Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

aktualizováno 
Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě důležitější je mít zdravou sebeúctu a nenechat se vytočit méně zdatnými, zato však hlasitějšími a viditelnějšími kolegy.

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží. | foto: Profimedia.cz

Jste trenérem seminářů o prodeji. Co vlastně prodáváte?
Snažím se pomáhat lidem, kteří vidí nějaký svůj problém a chtějí ho řešit. Lidem, kteří tuší, že není normální, že se jim stále nedaří. Prodávám jim službu, díky níž se jim bude dařit lépe.

Je hodně těch, kteří o vaše služby stojí?
Opravdu je jich hodně. V Česku máme spoustu šikovných lidí, kterým se moc nedaří, a šikovný člověk se přece chce zlepšovat.

Někteří moc šikovní nejsou, přesto zastávají důležité posty. Jak to je?
Máte pravdu, nejčastěji jde o arogantní lidi, kteří si své komplexy léčí na jiných a chyby vidí všude jinde, jen ne u sebe. 

Martin Staněk (44 let)

Martin Staněk.
 • Pochází z Bruntálska.
 • Původem je stavař, od roku 1995 pracoval pro firmu Vorwerk postupně jako prodejce, vedoucí skupiny a vedoucí oblasti.
 • Poté nastoupil jako prodejce do firmy Canon a ve firmě Economos.
 • Další jeho angažmá bylo ve firmě Adam, kde se poprvé seznámil se seminářem Business Success (BS).
 • Po čtyřech letech do firmy BS nastoupil. Začínal jako prodejce, asistent na seminářích, nyní pracuje jako lektor.
 • Absolvoval semináře a kurzy nejen v Česku, ale také v zahraničí (Dánsko, Švýcarsko, Maďarsko, Rakousko nebo USA).
 • Je ženatý, má jedno dítě.
 • Zajímá se o filozofii, sebezlepšování a znovuobnovení schopností, které kdysi měl (tenis, rallye, cestování, příroda).

V rubrice finance pravidelně přinášíme příběhy podnikatelů. Většina z nich začínala od nuly. Co je podle vás základem jejich úspěchu?
Určitě odolnost. Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, jsou odolní i vůči systému. Samozřejmě jim k úspěchu pomohla pracovitost, vytrvalost a alespoň základní náklonnost k lidem. Čtrnáct let jezdím po firmách, s lidmi si povídám, takže vím, o čem mluvím. 

Hraje v tom nějakou roli vzdělání, třeba vysokoškolské?
Pokud jde o vzdělání, vysoká škola je určitě bonus, ale není to rozhodující faktor. Nerozhoduje o tom, zda jste, nebo nejste úspěšní.

Zaměřujete se především na velké korporace, kde školíte „vysoké“ manažery. Jak na tom obecně jsou? 
Z mnoha svých zkušeností usuzuji, že ve velkých korporacích často pracuje jen hrstka úžasných lidí, na kterých chod firmy stojí. Vidím i to, že mnozí další pracují málo a jsou tam dobře schovaní.

To šéfové nepoznají?
Do značné míry jde i o to, že mnozí z těch ne příliš pracovitých umí říct ve správný okamžik dobrý vtip nebo pochválit šéfa. Když přitom ještě dobře vypadají, mají vystaráno. Častokrát jsem ve velkých firmách viděl zaměstnance parazitovat na práci svých méně viditelných kolegů, kteří neměli dobré komunikační schopnosti a neuměli se prostě prodat.

Takže pořád platí, že lidé, kteří si nevěří, to daleko nedotáhnou?
Sebejistý člověk, který o sobě nepochybuje, má velmi často lépe placený post než poctivec, kterého svazují pochybnosti o sobě samém. Přitom je třeba o sedmdesát procent lepší než jeho úspěšnější kolega.

Co s tím?
Je důležité mít zdravou sebeúctu, která nám byla dána. Děti do určitého věku o sobě nepochybují a mají pěkný život. Potom jim někdo, kdo má nějaká vlastní selhání, prodá třeba myšlenku „ty nejsi zase taková hvězda“ nebo „nemůžeš chtít přece všechno“ a sebeúcta dostává první zářezy. Je třeba si uvědomit a možná i napsat, co se mi v životě povedlo a v čem jsem opravdu dobrý. To je dobrá investice. Člověk je tím, čím si myslí, že je. Proto je dobré si o sobě myslet dobré věci.

Jak to vypadá v malých firmách? I tam se neschopní mohou schovat?
Menší firma není krytá velkou finanční rezervou a i malé chyby se platí velice krutě. Lidé tady musí zastávat často více postů, musí zaskočit za nemocného kolegu, který dělá něco jiného, takže tam se neschopnost projeví mnohem dříve.

Učíte ty nešťastníky bez sebevědomí, co mají dělat, aby byli úspěšní?
Dřív jsem si to myslel, ale zjistil jsem, že se nepotřebujeme učit nové věci, že je to určitý klam. Je třeba ty „zoufalce“ jen správně nasměrovat.

Tomu nerozumím, můžete to vysvětlit?
Musíme oprášit to, co už víme a co máme v sobě, a odstranit to, co naše schopnosti a sebevědomí zatlačilo do pozadí. Čím častěji jsme zažili nějaké selhání, znehodnocení nebo ponížení, tím víc jsme v roli oběti, která se jen těžko dere na slunce. Správné školení pomůže tyto zaprášené schopnosti očistit, ale když je má pak školený použít v praxi, znovu selhává. I proto se snažím při svých přednáškách o co největší jednoduchost, funkčnost a názornost.

Můžete uvést nějaký příklad z praxe?
Do jedné menší firmy nastoupila nová mladá účetní. Na postu vedoucí oddělení nahradila starší paní, která tam pracovala léta. Starší vedoucí nemohla překousnout, že se z ní stala jen řadová zaměstnankyně a začala dělat své nové vedoucí ze života peklo. Všude rozhlašovala, že nic neumí, že má účetnictví v nepořádku, prostě používala klasické metody šikany. Mladá vedoucí se začala hroutit, a protože patřila k těm málo sebevědomým, mlčela. Když se neustálý stres začal projevovat na jejím zdraví, vyhledala nás. Poradili jsme jí, aby si nechala provést audit.

A jak to dopadlo?
Všechno bylo v pořádku. Problém byl, že výsledky auditu nechtěla zveřejnit. Prý by to vypadalo, že se chlubí. Nakonec výsledky zveřejnila, její podřízené si to přečetly a začaly se k ní chovat lépe. Bývalá vedoucí raději odešla do předčasného důchodu.

To je jasný příklad nízkého sebevědomí, který nás může stát v zaměstnání nejen místo, ale i zdraví. Z vlastních zkušeností musím dodat, že častěji se setkávám s variantou, kdy mladí nezkušení ztěžují život slušným a zkušeným starším kolegům.

Martin Staněk radí lidem, jak získat sebevědomí a stát se úspěšným člověkem.

Martin Staněk radí lidem, jak získat sebevědomí a stát se úspěšným člověkem.

A co poctivost? Má vůbec v dnešní době nějakou váhu?
Poctivost je základ dlouhodobého úspěšného podnikání. Nejsem snílek, ale jasně vidím, že boží mlýny melou jistě. Nepoctivý člověk sice třeba dál vydělává velké peníze, ale trpí tím jeho rodina. Hraje si sice pořád úspěšného člověka, ale vnitřní smutek a nepohoda mu rozežírá duši. A to my ostatní samozřejmě nevidíme. Řekl bych, že člověk nemůže být opravdu šťastný, když musí něco tajit. A vnitřní smutek nelze zaplácnout penězi.

Hodně lidí, kteří mají arogantní šéfy, mlčí a nechávají sebou mávat, protože se bojí o práci. Co s tím?
To máte jako ve škole. Kluk, který nekouří, nepije a chová se slušně, je často terčem šikany. A to platí i v dospělém věku.

Jste odborník na takzvané vyhoření. Co radíte klientům, kteří neustále pracují a hrozí, že se jednoho dne sesypou? 
Častá chyba je, že se obecně hledají zástupné důvody pro ztrátu energie. Chodí na kurzy, ptají se kartářek a horoskopů na svůj tragický osud a přehlížejí jednu podstatnou věc. Totiž že vedle sebe mají člověka, který znehodnocuje to, co dělají. Je to jejich energetický upír.

Takového upíra asi snadno poznáme a snažíme se ho intuitivně zbavit. Nebo ne?
Není to tak snadné. Energetičtí upíři používají různé způsoby - od inteligentního znehodnocování až po hrubé urážky. Výhodou hrubých urážek je, že jsou snadno rozpoznatelné a člověk se může lépe krýt. Odstřelovač našeho sebevědomí je však často velice dobře schován. Když máte vedle sebe skrytého utlačovatele, ničí vám to život. A i když už pracujete jinde a po letech se o něm začnete bavit, může vám to znovu odebrat hodně energie.

Je vůbec možné, aby se z celoživotního pesimisty a smolaře stal úspěšný a šťastný člověk?
Šance tady je vždycky, člověk však musí sám chtít. Je mnoho těch, kteří si v roli oběti lebedí a pomoci nechtějí. Jenže pomoc je od slova moc a dobrá pomoc dává moc.

Jak v tomto kontextu vnímáte náladu v české společnosti? 
Myslím, že situace je už lepší, i když nová generace mění nahrbenou a sebemrskačskou náladu až příliš velkým sebevědomím. Zlomeniny páteře našeho národa si neseme z let 1938, 1948 a 1968. Minulý režim a ideologie zaryla velkou ránu našemu sebevědomí a zlomila hodně duševních páteří. Naštěstí se to lepší.

Existuje nějaká cesta ven? Myslíte si, že se někdy narovnáme?
Jednou z cest je dobré vzdělání, kdy se mladá generace naučí schopnosti dobře vyhodnocovat informace. Jsme zaplaveni spoustou návodů na lepší život, ale neumíme vyhodnotit informace. A to je podle mě klíč. Musíme si uvědomit, že i autority mohou šířit totální nepravdy. Proto platí pravidlo, že pokud si nejsme jisti, ptejme se, zjišťujme, slušně diskutujme.

A rada na závěr?
Dělejme to, co nás baví, nebo se o to alespoň snažme. Velké procento bdělého času trávíme v práci a dělat něco, co nás nebaví, je hodně špatné. Odráží se to nejen na našem zdraví, ale také na vzorcích chování našich dětí. Když totiž potomek vidí, že chodíme do práce i z práce naštvaní a že o víkendech doslova padáme se slovy „zatracená práce“, je to pro něj vodítko. Může dojít k názoru, že nemá zájem zdravě vyrůst, protože kdo by se těšil do toho strašného dospěláckého světa.

Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

 • Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

KVÍZ: Investování není jen pro bohaté. Víte, jak zhodnotit své peníze?

Češi již dávno nejsou v investování amatéry. Celkový objem majetku, vložený přes členy Asociace pro kapitálový trh ČR...

Předčasný výběr „stavebka“ je poslední volba, jak řešit propad příjmů

Předčasná výpověď smlouvy ze stavebního spoření kvůli získání peněz pro vyrovnání poklesu příjmů by měla být podle...

PORADNA: Kdy vznikne a kdy naopak zaniká daňové zvýhodnění na děti

Finanční podpora rodin s dětmi je v Česku díky daňovému zvýhodnění na děti vysoká. Daňové zvýhodnění na děti snižuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ MECHANIK CNC – VÝJEZDY V OKOLÍ BRNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Velká část českých potravin není ve skutečnosti česká, říká šéf Globusu

Návrh na povinný podíl českých potravin by z regálů vymetl i některé české výrobky, říká v rozhovoru pro MF DNES...