Kdo zraní psa, musí nově uhradit jeho léčení a ne pouhou „opravu“

aktualizováno 
Podle stávajícího občanského zákoníku je zvíře jen věc. Od ledna se podle nového občanského zákoníku stane živým tvorem. Nebude už možné ho vyhodit, opustit či dát do úschovy.
V českých domácnostech žijí dva miliony psů. Ilustrační snímek

V českých domácnostech žijí dva miliony psů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Názor odborníka

Jiří Pospíšil, bývalý ministr spravedlnosti

Že zvíře není pouhá věc, chápe asi každý, kdo doma nějaké má. Je partnerem v osamění, věrným přítelem a společníkem. Je ostuda, že až dosud to občanský zákoník nereflektoval.

Právě proto jsem po vzoru německého zákoníku prosadil změnu, která přispěje k vyšší ochraně zvířat. Na zvíře se bude nahlížet jako na smysly nadaného živého tvora, který má zvláštní význam a hodnotu.

Při ochraně života či zdraví zvířete bude právně možné způsobit i škodu, například zachránit cizího psa z rozpáleného auta i za cenu rozbití okna. Pokud někdo ublíží zvířeti, bude povinen uhradit náklady na léčbu, a to i kdyby přesáhly cenu zvířete.

Vyšší ochrany se dočkají majitelé zvířat, v potaz bude brána i jiná než peněžní hodnota zvířete, například citový vztah. Nový občanský zákoník dává majiteli mazlíčka právo na náhradu takzvané ceny zvláštní obliby, to znamená nemajetkové újmy, kterou utrpí, pokud mu ho někdo zraní nebo zabije.

I v tomto směru se náš právní řád konečně dostává na úroveň obvyklou v západní Evropě.

V případě psa jde totiž o tvora, který bývá fixovaný na svého pána a zadržováním by mu mohla být způsobena újma, což se neslučuje s jeho povahou živého tvora (na rozdíl například od stáda krav či hejna slepic pro farmářský užitek).

I přesto se na ně vztahují některá pravidla pro věci, ale pouze v tom rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze. Se zvířetem tedy lze obchodovat nebo ho dostat z útulku.

Současně se předpokládá, že když je nalezeno zvíře, u kterého je zjevné, že mělo svého pána, nelze si toto zvíře nechat, ale je třeba ho vrátit pánovi. A pokud ten není znám, je třeba nález ohlásit obci.

Zraněné zvíře se už nebude "opravovat"

Pokud se ovšem najde zvíře určené pro zájmový chov (například pes), o které se nikdo do dvou měsíců nepřihlásí, získá jej do vlastnictví nálezce, a v případě, že o něj nestojí, může jej obec svěřit útulku, který jej může dát novému majiteli, pokud se o něj nikdo do čtyř měsíců nepřihlásí (dnes to lze až po 6 měsících).

Kvůli tomu, že je zvíře živý tvor, se také mění pravidla pro náhradu škody při jeho poranění. Škůdce již nebude hradit léčení zvířete jako "opravu věci", jejíž náklady nesmí přesáhnout hodnotu věci, ale nově bude hradit účelně vynaložené náklady spojené s léčením zraněného zvířete. A to do výše, v jaké by je vynaložil rozumný chovatel. Tyto náklady tak mohou i podstatně převýšit cenu zvířete.

Příklad: Pan Adam se svojí fenkou Pajdou žije už deset let, jsou na sebe zvyklí. "Když ji před pár lety ošklivě napadl necvičený pitbul bez náhubku a pokousal ji, bál jsem se, že o ni přijdu," vzpomíná pan Adam. U veterináře tehdy nechal spoustu peněz, aby psa zachránil. Od majitele nezvladatelného pitbula však dostal pár korun. Pajdu totiž získal zdarma z útulku, a tak podle dnešního zákoníku neměla jako věc žádnou cenu.

Co by mohlo být nejasné?

Kdo odpovídá za škodu způsobenou zvířetem? Takovou škodu musí nahradit vlastník zvířete, ať je měl pod dohledem, nebo se mu zvíře zatoulalo či uteklo.

Ovšem pokud by šlo o zvíře, které slouží k výkonu povolání, k obživě či jako pomocník pro osobu se zdravotním postižením, lze se odpovědnosti zprostit, pokud vlastník zvířete prokáže, že nezanedbal dozor nad zvířetem. Pokud vlastník svěřil zvíře jiné osobě, hradí tato osoba škodu způsobenou zvířetem společně a nerozdílně s jeho vlastníkem.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Co dělat, když máte splácet víc, než zvládá váš rozpočet

Ilustrační snímek

Problémy se splácením se netýkají jen těch, kdo si neuváženě půjčí. Potíže mohou nastat i tehdy, když si bez vašeho...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Trhy poklesly, ale nezpanikařil. Díky tomu vydělal přes sto tisíc

Ilustrační snímek

Americké akcie od konce letošního ledna vzrostly sice už i o 15 procent, ale stále to není dost, aby smazaly ztráty z...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz