Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Na letní tábory i letos přispívají pojišťovny. Je mezi nimi ta vaše?

Výdaje na letní táborové pobyty dětí i o tisíce korun sníží příspěvky zdravotních pojišťoven. Ne všechny ale na ně přispívají. A ty, které přispějí, se zase různí ve výši podpory a podmínkách přiznání benefitu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Výtvarný, keramický, čtyřkolkový, na koních, taneční nebo dokonce i vojensky zaměřený letní pobytový tábor. Nabídka poskytovatelů je i letos pestrá a stejně jako loni i předloni vzrostly ceny za pobytové i příměstské letní tábory. Letos vyjde běžný týdenní pobyt na letním táboře pro děti od pěti do čtrnácti let na zhruba pět až šest tisíc korun.

Dvoutýdenní pobyt, respektive druhý týden bývá sice o něco levnější, maximálně však o dvacet procent. To znamená, že za dvoutýdenní letní tábor pro jedno dítě zaplatí letos rodič minimálně 10 tisíc korun.

„Letos na tábor vyráží s našimi dvěma dcerami poprvé i náš šestiletý syn, za jejich čtrnáctidenní pobyt na Šumavě zaplatíme bezmála 33 tisíc korun,“ potvrzuje 40letá Karolína z Prahy.

Vládní úsporný balíček nejvíce pocítí rodiny postižených. Přijdou až o 25 tisíc

Tím ovšem výdaje spojené s letním táborem nekončí. Samozřejmostí je vybavit děti nějakými potravinami a každý dostane kapesné kolem 500 korun na pobyt.

„Kvůli úspoře jsme vypustili sjednání pojištění storna pobytu, které nám nabízeli za 400 korun na dítě, což je v našem případě dalších 1 200 korun navíc,“ dodává Karolína. S organizátory táboru jsou domluveni, že pokud by se dítě kvůli úrazu nebo nemoci nemohlo akce účastnit, uhrazená částka se převede do dalších letních prázdnin.

Na prázdninové aktivity dětí Karolína odkládá peníze stranou po celý rok na spořicí účet, což díky složenému úročení pravidelně odkládaných částek vytvoří ještě nějaké zhodnocení navíc. Jen tak je rodina schopna tábory naráz zaplatit.

Co se týče paní Karolíny, u ní vidím odpovědný přístup. Finance plánuje a peníze si odkládá. Ne každá domácnost tak postupuje, přitom tvorba dlouhodobé a krátkodobé rezervy je základ každého správného nakládání s domácím rozpočtem,“ hodnotí finanční poradkyně skupiny Partners Dana Chňoupková Míchalová.

Na letní tábory některé pojišťovny přispívají

Při plánování letních táborů by neměli rodiče zapomínat, že jim na pobyt za určitých podmínek přispívá i jejich smluvní zdravotní pojišťovna, respektive smluvní pojišťovna dítěte. Ne však každá, a ne vždy ve stejné výši.

„Jako jediná letos ze svého fondu prevence dětem na letní tábor nepřispívá Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, která u nás obhospodařuje zhruba 60 procent všech pojištěnců,“ říká Dana Chňoupková Míchalová.

Letní tábor bez mobilu vadí spíš rodičům než dětem, říkají vedoucí

Ostatní zdravotní pojišťovny příspěvky na dětské letní tábory v nějaké výši nabízejí. Částkou až 1 500 korun letos na letní tábor dětem od tří let věku přispívá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. To za podmínky, že tábor trvá alespoň čtyři dny. Nezáleží přitom na tom, jestli jde o pobytový, nebo příměstský tábor, na kterém děti nepřespávají.

„K převodu peněz od pojišťovny dochází až po skončení pobytu dítěte na táboře, a to oproti dodanému dokladu o platbě vystaveného od organizátora akce,“ doplňuje finanční poradkyně.

Většina zdravotních pojišťoven požaduje doklady o úhradě pro čerpání příspěvku doručit nejpozději do tří měsíců od data jejich vystavení.

Výše příspěvku se různí

Rodiče dětí registrovaných u Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) mohou letos na letní tábor žádat o příspěvek ve výši 500 korun, a to v sezonní akci nazvané Dětské sportovní léto. O příspěvek se žádá pouze elektronicky.

„K žádosti o příspěvek na sportovně pohybový pobyt u ZP MV ČR rodiče či jiní zákonní zástupci dítěte opět přikládají potvrzení o účasti a úhradě pobytu potvrzené školou nebo jiným organizujícím subjektem,“ připomíná Chňoupková Míchalová.

Malým táborníkům ve věku od čtyř do 18 let letos přispívá částkou až jeden tisíc korun i Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP). Podmínkou je, že se akce uskuteční v období od 26.6. do 31.8. letošního roku a trvat bude minimálně pět po sobě jdoucích dnů. Příspěvek na tábor ale dostanou rodiče výhradně na pobytové tábory konané v přírodě, tedy mimo město. Na příměstský tábor jej vyplatí pojišťovna jen v případě, že jde o sportovně zaměřenou akci. Nikoli například hudebně, počítačově či výtvarně zaměřený tábor.

Až 700 korun na letní tábor pro děti do 18 let věku přispívá i Zaměstnanecká pojišťovna Škoda. Oborová zdravotní pojišťovna přispívá prostřednictvím věrnostního programu, na který si klienti postupně ukládají body, například za dodržovanou prevenci, výše příspěvku se proto nedá jednoznačně vyčíslit. A na úhradě letošních táborů se nabízí podílet i RBP, zdravotní pojišťovna. Pro letošek nabízí příspěvek až 1 500 korun pro děti od tří let až do doby ukončení základní školy.

„Čerpání příspěvku si RBP podmiňuje konáním letního táboru od 1. července do posledního srpna letošního roku, na rozdíl od jiných zdravotních pojišťoven ale musí pobyt na něm trvat alespoň sedm dnů,“ upozorňuje na podmínky přiznání příspěvku finanční poradkyně.

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Pět tipů, jak se stát šťastnější a vydělávat víc peněz

Často si lidé myslí, že vyšší příjmy a větší bohatství vedou i k vyššímu pocitu štěstí. Řada studií však ukázala, že...

Vytopený byt? Jen pojištění domácnosti na něj zdaleka nemusí stačit

Nejen velké havárie způsobené třeba prasklým odpadem ve zdi, ale i zdánlivé drobnosti, jako jsou prasklá hadička pod...

KVÍZ: Víte, jak na změnu zdravotní pojišťovny?

Chcete přejít k jiné zdravotní pojišťovně, protože třeba nabízí pro vás vhodnější benefity? Změna je možná a není ani...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...