Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak poznat, že máte před sebou manipulátora, a nestát se jeho loutkou

Někteří lidé mají potřebu s druhými manipulovat a používají k tomu nejrůznější taktiky. Kdo nechce být jejich loutkou a plnit jejich nejrůznější přání, měl by se takovým manipulacím umět bránit. Jak rozpoznat nejčastější formy manipulací, vysvětluje psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Manipulace má mnoho forem a dochází k ní v řadě oblastí – osobních, pracovních, obchodních i veřejných. Je častější, než by se mohlo zdát, a není ničím novým. Jednou z prvých učebnic manipulace určenou pro ty, kteří chtějí získat nebo si udržet moc, je známý spis Vladař Niccola Machiavelli vydaný v roce 1532.

Společným znakem nejrůznějších manipulací je snaha ovládat druhé a využívat jich ke svému prospěchu na základě nepravdivých nebo klamných sdělení. A to skrytě, tedy tak, aniž by si to druzí uvědomili. Nástroje, které manipulátoři používají, jsou psychologické, emocionální i řečnické. Těmito taktikami se snaží ovlivnit naše vnímání, myšlení, rozhodování nebo chování tak, aby jim hrály do karet.

Nebezpečí zvané „groupthink“ narůstá. Oč jde a jak ho rozpoznat

Některé z manipulací jsou jednoduché a lze je snadno „prokouknou“. Jiné však mohou být složitější i zákeřnější a mohou působit dlouhodobě. Prvým předpokladem, jak se jim bránit, je o jejich hlavních podobách vědět, rozpoznat je, být na ně připraven a někdy je možná i očekávat. Druhým je být ve svém uvažování kritický a vůči tomu, co manipulátoři říkají, i rozumně skeptický, především tehdy, když mají k určité manipulaci důvod.

Vyvolávání důvěry

Nejjednodušší a nejčastější formou manipulace, které bychom si měli být vědomi, je snaha vzbudit naši důvěru a ovlivnit naše rozhodování nejrůznějšími lichotkami, neupřímnou pochvalou, falešným uznáním, ale i různými, většinou nerealistickými sliby.

Jan Urban

Jan Urban

Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikuje na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Psychologie pro každý den.

Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.

Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

Lichotky lidé rádi slyší a těm, kteří jim lichotí, většinou i více věří. Mohou tak snadněji propadnout manipulacím a začít vykonávat to, o co manipulátorovi jde. Například podepsat „mimořádně výhodnou“ smlouvu, která je ve skutečnosti nevýhodná, nebo si koupit oblek, ve kterém podle tvrzení prodavače vypadá člověk mimořádně dobře, přestože mu příliš nesedí.

Pokud nechcete, aby s vámi druzí tímto způsobem manipulovali, neměli by vám ani nejpříjemnější lichotky bránit v tom, abyste manipulátorovi na jeho návrhy nebo doporučení řekli jasné „ne“. K rozpoznání falešnosti nejrůznějších lichotek stačí většinou to, že se zamyslíme nad tím, zda jste opravdu tak dobří, že si je zasloužíte.

Výhrůžky a ultimáta

Protipólem lichotek či slibů jsou hrozby a ultimáta. Ani ty často nebývají reálné a i ty často slouží jen ke snaze s námi manipulovat. Nejčastěji tak, že se hrozeb manipulátora zalekneme a vyjdeme mu vstříc.

Hrozby, podobně jako lichotky, bývají totiž fiktivní a často mají jen podobu blafování. Když si nejste jejich povahou jisti, můžete si vzít určitý čas na rozmyšlenou, o jejich reálnosti se přesvědčit nebo vyhledat pomoc. Pokud dokážete sami blafovat a zachovat při tom „pokerovou tvář“, můžete reagovat i tím, že zvýšíte sázku, a manipulátorovi něčím pohrozíte sami.

Reagovat byste však neměli ani na zdánlivě dobře míněná doporučení manipulátorů, že byste se ve svém vlastním zájmu měli rozhodnout rychle. Prodejci, kteří k rozhodnutí tlačí například tvrzením o tom, že sleva je časově omezena“, „ceny porostou apod., se s vámi téměř vždy snaží manipulovat.

Totéž platí o developerech, realitních makléřích nebo investičních poradcích, kteří se dušují, že jejich trhy půjdou nahoru. O tom, jakým směrem se budou ceny na trzích ubírat, ale ve skutečnosti nic nevědí.

Snaha snížit naši sebedůvěru

K rafinovanějším manipulační taktikám, se kterými se setkáváme nejčastěji v osobních či pracovních vztazích, patří snaha snížit naši sebedůvěru. Tedy dovést nás k tomu, abychom o sobě, svých názorech nebo o tom, čemu věříme, začali pochybovat a stali se tak pro manipulátora „tvárnějšími“.

Taktika spočívá v tom, že vám manipulátor opakovaně říká, že téměř nic pořádně neumíte, že určité věci dostatečně nerozumíte nebo ji nevidíte správně nebo vás opakovaně prakticky za vše, co děláte, kritizuje. Podobná je i taktika, která spočívá v tom, že vás s někým trvale srovnává a ukazuje vám, jak v tomto srovnání zaostáváte.

V případě, že je tato taktika úspěšná, a často tomu tak je, pak tomu, co se vám manipulátor snaží vsugerovat, skutečně uvěříte a o sobě, svých názorem či rozhodnutích začnete pochybovat. Přestáváte být schopni vlastního rozhodování a svá rozhodnutí necháváte na tom, kdo s vámi manipuluje. Činnosti, ve kterých si přestáváte věřit, pak možná dokonce přestáváte sami vykonávat.

V extrémním případě můžete v důsledku toho dokonce začít vidět sami sebe i svou situaci ve zcela novém (a klamném) světle. V důsledku toho jste ochotni přijmout za správný téměř jakýkoli názor, který vám manipulátor předloží.

Receptem na to, jak této manipulaci nepodlehnout, je věřit si. Většinou vám k tomu pomůže, pokud si zrekapitulujeme všechna správná rozhodnutí, která jste v minulosti provedli, co jste na jejich základě dosáhli a zamyslíte se nad tím, čeho chce manipulátor svou kritikou dosáhnout.

Sklon dělat ze sebe oběť

Častou emocionální taktikou manipulátorů je dělat ze sebe oběť, například slovy: „Všichni jsou proti mně“ nebo „Nikdo mě nikdy neměl rád!“ a ze své situace alespoň částečně obviňovat nás. Tedy vyvolávat v nás pocit viny.

Současně s tím vám manipulátor většinou připomíná určité, většinou smyšlené chvíle, kdy vám v podobné situaci pomohl, a snaží se ve vás vzbudit dojem, že mu něco dlužíte. Taktika je používána v situaci, kdy vás chce manipulátor přinutit k určitému jednání v jeho prospěch.

Podobnou taktikou je i sklon rozčilovat se nebo vytvářet konflikty či scény na veřejnosti. Manipulátoři při ní vycházejí většinou z toho, že vám nejsou podobné konflikty odehrávající se před druhými příjemné a že se tak ve snaze jim zamezit můžete rozhodnout, že manipulátorovi raději ustoupíte.

Řešením, jak této manipulaci uniknout, je dát manipulátorovi najevo, že jeho taktika je průhledná, že si za svou situaci může sám a na jeho vydírání nepřistupovat.

Verbální a rétorické manipulace

Různé formy slovní či řečnické manipulace se vyskytují ve veřejném prostoru, ale i pracovních vztazích, například při diskusích nebo poradách. Jejich snahou je filtrovat, zpochybňovat nebo bagatelizovat určitá fakta nebo informace („Vy také všemu věříte“), opírat se o neexistující autority („Tento názor už dávno vyvrátil profesor Jellybean ze Silly Academy“), převádět diskusi do osobní polohy a útočit na člověka, který určitý názor zastává („Zdá se mi, že o tom nic moc nevíte“, „Máte s tím vůbec nějakou zkušenost? apod.).

K dalším formám manipulace patří předstírání, že jste již sami určitý návrh dávno vyloučili („To už tady bylo, a k ničemu to nevedlo“) nebo převádění řeči na jiné téma („To je dobrá otázka. Spíše si však musíme položit otázku…“). Manipulátoři se snaží vyvracet i názory, které druhá strana ve skutečnosti vůbec nezastává nebo druhé obviňují z něčeho, čeho se nedopustili („Je o vás známo, že na tomto řešení jste osobně zainteresován“).

Manipulativní povaha podobných obvinění bývá silnější, když jsou neurčitá, nebo dokonce zcela smyšlená, a to především proto, že se jim začnete bránit. Bránit se obvinění ze skutků, které se nestaly, je však prakticky nemožné Defenzívní postoj, který v diskusi zaujmete, může tak snížit vaši důvěryhodnost. Manipulátor na vás pak může reagovat slovy: „Vidíte, jak cítí potřebu se bránit?“.

Obrana proti těmto obviněním proto není namístě. Daleko vhodnější je na ně nereagovat nebo na jejich povahu otevřeně upozornit. Například tak, že na počátku diskuse řeknete, že když se chceme dobrat určitého rozumného rozhodnutí, měli by se účastníci podobných manipulací vyvarovat.

Manipulace opírající se o vyvolávání obav

Jde o manipulaci obvyklou v politice. Cílem manipulátora je vyvolat obavy, ke kterým není důvod, a nabídnout řešení, většinou takové, které by v případě reálnosti obav stejně nefungovalo. Živnou půdou této manipulace jsou lidské obavy a nejistota a s nimi i přirozená snaha hledat vůdce, kteří nás před našimi obavami ochrání.

Nejlepším způsobem, jak této manipulaci, je uvědomit si, že většina toho, co politici říkají, slouží jejich snaze uchovat si svou pozici nebo získat více svých podporovatelů, a že ve snaze dosáhnout tohoto cíle se často uchylují k tvrzením, která jsou nepravdivá nebo klamavá. Dalším krokem by měla být snaha ověřit si fakta, o kterých mluví, z nezávislých zdrojů.

Pokud tuto možnost nemáte, můžete se zaměřit na způsob, kterým dotyčný člověk hovoří. O tom, že má snahu s lidmi manipulovat, mluví totiž většinou vyjádření poměrně dlouhá, složitá a někdy i nejasná, která manipulátor navíc často zbytečně opakuje.

Patří k nim i vyjádření, která se opírají o velká množství zbytečných cizích slov, v nichž manipulátor skáče od jednoho tématu k druhému nebo předstírá, že nechápe, co mu druhá strana vyčítá. K dalším patří sklon přehánět a zveličovat, odmítat zjevná fakta, diskreditovat oponenty, zvýšeně se bránit, a na podporu svých názorů využívat fakta či údaje, které nelze ověřit ani vyvrátit.

Manipuluje s vámi váš šéf? Najděte si novou práci na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Podívejte se, které spořicí účty a termínované vklady teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka během letošního roku snižovala základní úrokovou sazbu, aby měla inflaci pod kontrolou. Banky na to průběžně reagovaly snižováním úroků na spořicích a termínovaných účtech....

11. prosince 2024

Úspěch odstartovaly Zlaté stránky. Z českých obchodních center firma dobyla svět

Začátky této firmy nebyly jednoduché. Šikovným řemeslníkům z české dílny se ale podařilo prosadit se i v zahraničí, kromě jiného například pracovali na filmu Letopisy Narnie. Rozjezdu jejich...

7. prosince 2024

Sazby hypoték budou více klesat na začátku roku 2025, říkají odborníci

Hypotéky dál mírně zlevňují, ale stále se drží zuby nehty nad 5procentní hranicí. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu byla k 5. prosinci 2024 na úrovni 5,22...

6. prosince 2024

Škola vyhodila opilé učitele, soud prohrála. Nešťastný precedent, říká advokátka

Premium

Opilí učitelé přistižení s láhvemi alkoholu v uzamčeném kabinetu, odmítnutí dechové zkoušky a následný soudní spor, který zaměstnavatel prohrál. Rozhodnutí Nejvyššího soudu vyvolalo vlnu emocí. Co to...

5. prosince 2024

Šest metod, jak umět přesvědčovat lidi a dosáhnout svého

Všimli jste si, jak snadno dokážou někteří lidé dosáhnout, co chtějí? Většinou je proto, že o svém požadavku umějí druhé poměrně snadno přesvědčit. Metody, které k tomu používají, nebývají přitom...

9. prosince 2024

Co je dobré vědět, když zvažujete uzavřít nezletilému penzijní spoření

Dnešní děti a teenageři již dobře znají hodnotu peněz a rádi se podílejí na jejich správě. Řada rodičů jim proto již na základní škole zřizuje běžné účty, aby své potomky učili nakládat s financemi...

12. prosince 2024

Co jsou to „bohaté“ Vánoce? Učte děti vnímat cenu práce a věcí už odmala

Mluvit s dětmi o penězích, jejich hodnotě i o tom, že ne vše lze mít hned, je třeba začít co nejdříve, například teď před Vánocemi. Jak na to? S předškoláky hrou. „Školákům by detailnější vhled do...

12. prosince 2024

KOMENTÁŘ: DIP je na trhu už téměř rok. O jeho výhodách Češi pořád mnoho neví

Dlouhodobý investiční produkt neboli DIP v Česku funguje od začátku letošního roku. Jde o nástroj určený primárně pro dlouhodobé investování a odkládání peněz až do důchodového věku. Nad jeho...

11. prosince 2024  14:33

KOMENTÁŘ: Jak zajistit dětem v Česku budoucnost

V Česku se v posledních letech rodí stále méně dětí. Důvodů je řada. Mladí lidé chtějí po studiích nejprve cestovat a užívat si života. Jiní dokonce říkají, že děti nechtějí, protože je to velký...

11. prosince 2024

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Ve Švédsku vládne trend „měkkých dívek“. Ženy končí v práci a žijí z platu mužů

Švédsko má celosvětovou pověst země prosazující rovná práva žen a mužů. Přesto teď poněkud překvapivě tamní mladé ženy...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...

Co čekat od pokoje za čtyři stovky? Cestovatel s UV lampou se vyděsil

Kritizovat kvalitu pokrmů v restauracích anebo psát recenze na známé turistické destinace, to už dnes dělá skoro každý...

Příběh Petra: Moje manželka ignoruje domácí práce. Nevaří, neuklízí, nepere

Brali jsme se po docela krátké známosti. Čekali jsme tehdy naše první dítě a oběma nám už bylo dost přes třicet, tak...