Tomu, kdo zaplatí daňové a pojistné nedoplatky, stát odpustí příslušenství. To znamená často vysoké úroky z prodlení, ale také penále, pokuty za opožděné plnění daňové povinnosti nebo náklady řízení, včetně těch exekučních.
V případě daňového léta dostanou lidé pět měsíců, aby splatili své dluhy, které jsou spravovány Finanční a Celní správou, ve výjimečných případech i ministerstvem financí. Tím je toto Milostivé léto odlišné od předchozích dluhových amnestií, které se zaměřovaly na dlužníky spadající do soudních exekučních řízení.
„Možnost odpuštění příslušenství daně, jako jsou úroky, penále a další pokuty za opožděné plnění daňových povinností bude znamenat úlevu pro mnoho jednotlivců i firem. Dluhová amnestie se vztahuje pouze na dluhy vůči státu vzniklé do září 2022,“ vysvětluje Ivana Brancuzká, country manažerka společnosti Crowe.
Milostivé léto 2023 navazuje na předchozí
Cílem daňového a pojistného Milostivého léta 2023 je navázat na předchozí úspěšné akce prvního a druhého milostivého léta v předloňském a loňském roce.
„Daňové a správní Milostivé léto může pomoci dalším statisícům lidí. Na ministerstvu práce jsme se rozhodli princip odpuštění penále a poplatků aplikovat i na dluhy u České správy sociálního zabezpečení. Stát tak dostane příležitost dostat se jednorázově k penězům z jinak jen těžko vymahatelných pohledávek. Abychom vyšli lidem vstříc, zákon umožňuje rozložit platbu jistiny do splátkového kalendáře,“ říká ministr práce a sociálních Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Novinkou je možnost čtyř splátek
Pro ty, kteří mají nedoplatky vyšší než pět tisíc korun, bude možnost splácení jistiny ve čtyřech splátkách, přičemž poslední musí být uhrazena do sedmnácti měsíců. V případě, že je jistina uhrazená, bude odpuštěno příslušenství pouze na základě podání písemné žádosti.
25. ledna 2023 |
„Jak fyzické, tak i právnické osoby budou moci požádat o mimořádný zánik také exekucí správních. Půjde o takzvané bagatelní nedoplatky a příslušenství, jejichž jednotlivá výše nepřekročí 200 korun, a které vznikly do konce září loňského roku. Hodnota zanikajících nedoplatků u jednoho správce daně nesmí být v součtu vyšší než tisíc korun,“ říká Brancuzká a dodává, že jde o dluhy u finanční a celní správy, ministerstva financí, soudů nebo vězeňské služby.
Pojistné Milostivé léto zbaví dluhů u ČSSZ
Pojistné Milostivé léto cílí na penále z dlužného pojistného a exekuční srážky při úhradě dluhů na důchodovém a nemocenském pojištění nebo na příspěvku na politiku zaměstnanosti. Předpokladem pro jejich odpuštění bude zaplacení dlužného pojistného, které k datu 30. 9. 2022 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
„Pro odpuštění dluhů vůči ČSSZ je nutná úhrada původní dlužné částky do konce listopadu letošního roku, nebo zažádat o rozložení splátek. Žádost o mimořádné odpuštění lze podat jak písemnou, tak i online formou na e-portálu ČSSZ,“ poznamenává Brancuzká.
Základní podmínkou mimořádného odpuštění je plná úhrada dlužného pojistného, které plátce pojistného splatí kdykoliv do konce června 2023, anebo v období od 1. 7. do 30. 11. 2023 podá oznámení, že dlužné pojistné zaplatí.
Jak bude fungovat splátkový kalendář
Dlužníci se mohou rozhodnout, zda během tohoto období zaplatí celou částku dlužného pojistného, anebo v případě částky vyšší než 5 000 korun tuto platbu rozloží do splátek. Počet splátek bude pevně stanoven podle výše dlužného pojistného: 12 měsíčních splátek u dlužného pojistného do 50 000 korun a 60 měsíčních splátek u dlužného pojistného nad 50 000 korun.
Výše splátek se podle vyjádření tiskového oddělení ČSSZ dopočítá podle výše dlužného pojistného a počtu splátek. První splátku musí dlužník uhradit do 31. 12. 2023 a každou další splátku nejpozději poslední den následujícího kalendářního měsíce.
Do datovek přijde dlužníkům zpráva
Všem dlužníkům pojistného, na které se Milostivé léto vztahuje, budou Okresní správy sociálního zabezpečení odesílat do datových schránek v první polovině července 2023 adresnou informaci o tom, jak mají ve své konkrétní situaci postupovat.
„Toto Milostivé léto se bude podle zákona týkat fyzických i právnických osob, zaměstnavatelů i osob samostatně výdělečně činných a také plátců, kteří svoji činnost již ukončili,“ uzavírá tisková mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová.