Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Prodejci pilulek na hubnutí manipulují diskuse a kradou cizí tváře

aktualizováno 
Určitě jste na ně už také narazili. Šiky zhublých tlouštíků v agresivních inzerátech napadají naše domovy. Své oběti loví vytrvale a nakonec vždycky někoho dostanou. Za těch osm měsíců, co je sleduji, už jejich triky však dobře znám.

Zhubnout se bez úpravy jídelníčku a pravidelného cvičení nedá. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nevyžádanou poštu z neznámých adres vždycky mažu, ale to prosincové ráno mě zmátl fakt, že bylo před Vánocemi, kdy dostávám mnoho gratulací a občas i od lidí, jejichž jména už jsem zapomněla. A tak jsem otevřela psaní od Jarmily Petrové, protože podobně se jmenuje moje bývalá spolužačka.

Považovala jsem dopis v první chvíli za jakýsi tuctový novoroční vtip, neboť v předmětu e-mailu stálo: "Neuvěřitelně jednoduchý způsob, jak se zbavit 14-16 kg za měsíc." Rozklikla jsem. Nad třemi krásnými červenými malinami se zjevil titulek Rasberry Ketone Forte a štíhlá blondýnka v modrých plavkách. Hmmm… Kdo by nechtěl vypadat jako ona!

"To je tedy blbost!" povzdechla jsem nad spamem, když se mé oko zastavilo na tvrzení, připomínajícím výsledky totalitních komunistických voleb: 97,6 % klientů zhublo po malinových pilulkách 10 kg za čtyři týdny. Perpetuum mobile na hubnutí! Kdo na tohle může skočit?!

Ze zvědavosti a touhy odhalit podstatu této tak zjevné pitomosti jsem klikla na políčko "více zde". Tak co nám to tu vyprávějí? Doručení zdarma a dokonce garantují vrácení peněz, pokud člověk neshodí 14 kg. Klikám dál a má zvědavost narůstá. Během následujících měsíců se dopodrobna seznámím se všemi nekalými triky, které důvěřivcům prodejci "hubnoucích" pilulek nabízejí.

1Falešné weby

Z hubnoucího inzerátu se dostávám na webovou stránku, která se tváří jako česká verze magazínu Women's Health. Web vypadá na první pohled velmi solidně, ovšem už netypická adresa www.consumersinn.com/cz/ budí první pochybnosti.

Webová stránka, která má navodit spojení s časopisem Women's Health, slouží k...

V úvodníku se usmívá sympatická reportérka Helen Hasman, "zabývající se zdravím a dietami". Solidnost Women's Health podtrhují další loga, vyvolávající dojem propojení vydavatele webu se čtyřmi renomovanými světovými institucemi, včetně televizní zpravodajské stanice CNN.

Lišta domnělého magazínu nabízí obvyklé rubriky jako Fitness, Láska a sex, Jídlo, Hubnutí, Jóga, Zdraví, Krása a styl. Jenže se nedají rozkliknout. Všechno vede k objednávce produktu, případně na článek Helen Hasman, která tvrdí, že na začátku výtažku z malin také nevěřila. Prý ani poté, co se prokousala horami výzkumů. Ale pak se s požehnáním ostatních redaktorek rozhodla udělat ze sebe pokusného králíka a produkt vyzkoušet na vlastní kůži. A po měsíci bez zvláštní diety a intenzivního cvičení opravdu zhubla o 16 kg a navíc v noci se jí lépe spalo a probouzela se odpočatější!

O pár odstavců dál už Helen Hasman tvrdí, že "společnost Raspberry Ketone patří mezi nejspolehlivější a nejdůvěryhodnější dodavatele doplňků stravy na trhu".

Chci prověřit, kdo ta Helen Hasman vlastně je a o čem opravdu do Women's Health píše. Vyhledám tedy originální stránku amerického magazínu Women's Health a zjistím, že tam žádnou Helen Hasman nemají. A časopis na svém facebookovém profilu hubnoucí stránky jasně označuje za podvodné.

2(Ne)končící akční nabídka

Na falešné magazínové stránce o Raspberry Ketone na consumersinn.com zároveň hlavní titulek hlásá: "Obchody v USA jsou vyprodány." A nejen tam! I v Česku!

Mimořádná nabídka na Raspberry Ketone vyprší vždy

Web tvrdí, že právě teď a jen a jen teď máte jedinečnou možnost koupit si zázračný podpultový trhák díky akční nabídce, jejíž platnost končí v den, kdy na web vstoupíte. A ve stejném znění zase začíná o půlnoci dne příštího znovu.

3Ukradené fotografie

Průvodkyni stejného typu jako Helen Hasman má i další zázračný produkt pro tlouštíky: Green Coffee, slibující zhubnutí 14 kg za měsíc. Hvězdou stránky, která se tentokrát vydává za Health Journal, je česká reportérka Ivana Křížková. Ani ji nikdo nezná a říká v podstatě říká totéž, co kolegyně Helen Hasman. Jen trochu jinými slovy, ale podle naprosto stejného formálního vzorce. Také nejdřív nevěřila, nastudovala literaturu, vyzkoušela a omdlela blahem…

Ivana Křížková

Ivana Křížková nebo Melissa Theuriau?

Českou reportérku Ivanu Křížkovou znát nemůžete, protože opravdu taková žádná není. Editoři stránek pro ni ukradli tvář známé francouzské televizní moderátorky Melissy Theuriau.

To ovšem není všechno. Prodejci Green Coffee se ohánějí doporučením pražského psychiatra Ondřeje Trávníčka. Nejenže neexistuje, ale se stejnou tváří lze na webu nalézt i ruského lékaře Sergeje Viktoroviče Červonceva, který má na internetu v azbuce svou poradnu. Stejně tak citovaný dietolog Jan Zádamský má identickou podobu jako Rus, který se jmenuje Alexandr Jevgeněvič Demjanov (fotografie najdete v galerii u článku).

4Dvojití agenti

Báječným příkladem "dvojitého agenta pro hubnutí" je Kristina Milerová z Prahy. V Americe se na padělaných stránkách Woman's Health chlubí, že zhubla 36 liber díky plodům exotického ovoce Garcinia Cambogia z jižní Indie, zatímco v Praze hubne přes zelenou kávu Green Coffee společnosti AFS z Komorských ostrovů (foto zde).

5Zmanipulované diskuse

Stránky jsou plné ochotných tvrzení, jak jsou firmy v pohotovosti 24 hodin denně, aby svým zákazníkům vše vysvětlily. Vyzývají k vyjádření názorů, aby se lidé mohli podělit o své skvělé zážitky z hubnutí s ostatními. Je to jen další Potěmkinova vesnice.

Do diskuse se buď vůbec nedostanete (u Raspberry Ketone) nebo se vámi odeslaný příspěvek nezobrazí (Green Coffee).

Žaneta Holubová přispívá do diskuse vždy

Pod uměle vytvořenými články tak zůstávají jen bohaté diskuse "nadšených klientů". Okatá blondýnka Žaneta Holoubková ze stránek Green Coffee mě nikdy nezklame. Každý den vkládá dvanáct minut před mým vstupem na stránky příspěvek, že zázračné účinky bobulek kávy "viděla v televizním pořadu a výsledky ji docela překvapily". Zřejmě ale již osmkrát odkládala vdavky, neboť od prosince se návštěvníkům stránek permanentně svěřuje: "Příští měsíc máme svatbu a moc se mi to bude hodit!!"

Hubnoucí Klára Kováčová má stejnou podobu jako Kristy Mathews.

Tereza Morozová pod ní zase půl roku čeká na zásilku, protože každých třináct minut, než vstoupím na stránky Green Cofee, tvrdí, že "si to objednala a už se nemůže dočkat". A Kláru Kováčovou jsem našla na Facebooku jako Kristy Mathews z Colorada, takže pochybuji, že vůbec ví o tom, jak aktivně denně diskutuje s Čechy o celoživotním boji s nadváhou…

6Zkusila jsem, peníze nevrátili

Bylo to dobrodružné putování. Brzy jsem se rozhodla Raspberry Ketone vyzkoušet. Co kdybych jim křivdila a přece jen dokázala získat tu "stoprocentní záruku bez rizika".  Samozřejmě, nezhubla jsem ani kilo. A když jsem požádala o vrácení peněz, nabídli mi jiný produkt s tím, že mateřská firma má sídlo v Americe, kde se moje překvapivá reklamace úzkostlivě zkoumá, a proto bude vyřízení trvat až tři měsíce (kopie mailu zde).

České úřady

Na Českou obchodní inspekci dorazila na zmiňované firmy dvě podání, která ČOI předala Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Ta zveřejnila seznam pochybných výrobků a firem na svém webu i s doporučeními, ZDE a ZDE. "Vzhledem k tomu, že dané společnosti mají sídlo v USA a v Komorské Unii, jsou pro naši kontrolu nedosažitelné," uvedl mluvčí SZPI Martin Štoll.

Jak budou můj případ na dálku posuzovat, to jsem se přes několik písemných dotazů nikdy nedozvěděla. A když jsem odpověděla, že si na peníze klidně počkám, nic samozřejmě nevrátili. Přestože jsem je opakovaně upozornila, že svůj případ zveřejním a o jejich podvodech napíšu, nekomunikují. Žádala jsem je o vyjádření k popisovaným pochybným praktikám. Žádné nepřišlo. Zato mi posílají další e-maily, abych si doplnila zásoby pilulek.

"Zhubnout se bez úpravy jídelníčku a pravidelného cvičení nedá," zdůrazňuje předseda Asociace výživových poradců, dietolog Ivan Mach. Přesto tisíce bláhovců nakonec uvěří v hubnutí se zázračnou pilulkou. Až teprve když je pozdě, lidé prohlédnou, že žádné peníze opravdu zpět nedostanou.

V obchodních podmínkách pilulkových firem můžete najít třeba toto upozornění: "Přes veškeré úsilí nemůžeme zaručit, že zveřejněné popisy produktů neobsahují nedostatky a jsou bez chyb, a proto nemohou být podkladem pro případnou reklamaci." A zkuste se dovolat spravedlnosti na souostroví Komory v Indickém oceánu…

Stanovisko právníka

Článek odhaluje nekalé obchodní praktiky, nikoliv jen běžné a přípustné reklamní přehánění: je nabízeno zboží, které nemá uváděné vlastnosti a doporučení údajně spokojených zákazníků jsou falešná. Z tohoto pohledu nejsou poškozenými pouze sami spotřebitelé, ale i další korektní soutěžící na trhu (např. firmy s dietními produkty) a tím se dostáváme do oblasti obchodního práva a nekalé soutěže.

Z hlediska občanského práva prodejci pilulek na hubnutí zasahují do osobnostních práv těch osob, jejichž podobizny či fotografie celých postav si "vypůjčili" kvůli falešným referencím.

Z hlediska trestního práva se lze odvolat na poškozování cizích práv podle § 181 trestního zákona, případné pomluvě podle § 184, protože se zveřejňují, a to dlouhodobě, nepravdivé údaje o různých osobách, což může ohrozit jejich vážnost u spoluobčanů.

Co s tím? Možností je podání podnětu Policii ČR či soukromá žaloba. Je ovšem otázkou koho vlastně žalovat.

Z tohoto pohledu se první z cest, podání podnětu Policii ČR, jeví jako rozumnější. Rovněž stojí za úvahu podat podnět k České obchodní inspekci či Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Jde o státní orgány, které jsou ze zákona povinny vykonávat dohled nad ochranou spotřebitele.

JUDr. Alois Deutsch, Brno

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

Šest důvodů, proč někteří lidé nikdy neuspějí

V pojetí toho, co znamená úspěch, se ani moudří lidé většinou zcela neshodnou. Větší shoda panuje v chápání neúspěchu....

Když chybí peníze v domácím rozpočtu: je rozumné vypovědět stavební spoření?

Premium Možná se vám v důsledku pandemie snížil příjem. A možná jste dokonce bez práce. O kolik přijdete, když zrušíte stavební...

Výrobní družstva nejsou passé. Úspěšná mohou být i dnes

Jsou největším tuzemským výrobcem čistících přípravků pro domácnost s ročním obratem 100 milionů korun. Přesto nejde o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ceny nových bytů stagnují, dolů ovšem nepůjdou. Staví se jich totiž málo

Růst cen nových bytů v developerských projektech v posledních letech rostl přímo raketovým tempem, zejména ve velkých...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Pracujete z domova online? Umíte se ubránit kybernetické kriminalitě?

Vymoženosti digitální éry urychlují byznys. Stejně tak ovšem ekonomickou kriminalitu. A tak pokud jste na home office,...

KVÍZ: Internetové a mobilní bankovnictví šetří čas. Umíte ochránit své peníze?

Některé pobočky bank kvůli pandemii covid-19 fungovaly v omezeném režimu. Většina obchodníků upřednostňovala platbu...

Odložené platby za nákup na internetu získávají na popularitě

Krize způsobená šířením nemoci covid-19 urychlila proces digitalizace v Česku. Během několika týdnů se podstatná část...

Má šéf právo nařídit test na covid-19? A kdo může vědět, že mám koronavirus?

Koronavirus nevymizí, i když se vracíme k normálu. Potvrzuje to realita. V Karviné je přes 300 nakažených horníků z...

Najdete na iDNES.cz