letenky vám najde a zprostředkuje například cestovní agentura Nemo & Selecta, k ceně každé letenky si však připočte pětistovku. Rezervace přes call centrum dopravce u SkyEurope stojí 255 korun, ostatní vám napočítají i hovor, easyJet třeba každou minutu jedno euro.

Ohlídejte si všechny příplatky
Pokud najdete letenku za směšnou cenu, třeba za korunu nebo dvě, nejásejte předčasně. Není to totiž cena konečná, dopravce vám k ní ještě naúčtuje palivový příplatek, letištní taxu, bezpečnostní a manipulační příplatek. Rázem jste z koruny klidně na dvou tisícovkách.

A to ještě není všechno, nízkonákladové společnosti si často nechají zaplatit i za další věci. Běžně se setkáte s poplatkem za platbu letenky, zavazadla i jejich odbavení. "U Smart Wings jsou zavazadla zdarma, SkyEurope si účtuje 179 korun, easyJet 210 a RyanAir 10 eur,“ vypočítává Tomáš Třebický z Nemo & Selecta.

. Rada MF DNES

Odbavte se přes iternet

Když povezete jen příruční zavazadlo, můžete se vyhnout frontě a odbavit se přes internet. V tom případě si však musíte poznamenat alespoň číslo letu a svůj rezervační kód. Zjistěte si předem, jestli se tato možnost týká zrovna vašeho letu.

Letenky za konečné ceny najdete například na stránkách www.poctiveletenky.cz, www.kralovna.cz nebo www.letuska.cz.

Pozor na změny. Jsou drahé
Problém může nastat, pokud na let nemůžete nastoupit. "Sehnala jsem letenku do Londýna za pětistovku, nakonec jsem ale nemohla jet a přepsat letenku na kamarádku vyšlo na několik tisíc. Musely jsme doplatit rozdíl mezi původní a současnou cenou,“ vypráví Petra Malá z Prahy. Podmínky jednotlivých dopravců se liší, tato praxe je však běžná. Obecně platí, že za jakoukoli změnu letenky budete platit, třeba SkyEurope si za změnu jména účtuje 1 280 nebo 1 530 korun, levnější to je přes internet, dražší na letišti nebo telefonicky. Některé společnosti změnu neumožňují vůbec, například easyJet. Když letenku nevyužijete, propadne bez náhrady.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Za pracovní úraz si může sám, tvrdila firma. Rozhodl až soud

ilustrační snímek

V případě pracovního úrazu máte nárok na odškodné. Výpočet částky, která vám náleží, je poměrně složitý a v praxi bývá...

Kvíz: Co víte o bitcoinu? Otestujte svoje znalosti

ilustrační snímek

Nejznámější kryptoměnou je bezesporu bitcoin a určitě už jste o něm slyšeli. Co o něm ale doopravdy víte? Jak jej...

KVÍZ: Jste experti na bankovničtinu?

ilustrační snímek

RPSN, PMR, LTV. Volatilita, diverzifikace, pharming. Rozumíte zkratkám a výrazům, které se používají v bankách?...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Kurzy.cz Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placení lidé Školníci, kuchařky nebo knihovní...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz