Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Nová forma útoku na účet. Zpověď ženy, která varuje ostatní

Paní Dagmar se stala obětí počítačového podvodu, tzv. phishingu, který nemá obdoby. I když měla na svém bankovním účtu jen pár desítek tisíc korun, podvodník ji dokázal během několika minut připravit o rovných sto tisíc. Jak je to možné?

Banka se ke konkrétnímu případu kvůli zachování bankovního tajemství vyjadřovat nesmí, ale paní Dagmar se rozhodla promluvit, aby varovala ostatní. Redakce prosí čtenáře, aby ocenili odvahu ženy svěřit se ostatním se svým případem a zdrželi se v diskusi negativních reakcí vůči ní.

Phishing čili "rhybaření"

Nazývá se tak útok, který využívají nekalé živly k tomu, aby od uživatelů získaly citlivé údaje, například přihlašovací údaje k jejich účtu prostřednictvím internetového bankovnictví. Zpravidla jde o podstrčené stránky, které se tváří jako přihlašovací formulář k internetovému bankovnictví nebo bezpečnému převodu. Phishing však může mít třeba i podobu lukrativní pracovní nabídky (více zde).

Paní Dagmar je už v důchodu, ale patří k lidem, kteří si umí poradit s internetem. Běžně nakupuje v e-shopech, vyžívá sociální sítě a ví, jaká nebezpečí mohou na internetu hrozit. Přesto se stala obětí podvodníka. „Stále mi leží v hlavě, jak jsem mohla naletět,“ říká otevřeně.

Vše začalo klasicky. Na Facebooku se najednou objevila prosba: „Potřebuji, pomoc, prosím, můžeš přeposlat z internetového bankovnictví na můj účet 30 korun?“

O pomoc ji žádala přítelkyně a prosba byla velmi naléhavá. „Domnívala jsem se, že je v zahraničí a má problém. Bylo mi sice divné, že se obrací zrovna na mě, ale udělala jsem závěr, že zřejmě nikdo jiný z jejich blízkých není na Facebooku připojen. Odepsala jsem, ať mi pošle číslo účtu, následovala otázka, co mám za banku. Má odpověď: ČS servis 24. Napsala, že peníze potřebuje ihned, že má banku ZUNO a poslala odkaz na web, kde jsou převody nejrychlejší, ať se na něm přihlásím do svého internetového bankovnictví,“ popisuje Dagmar. To, co následovalo, vnímá podvedená žena jako ve snu. Pachatel ji zmanipuloval tak, že mu poslala autorizační kód pro vstup na svůj účet a k bankovní transakci.

Nepřehlédněte

Z další komunikace jí začalo docházet, že je to celé divné a na Facebooku se za její přítelkyni někdo vydává. Vytočila mobilní číslo, aby přítelkyni kontaktovala a její podezření se potvrdilo. Po ukončení hovoru zjistila, že má pět nepřijatých hovorů z jednoho neznámého čísla, když ho vytočila, na druhém konci se ozval hrůzostrašný skřek „Ještě teď mě mrazí,“ říká Dagmar.

Rychlá doba přináší i rychlé internetové piráty

Další šok nastal, když se podívala na svůj účet. Zjistila, že je na něm víc, než mělo být. „Myslela jsem, že mi došla dlouho očekávaná platba a rozklikla historii.“ Vše bylo ale jinak. Pachatel vsadil na to, že Česká spořitelna jde s dobou a o půjčku se u ní dá požádat on-line. Stačí vyplnit kontaktní formulář a zadat požadované údaje včetně výše příjmů. Když banka posoudí, že je klient solidní, má dostatečné příjmy a nikomu nic nedluží, úvěr přiklepne. A tady pozor. Zatímco třeba u GE Money Bank musí úspěšný žadatel jít podepsat smlouvu na pobočku a získá čas pročíst si smlouvu a vše dobře promyslet, Česká spořitelna je svižnější. Peníze přistanou na účtu úspěšného žadatele během několika minut. Smluvní dokumentaci totiž stačí odsouhlasit prostřednictvím SMS autorizace. Jak jednoduché, žijeme přece v rychlé době.

A s touto jednoduchostí a rychlostí kalkulují nově internetoví piráti. Stávají se z nich úvěroví on-line podvodníci. Dokážou okrást i ty, kdo na účtu moc peněz nemají. Vytipují si oběť, která nemá záznamy v registrech dlužníků, do on-line žádosti zadají vysoký příjem, do spolupráce zatáhnou bílé koně, na které převedou peníze a pak za sebou zametou stopy.

A co na nový tah internetových pirátů říká oběť? „Setkala jsem se do té doby vždy pouze s varováním, že klient může přijít o SVÉ finanční prostředky,“ kroutí hlavou paní Dagmar. Ví, že udělala chybu, když umožnila pirátovi vstup na svůj účet, ale zároveň se brání: „Nechápu, jak během několika málo minut banka umožní sjednání úvěru. Nemohla řádně prověřit úvěruschopnost, můj důchod je velmi nízký, na účtu jsem v té době měla kolem dvaceti tisíc. Kdybych zažádala standardní cestou, úvěr nedostanu. Domnívám se, že banka má stejnou míru zavinění jako já.“

Případ šetří policie, úvěrová smlouva byla stornována

Paní Dagmar ohlásila svůj případ Policii České republiky, začala jednat s Českou spořitelnou, její ombudsmankou i finančním arbitrem. Zda se podaří internetového piráta odhalit, je zatím otázkou. Určitá šance, že ho policie dopadne, však existuje a Česká spořitelna s policií bude určitě aktivně spolupracovat. „Banka má enormní zájem na ochraně svých klientů proti těmto útokům. Česká spořitelna v této oblasti podniká periodicky aktivity, mezi které patří například i trénování uživatelů, veřejná osvěta a samozřejmě technická opatření,“ říká Pavla Kozáková z tiskového centra České spořitelny.

Česká spořitelna navrhla paní Dagmar dohodu, aby uhradila škodu ve výši 100 tisíc korun postupně, a to v měsíčních splátkách bez navýšení úroků. „Dluh už splácím. První splátku 2 125 korun Česká spořitelna strhla z mého účtu 17. srpna 2015 dle úvěrové smlouvy,“ oznámila paní Dagmar redakci iDNES.cz. Nyní čeká na to, jak její případ posoudí finanční arbitr. Ten ji vyzval, aby ombudsmance banky zaslala písemnou Žádost o určení neplatnosti úvěrové smlouvy. Pokud se nepodaří pachatele odhalit, případ paní Dagmar nejspíš nebude mít dobrý konec.

„V případě, že klient zásadním způsobem poruší bezpečnostní pravidla internetového bankovnictví (například tím že přepošle jednu, nebo více potvrzujících SMS třetí osobě), a dojde ke zneužití účtu (například tím, že třetí osoba čerpá úvěr), pak vzniklou škodu za klientem evidujeme a vymáháme. V takových případech tedy jistinu (hodnotu vyčerpaného úvěru) po klientech požadujeme, ale neúčtujeme jim poplatky ani úroky. To znamená, že zrušíme úvěrovou smlouvu (aby se neúčtovaly poplatky a úroky), ale škodu vzniklou neopatrným jednáním klienta i nadále evidujeme a vymáháme,“ uzavírá Pavla Kozáková.

Obezřetnost je na místě:
Nikdy nezadávejte citlivé údaje, které pachatel požaduje prostřednictvím sociálních sítí či po e-mailu.

20. dubna 2015

  • Pokud je to možné, kontaktujte osobu (nejlépe telefonicky), přes jejíž profil jste byli vyzváni k provedení platebního příkazu, a upozorněte ji na tuto skutečnost. Je to cesta, jak snížit riziko, že pachatel zneužije důvěřivost jiných osob.
  • Vždy si detailně zkontrolujte informace o platbě, kterou od banky obdržíte prostřednictvím SMS. Tento typ útoku neumožňuje změnit informaci, kterou vám banka pomocí SMS zasílá, a tak v SMS bude reálná částka a reálné číslo účtu příjemce.
  • Pokud již na zprávu zareagujte a požadované údaje zadáte, ihned kontaktujte klientské centrum vaší banky. Ta operativně zajistí zablokování vaši platební karty či přístup do internetového bankovnictví a vygeneruje vám nové přihlašovací údaje nebo zajistí výrobu nové platební karty.
Autor:
  • Nejčtenější

Datové schránky dostanou automaticky živnostníci i mnozí zaměstnanci

Doposud jsou datové schránky doménou firem. Pro ostatní jsou pouze dobrovolnou záležitostí. To se však od příštího roku...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praktické rady advokáta, které se hodí při podání výpovědi z práce

Nezaměstnanost je stále nízká a hlad po odbornících poměrně velký. Najít si lépe placenou práci, může být i řešením,...

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Téměř čtvrt milionu lidí nemá na základní životní potřeby, zjistil průzkum

Přes milion Čechů je podle analýzy projektu Neviditelní součástí nízkopříjmových domácností. Už dříve žili často od...

KVÍZ: Zelené prvky pro každého. Jak ušetřit na vytápění a získat dotaci?

Rostoucí ceny elektřiny a plynu nutí Čechy zateplovat, měnit vytápěcí návyky a pořizovat alternativní zdroje energie....

Proč někdy popíráme skutečnost a kdy je to už přes čáru

Před tím, co nás stresuje, se nás naše mysl snaží občas bránit. Někdy ovšem za cenu, že ztrácíme kontakt s realitou....

Praktické rady advokáta, které se hodí při podání výpovědi z práce

Nezaměstnanost je stále nízká a hlad po odbornících poměrně velký. Najít si lépe placenou práci, může být i řešením,...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...