ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nákupem na firmu možná ušetříte, zbavíte se tím ale záruky

  • 12
Koupit si něco dražšího takzvaně na IČ může mít své výhody. Snížíte si daňový základ, a pokud jste plátci DPH, pak ještě odečtete daň. Víte ale, jak je to v takovém případě se zárukou a případnou reklamací? Na dotaz čtenářky iDNES.cz odpovídá ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

Paní Pavla má živnostenský list, je tlumočnice a překladatelka. Většinou pracuje z domova, občas ale tlumočí podnikatelská jednání a konference a potřebuje tedy auto. Stará rodinná škodovka dosloužila a ona vybírá nový automobil. „Slyšela jsem, že koupit vůz jako podnikatel je výhodnější. Na druhou stranu prý jako spotřebitel jsem na tom lépe, co se týče reklamací. Jak to je?“ ptá se.

V dnešní době je obecně známou skutečností, že ceníková a reálně dohodnutá cena jsou při nákupu nového vozu dvě rozdílné částky. Ceníky automobilů jsou dnes spíše orientační a ve snaze oslovit potenciální klienty přistupují automobilky i ohledně ceny k různým skupinám zákazníků rozdílným způsobem. Některým jsou nabízeny slevy i jiné výhody už předem. Zvláštní skupinou jsou právě firemní zákazníci. Každá automobilka má však to, kdo je takovým firemním zákazníkem, definováno jinak.

Spotřebitel, nebo podnikatel?

  • Spotřebitelem může být pouze člověk (fyzická osoba), který s podnikatelem uzavírá smlouvu mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání.
  • Uvedení identifikačního čísla osoby (IČ), daňového identifikačního čísla (DIČ), místa podnikání jako fakturační adresy na objednávce či ve smlouvě naznačuje prodávajícímu, že nejedná se spotřebitelem, ale s podnikatelem.
  • Na vztahy mezi dvěma podnikateli se zásadně nepoužije ochrana spotřebitele.

Zdroj: Česká obchodní inspekce

Dalšími zvýhodněnými skupinami jsou VIP osobnosti, právníci, lékaři, ZTP, autoškoly, diplomaté a zaměstnanci obchodních partnerů. I v těchto případech se mnohdy jedná o podnikatele, nikoliv spotřebitele. Výše cenového zvýhodnění se pak odvíjí vždy individuálně od objemu prodeje a jednotlivých požadavků zákazníka na specifikaci vozu.

Jak je to se záruční dobou, pokud auto či cokoli jiného koupím na firmu?
Mezi podnikateli (lidově řečeno u zboží zakoupeného na IČ) nelze uplatňovat ochranu spotřebitele při prodeji zboží v obchodě, je-li při uzavírání smlouvy zřejmá souvislost s jejich podnikáním. Na výrobek zakoupený podnikatelem od podnikatele neplatí klasická 24měsíční záruka.

Takže pokud mi prodají vadný výrobek, nemám žádnou šanci reklamovat?
Šanci určitě máte. To neznamená, že prodejce za vady vůbec neodpovídá. Ze zákona ovšem odpovídá pouze za vady, které má věc v okamžiku převzetí, i když se tyto projeví až po převzetí. Kupující podnikatel je (na rozdíl od spotřebitele) povinen si zboží bez odkladu překontrolovat a případné zjištěné závady, které lze kontrolou zjistit, bez zbytečného odkladu vytknout.

Zákon ale nijak nebrání tomu, aby si podnikatelé mezi sebou dohodli záruku za jakost zboží. Stejně tak může záruka vyplývat ze záručního listu nebo vyznačené doby přímo na výrobku.

Jaká je pak lhůta pro vyřízení reklamace?
Třicetidenní lhůta stanovená zákonem o ochraně spotřebitele se zde neuplatní. Pokud není s prodejcem ujednáno jinak, je nutné vycházet ze zákona, který určuje k odstranění vady pouze přiměřenou lhůtu. Po jejím marném uplynutí má kupující podnikatel stejný nárok jako při podstatném porušení smluvní povinnosti, kdy je možné i od smlouvy odstoupit.

Jak je to s nákupem v e-shopu? Může podnikatel odstoupit od smlouvy stejně jako spotřebitel?
Uvede-li kupující v objednávce své IČ, druhá strana jej může důvodně pokládat za podnikatele jednajícího v rámci své podnikatelské činnosti. Tím se kupující podnikatel zbavuje ochrany, kterou spotřebiteli poskytuje zákon, ledaže prokáže, že si třeba objednával kočárek pro dítě, který rozhodně s jeho podnikatelskou činností nesouvisí. Obecně však podnikatel nemá právo odstoupit od smlouvy uzavřené přes internet do 14 dnů od převzetí zboží, pokud se k tomu prodejce sám dobrovolně nezaváže.

, pro iDNES.cz