Kdo zraní psa, musí nově uhradit jeho léčení a ne pouhou „opravu“

aktualizováno 
Podle stávajícího občanského zákoníku je zvíře jen věc. Od ledna se podle nového občanského zákoníku stane živým tvorem. Nebude už možné ho vyhodit, opustit či dát do úschovy.
V českých domácnostech žijí dva miliony psů. Ilustrační snímek

V českých domácnostech žijí dva miliony psů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Názor odborníka

Jiří Pospíšil, bývalý ministr spravedlnosti

Že zvíře není pouhá věc, chápe asi každý, kdo doma nějaké má. Je partnerem v osamění, věrným přítelem a společníkem. Je ostuda, že až dosud to občanský zákoník nereflektoval.

Právě proto jsem po vzoru německého zákoníku prosadil změnu, která přispěje k vyšší ochraně zvířat. Na zvíře se bude nahlížet jako na smysly nadaného živého tvora, který má zvláštní význam a hodnotu.

Při ochraně života či zdraví zvířete bude právně možné způsobit i škodu, například zachránit cizího psa z rozpáleného auta i za cenu rozbití okna. Pokud někdo ublíží zvířeti, bude povinen uhradit náklady na léčbu, a to i kdyby přesáhly cenu zvířete.

Vyšší ochrany se dočkají majitelé zvířat, v potaz bude brána i jiná než peněžní hodnota zvířete, například citový vztah. Nový občanský zákoník dává majiteli mazlíčka právo na náhradu takzvané ceny zvláštní obliby, to znamená nemajetkové újmy, kterou utrpí, pokud mu ho někdo zraní nebo zabije.

I v tomto směru se náš právní řád konečně dostává na úroveň obvyklou v západní Evropě.

V případě psa jde totiž o tvora, který bývá fixovaný na svého pána a zadržováním by mu mohla být způsobena újma, což se neslučuje s jeho povahou živého tvora (na rozdíl například od stáda krav či hejna slepic pro farmářský užitek).

I přesto se na ně vztahují některá pravidla pro věci, ale pouze v tom rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze. Se zvířetem tedy lze obchodovat nebo ho dostat z útulku.

Současně se předpokládá, že když je nalezeno zvíře, u kterého je zjevné, že mělo svého pána, nelze si toto zvíře nechat, ale je třeba ho vrátit pánovi. A pokud ten není znám, je třeba nález ohlásit obci.

Zraněné zvíře se už nebude "opravovat"

Pokud se ovšem najde zvíře určené pro zájmový chov (například pes), o které se nikdo do dvou měsíců nepřihlásí, získá jej do vlastnictví nálezce, a v případě, že o něj nestojí, může jej obec svěřit útulku, který jej může dát novému majiteli, pokud se o něj nikdo do čtyř měsíců nepřihlásí (dnes to lze až po 6 měsících).

Kvůli tomu, že je zvíře živý tvor, se také mění pravidla pro náhradu škody při jeho poranění. Škůdce již nebude hradit léčení zvířete jako "opravu věci", jejíž náklady nesmí přesáhnout hodnotu věci, ale nově bude hradit účelně vynaložené náklady spojené s léčením zraněného zvířete. A to do výše, v jaké by je vynaložil rozumný chovatel. Tyto náklady tak mohou i podstatně převýšit cenu zvířete.

Příklad: Pan Adam se svojí fenkou Pajdou žije už deset let, jsou na sebe zvyklí. "Když ji před pár lety ošklivě napadl necvičený pitbul bez náhubku a pokousal ji, bál jsem se, že o ni přijdu," vzpomíná pan Adam. U veterináře tehdy nechal spoustu peněz, aby psa zachránil. Od majitele nezvladatelného pitbula však dostal pár korun. Pajdu totiž získal zdarma z útulku, a tak podle dnešního zákoníku neměla jako věc žádnou cenu.

Co by mohlo být nejasné?

Kdo odpovídá za škodu způsobenou zvířetem? Takovou škodu musí nahradit vlastník zvířete, ať je měl pod dohledem, nebo se mu zvíře zatoulalo či uteklo.

Ovšem pokud by šlo o zvíře, které slouží k výkonu povolání, k obživě či jako pomocník pro osobu se zdravotním postižením, lze se odpovědnosti zprostit, pokud vlastník zvířete prokáže, že nezanedbal dozor nad zvířetem. Pokud vlastník svěřil zvíře jiné osobě, hradí tato osoba škodu způsobenou zvířetem společně a nerozdílně s jeho vlastníkem.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Finanční gramotnost nemusí být věda, stačí používat selský rozum

ilustrační snímek

Banky, poradenské i investiční společnosti se shodují v tom, že ve financích se Češi orientují lépe než před několika...

Rok marodím. Čeká mě invalidní důchod nebo se nemocenská prodlouží?

ilustrační snímek

Nemocenské dávky vyplácí stát nejdéle 380 kalendářních dnů. Co ale dělat v případě, že tato takzvaná podpůrčí doba...

Do domu mu investovala 300 tisíc, po rozchodu jí nevrátil ani její notebook

ilustrační snímek

Plánovanou svatbu zrušili. Jenže ona mezitím financovala opravy jeho nemovitosti. Je bývalý partner povinen vrátit...

KVÍZ: Jste experti na bankovničtinu?

ilustrační snímek

RPSN, PMR, LTV. Volatilita, diverzifikace, pharming. Rozumíte zkratkám a výrazům, které se používají v bankách?...

Advantage Consulting, s.r.o.
BACKEND DEVELOPER - OLOMOUC

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz