Poradna: Mám zdědit les, je to terno, nebo jen povinnosti?

aktualizováno 
Mít vlastní chalupu, kousek pole a třeba i les, to bylo jistě snem našich předků. Ale vlastnictví čehokoli přináší i řadu povinností. Co vás čeká, pokud byste měli zdědit les, přiblížíme na konkrétním případu.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Paní Dagmar obdržela pozvánku k notáři k dodatečnému dědickému řízení. Přišla, byla zvědavá, co by měla dědit. A o co šlo? Rodiče jejího tatínka kdysi koupili les nad svou chalupou a digitalizací map se zjistilo, že les dnes nemá vlastníka. A právě ona je jedním z dědiců. „Mám za to, že rodinné stříbro se neodmítá, ale trochu mě vyděsily informace v médiích, že vlastník lesa je například povinen řešit polomy či kůrovce,“ popisuje paní Dagmar a ptá se: „Co mě jako vlastníka lesa čeká?“

I do vašeho lesa může vstoupit každý

Pokud si myslíte, že vlastnit les znamená, že si svůj majetek oplotíte, nikoho tam nepustíte, houby a borůvky budou jen vaše a ještě budete mít zdarma topení do krbu, jste na omylu. „Lesní zákon upravuje takzvané obecné užívání lesů, což znamená, že každý má právo do lesa na vlastní nebezpečí vstupovat, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou, na zemi ležící klest,“ podotýká advokát Pavel Nastis.

S vlastnictvím lesa je naopak spojena řada povinností, které jsou stanoveny v Zákoně o lesích. „Ze zákona je vlastník lesa například povinen hospodařit v lese tak, aby byly zachovány funkce lesa, obnovovat lesní porosty vhodnými dřevinami a zvyšovat odolnost lesa,“ vyjmenovává povinnosti vlastníka advokát. Vlastník lesa je také povinen řešit kalamity, ať už se jedná o polom, nebo o kůrovce.

Se správou lesa pomůže odborný lesní hospodář

Co ale dělat, pokud nejste odborníkem na lesní hospodářství stejně jako naše čtenářka? I na to zákon myslí a říká, že vlastník lesa musí hospodařit ve spolupráci s odborným lesním hospodářem. „Vlastníkům do padesáti hektarů určí odborného lesního hospodáře státní správa lesů a tento hospodář pak pro něj vykonává základní povinnosti zdarma,“ vysvětluje předseda České komory odborných lesních hospodářů Jiří Pohan. Svého hospodáře si můžete vybrat i sami, v takovém případě si jej však budete i sami platit. Hospodářem samozřejmě může být jen osoba, která má platnou licenci.

Likvidace škod je i ve vašem zájmu

Jako vlastník lesa jste povinni řešit následky vichřice či jiných škod v lese, slovy zákona se jedná o takzvanou nahodilou těžbu. „Nahodilé těžby je vlastník lesa povinen zpracovat přednostně, podle současného znění zákona je povinen zalesnit holinu do dvou let od jejího vzniku,“ podotýká Pohan.

Co nejdříve zpracovat a prodat stromy vyvrácené vichřicí či poškozené kůrovcem je ve vašem vlastním zájmu. Vichřicí poražené stromy znehodnotí hmyzí nebo houboví škůdci po několika měsících. „Tím vzniká škoda na vašem vlastním majetku, navíc hmyzí škůdci mohou poškodit i les sousedů, což může vést ke zbytečným sporům o náhradu škody,“ upozorňuje ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaromír Vašíček.

Náklady na těžbu a zalesnění nesete vy jako vlastník lesa, na některé práce ale můžete získat dotace z několika zdrojů, od ministerstva zemědělství, Státního zemědělského intervenčního fondu nebo z krajů. „Všechny dotace jsou ale poskytovány následně po provedení prací, takže nejdříve musí vše vlastník zaplatit, teprve poté může žádat o dotaci,“ upozorňuje předseda ČKOLH.

Dědictví můžete odmítnout

Jak to tak vypadá, vlastnit malý les není žádné terno. Přece jen jedna dobrá zpráva na závěr: ve vlastním lese si můžete uříznout vánoční stromeček. A naše čtenářka má ještě jednu volbu, dědictví může odmítnout.

„Odmítnutí dědictví musí být učiněno výslovně, bezvýhradně, bez podmínek a v zákonné lhůtě, která činí jeden měsíc ode dne, kdy byl dědic o tomto právu a jeho následcích vyrozuměn,“ říká advokát Pavel Nastis. Odmítnout lze ovšem pouze dědictví jako celek. Není tedy možné případně odkázaný statek si nechat a odmítnout jen dědictví lesa. 

Pokud byste dědictví přijali a pak přece jen zjistili, že správa lesa je nad vaše síly, můžete svůj les prodat.

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Sotva splatili jednu hypotéku, zadluží se znovu. Chtějí pomoct dceři

Manželé Sýkorovi nedávno splatili hypotéku na svůj dům. Nyní chtějí pomoct s...

Své dceři chtějí manželé Sýkorovi pomoci k vlastnímu bytu. Ale aby dcera dosáhla na hypotéku, musí se její otec stát...

Akcie, která od léta ztrácí 50 %, ale podle UBS dosáhne nových maxim

Akcie, která od léta ztrácí 50 %, ale podle UBS dosáhne nových maxim

Kurzy.cz Kors je podceněnou globální růstovou akcií. Tak vnímá tento titul Jay Sole z banky UBS, která jí zařadila mezi nejlepší...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRONIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz