Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Právní poradna: Nájemník mi přestal platit, nevím si rady. Co s tím?

Zatímco v loňském roce stát kvůli mimořádným opatřením umožnil lidem odklad plateb včetně nájmů, letos už to neplatí. Lidé by tak měli své závazky splácet včas. Co ale dělat, když pronajímáte svůj byt a váš nájemník přestane platit? Na co má pronajímatel bytu právo a jak takovou situaci řešit?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S těmito otázkami se na redakci iDNES.cz obrátil pan Jaroslav. Už rok žije kvůli pandemii na chalupě a svůj pražský byt pronajal. Nájemník, který v jeho bytě bydlí, teď přestal platit. „Když jsem mu zavolal, slíbil, že peníze pošle. Teď mi nezvedá telefon. Jsem v důchodu, moc zkušeností s pronájmem nemám. Jak mám situaci řešit?“ ptá se čtenář.

Podle advokátky Kristýny Faltýnkové z advokátní kanceláře PRK Partners je dobré na nic nečekat a co nejdříve zaslat nájemci písemnou upomínku doporučeným dopisem. „V upomínce ho oficiálně vyzvete k úhradě nájemného. Současně s tím ho upozorníte na možné důsledky nezaplacení, například v podobě úroků z prodlení, smluvní pokuty, pokud je sjednaná, anebo možné výpovědi z nájmu. Dodejku prokazující doručení upomínky spolu s kopií upomínky si uschovejte,“ radí advokátka.

V případě, že nájemník složil kauci, lze ji použít na uhrazení dlužného nájemného a zároveň ho vyzvat, aby kauci doplnil.

Když nájemce nemůže zaplatit

Pokud se od nájemce dozvíte, že nájemné není schopen nyní zaplatit kvůli mimořádné situaci, můžete se s ním domluvit na dočasném, oboustranně přijatelném řešení. Tím může být třeba pozdější termín zaplacení nájemného nebo jeho rozložení na splátky do dalších měsíců.

Kristýna Faltýnková

  • Vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
  • Působí v advokátní kanceláři PRK Partners jako advokátka.
  • Zaměřuje se zejména na právo nemovitostí, procesní, energetické, správní a všeobecné smluvní právo.
advokátka Kristýna Faltýnková

Za takové situace byste ale měli nájemce požádat o oficiální uznání dluhu a jeho výše. O něm je praktické uvažovat hlavně tehdy, kdy dluh narůstá delší dobu, anebo je vysoký. „S nájemcem můžete dohodu o uznání dluhu vyměnit za ústupek z vaší strany, například pokud žádá o dočasné snížení nájmu, výměnou za oficiální uznání dluhu mu vyjdete vstříc,“ doporučuje Kristýna Faltýnková. Pokud své dluhy nebude dál splácet, takový dokument pomůže v rámci případného soudního řízení.

„Možností také je sepsat dohodu o splátkách ve formě notářského zápisu se svolením povinného k přímé vykonatelnosti. V takovém případě nemusíte již nájemce žalovat, ale je možné rovnou zahájit exekuci,“ poznamenává advokátka.

Pokud došlo u nájemce k zásadnímu poklesu příjmů, je dobré ověřit, zda mu nevznikl nárok například na příspěvek na bydlení. „V Praze je podmínkou, že náklady na bydlení přesahují 30 % či 35 % čistých příjmů rodiny. Pokles příjmů oproti předchozímu roku také může u podnikatelů založit nárok na podporu v rámci programů COVID. 

Vzor pro vás: Dodatek ke smlouvě o nájmu bytu

S pronajímatelem je potom možné se například domluvit, že prodlouží lhůtu pro zaplacení nájemného do doby, kdy si nájemce příspěvek či podporu zajistí,“ upozorňuje Faltýnková.

Jestliže však nájemce ví, že nebude schopen nájemné v budoucnu platit, řešením je předčasné ukončení nájmu. „Někdy je nájemce ochotný odejít i sám. Pro pronajímatele je to výhodnější, protože v takovém případě nenese rizika neplatné výpovědi,“ říká advokátka.

Kdy dát výpověď s tříměsíční lhůtou

Když nájemník nezaplatí dluh ani do dalšího měsíce, anebo nedodržuje pravidla dohody, kterou jste společně uzavřeli, přistupte k výpovědi z nájemní smlouvy. První možností je výpověď z nájmu v rámci tříměsíční výpovědní lhůty pro hrubé porušení povinností nájemce. Za to se považuje právě i prodlení s platbou dvou nájemných.

„Výpověď musí mít vždy písemnou formu a musí obsahovat poučení nájemce o možnosti vznést proti ní námitky, případně navrhnout její přezkum soudem. V opačném případě by výpověď byla neplatná. Také je třeba výpověď nájemci doručit a o doručení mít doklad pro případ sporu,“ upozorňuje advokátka.

Tříměsíční výpovědní doba začíná od prvního dne následujícího kalendářního měsíce po doručení výpovědi nájemci. Ten je povinen nejpozději v den skončení nájmu užívaný byt nebo dům vyklidit a řádně předat majiteli.

Kdy dát výpověď s okamžitou platností

V další fázi je možné vypovědět nájem i bez výpovědní doby. To lze v případě zvlášť závažného porušení povinností nájemníka, do kterého patří nezaplacení nájemného a nákladů na služby nejméně po tři měsíce.

Aby okamžitá výpověď mohla platit, musíte předtím nájemce prokazatelně vyzvat k doplacení dlužného nájemného a stanovit mu k tomu přiměřenou lhůtu. Poté mu výpověď musíte doručit, a to opět v písemné podobě. „Dnem doručení výpovědi nájemní smlouva končí, proto je důležité mít o doručení výpovědi doklad, buď dodejku od výpovědi poslané doporučeným dopisem, nebo podepsané potvrzení o převzetí výpovědi nájemcem, pokud mu byla předána osobně,“ poznamenává Faltýnková.

Jak vymáhat případnou dlužnou částku

Když ukončíte nájemní smlouvu a byt získáte zpět, máte jistotu, že dluh vašeho nájemníka už dál neporoste. Pokud ale stávající dluh nedokážete pokrýt z předem zaplacené kauce, můžete přistoupit k soudnímu řešení. V takovém případě je podle advokátky vhodné dlužníkovi nejprve doručit předžalobní výzvu. Ta sice není povinná, může ale fungovat jako varování, které ho ke splacení dlužné částky přiměje ještě před započetím soudního procesu.

Vzor pro vás: Předžalobní výzva k zaplacení dlužného nájemného

Pokud se tak nestane, podejte k soudu žalobu na zaplacení dlužné částky. „I tehdy se vám ale odeslání předžalobní výzvy alespoň týden před podáním žaloby bude hodit. Ta je totiž podmínkou pro to, aby vám soud přiznal náhradu nákladů řízení ze strany dlužníka. Je tedy opět důležité mít kopii předžalobní výzvy a potvrzení o jejím doručení uschované, aby mohlo být soudu doloženo.“

Jestliže dlužník svůj dluh uznal v rámci notářského zápisu se svolením k vykonatelnosti, k soudu již nemusíte. Na základě notářského zápisu je možné věc rovnou předat exekutorovi.

Autor:
  • Nejčtenější

Množí se „důvěryhodné“ telefonáty. Kdo uvěří, přijde v bance o úspory

Pandemie přinesla dramatický nárůst kybernetických útoků. Útočníci jsou stále vynalézavější. Kdo není ostražitý, může...

První provozovna jim shořela. Nevzdali se a rozjeli svůj byznys ve velkém

Tomáš Krajči s manželkou Veronikou začínali podnikat v devadesátých letech. V garáži vyráběli domácí brambůrky a...

Mysleli to dobře, dopadlo to naopak. Kdy funguje zákon nechtěného

Svět není jednoduchý. Výsledkem rozhodování, které lidé, firmy i vlády provádějí, tak není vždy to, o co usilovali....

KOMENTÁŘ: Stát podpoří nové možnosti pro spoření na stáří

Sněmovna v dubnu propustila do dalšího projednávání návrh změn zákonů souvisejících s rozvojem kapitálového trhu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Nechte své peníze vydělávat, investujte. Víte, jak na to?

Zabezpečili jste finančně sebe i rodinu a ještě vám zbylo „něco stranou“? Pak se nabízí otázka, jak s těmito prostředky...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Neplatič či chovatel hadů. Jak řešit problémy se sousedy v SVJ?

Premium Sousedy si nevybíráme, ale musíme s nimi vycházet. O to víc to platí v případě společenství vlastníků, která se musí...

Odkázal jí celý majetek, nedostala ale nic. Kdy (ne)dědí družka?

Závětí ovlivníte, co bude s majetkem po vaší smrti. Pokud má ovšem závěť nějaké věcné či formální chyby, může se...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

PŘEHLEDNĚ: Jak se domluvit s úřady na dálku

Slečna v televizní reklamě vysvětluje, že než se vám uvaří voda na čaj, můžete podat třeba žádost na úřad. Na první...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...