Na nejvyšší platy už maturita nestačí

aktualizováno 
Londýnský právník je zděšen výší účtu od instalatéra: „Takové peníze? Vždyť vy si účtujete mnohem víc na hodinu než já!“ říká právník. „Ano, to je pravda,“ odpovídá instalatér, „právě proto jsem zanechal právní praxe a stal se instalatérem.“ Vtip, kterým se baví britští manažeři, bohužel v Česku stále ještě vtipem tak úplně není.

 

Průměrně sice vydělají vysokoškoláci více peněz než středoškoláci, ale u některých profesí, jako jsou třeba vědečtí pracovníci, učitelé či lékaři, to neplatí. Na výši platu se totiž „podepisují“ kromě dosažené kvalifikace, schopností a oboru působení také další faktory: konkrétní nabídka a poptávka na daném trhu práce, regionální vlivy, velikost a původ zaměstnavatele, délka praxe a stále také to, zda jste muž či žena.

 

Nejvyšší příjem? Počkejte do středního věku

 

Mezi příjmem a věkem je jasná spojitost. Nejvyšší plat je bez ohledu na dosažené vzdělání třeba také „vysedět“. Podle výsledků společnosti Trexima, která v Česku sleduje vývoj výdělků, mohou s nejvyššími mzdami počítat lidé ve věku mezi 50 a 55 lety. Ve třetím čtvrtletí loňského roku pobírali vysokoškoláci v tomto věku v průměru 39 375 korun měsíčně, středoškoláci 20 875 korun. Na rozdíl od vysokoškoláků, kterým nejvíce skočí hodinová mzda po třicátém roce, v příjmu středoškoláků není mezi pětadvacátým a pětapadesátým rokem příliš výrazný rozdíl.

 

Až na výjimky jsou na nejvyšších pozicích ve firmách vysokoškoláci. Ve výzkumu provedeném společností Kiebaum má ze stovky ředitelů 87 vysokoškolský diplom, 13 minimálně maturitu. A pokud se octne na ředitelské židli někdo s maturitou, je finančně bit - vedoucí s vysokoškolským diplomem má o polovinu vyšší příjem. „Vyšší vzdělání přináší nejen výhled na zařazení do lepších pozic, ale také zajímavější a tvořivější povolání s vyšší prestiží,“ míní socioložka Jitka Havlová.

 

Ženy zatím za muži jen klopýtají

Ukládáte své peníze na vkladní knížku? Možná děláte velkou chybu. Čtěte ZDE.

 

Pohlaví vytrvale platově diskvalifikuje ženy. Jejich příjmy jsou v průměru o čtvrtinu nižší než mužů, rozdíly se navíc stále prohlubují. Je to i tím, že na nejvyšších pozicích se častěji objevují muži. Například v top managementu jsou ženy zastoupeny jen pěti procenty. A když se mezi muže nějaká vtěsná, je finančně bita. „Stejně jako v Německu, i v České republice jsou ženy v nejvyšších řídících funkcích zastoupeny jen velice málo, a ještě k tomu hůře zaplaceny. Pokud celkové roční příjmy vedoucího-muže dosahují v průměru 784 300 korun, přijde si žena na srovnatelné pozici na 576 600 korun,“ říká Radek Primus ze společnosti Kienbaum, která provedla velké platové srovnání.

 

Ve firmách přesto existují vedoucí místa, kde působí ženy stejně často nebo častěji než muži. Ženy-vedoucí převažují v oblasti řízení lidských zdrojů, bezmála polovinou se podílejí na řízení finančních útvarů a z padesáti procent mají na starosti vedení hospodářské zprávy.

 

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

O vdovských a vdoveckých důchodech kolují mýty. Co je dobré znát

Ilustrační snímek

Vyrovnat se se ztrátou manžela či manželky není vůbec snadné. Řada pozůstalých má přitom zkreslené představy, jak je...

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Další z rubriky

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Reklamace jsou letitým problémem, přibyly i nové finty podvodníků

Ilustrační snímek

Počet spotřebitelů, kteří se se svými problémy obracejí na odborné poradny, rok od roku stoupá. Co vše nás trápilo v...

KVÍZ: Víte, jaké novinky v oblastí financí přinese rok 2019?

Ilustrační snímek

Letošní rok přináší řadu novinek, které se dotknou našich peněženek. Víte, jaké změny nás čekají? Otestujte své...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Najdete na iDNES.cz