Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

Prodejci pilulek na hubnutí manipulují diskuse a kradou cizí tváře

Určitě jste na ně už také narazili. Šiky zhublých tlouštíků v agresivních inzerátech napadají naše domovy. Své oběti loví vytrvale a nakonec vždycky někoho dostanou. Za těch osm měsíců, co je sleduji, už jejich triky však dobře znám.

Zhubnout se bez úpravy jídelníčku a pravidelného cvičení nedá. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nevyžádanou poštu z neznámých adres vždycky mažu, ale to prosincové ráno mě zmátl fakt, že bylo před Vánocemi, kdy dostávám mnoho gratulací a občas i od lidí, jejichž jména už jsem zapomněla. A tak jsem otevřela psaní od Jarmily Petrové, protože podobně se jmenuje moje bývalá spolužačka.

Považovala jsem dopis v první chvíli za jakýsi tuctový novoroční vtip, neboť v předmětu e-mailu stálo: "Neuvěřitelně jednoduchý způsob, jak se zbavit 14-16 kg za měsíc." Rozklikla jsem. Nad třemi krásnými červenými malinami se zjevil titulek Rasberry Ketone Forte a štíhlá blondýnka v modrých plavkách. Hmmm… Kdo by nechtěl vypadat jako ona!

"To je tedy blbost!" povzdechla jsem nad spamem, když se mé oko zastavilo na tvrzení, připomínajícím výsledky totalitních komunistických voleb: 97,6 % klientů zhublo po malinových pilulkách 10 kg za čtyři týdny. Perpetuum mobile na hubnutí! Kdo na tohle může skočit?!

Ze zvědavosti a touhy odhalit podstatu této tak zjevné pitomosti jsem klikla na políčko "více zde". Tak co nám to tu vyprávějí? Doručení zdarma a dokonce garantují vrácení peněz, pokud člověk neshodí 14 kg. Klikám dál a má zvědavost narůstá. Během následujících měsíců se dopodrobna seznámím se všemi nekalými triky, které důvěřivcům prodejci "hubnoucích" pilulek nabízejí.

1Falešné weby

Z hubnoucího inzerátu se dostávám na webovou stránku, která se tváří jako česká verze magazínu Women's Health. Web vypadá na první pohled velmi solidně, ovšem už netypická adresa www.consumersinn.com/cz/ budí první pochybnosti.

Webová stránka, která má navodit spojení s časopisem Women's Health, slouží k...

V úvodníku se usmívá sympatická reportérka Helen Hasman, "zabývající se zdravím a dietami". Solidnost Women's Health podtrhují další loga, vyvolávající dojem propojení vydavatele webu se čtyřmi renomovanými světovými institucemi, včetně televizní zpravodajské stanice CNN.

Lišta domnělého magazínu nabízí obvyklé rubriky jako Fitness, Láska a sex, Jídlo, Hubnutí, Jóga, Zdraví, Krása a styl. Jenže se nedají rozkliknout. Všechno vede k objednávce produktu, případně na článek Helen Hasman, která tvrdí, že na začátku výtažku z malin také nevěřila. Prý ani poté, co se prokousala horami výzkumů. Ale pak se s požehnáním ostatních redaktorek rozhodla udělat ze sebe pokusného králíka a produkt vyzkoušet na vlastní kůži. A po měsíci bez zvláštní diety a intenzivního cvičení opravdu zhubla o 16 kg a navíc v noci se jí lépe spalo a probouzela se odpočatější!

O pár odstavců dál už Helen Hasman tvrdí, že "společnost Raspberry Ketone patří mezi nejspolehlivější a nejdůvěryhodnější dodavatele doplňků stravy na trhu".

Chci prověřit, kdo ta Helen Hasman vlastně je a o čem opravdu do Women's Health píše. Vyhledám tedy originální stránku amerického magazínu Women's Health a zjistím, že tam žádnou Helen Hasman nemají. A časopis na svém facebookovém profilu hubnoucí stránky jasně označuje za podvodné.

2(Ne)končící akční nabídka

Na falešné magazínové stránce o Raspberry Ketone na consumersinn.com zároveň hlavní titulek hlásá: "Obchody v USA jsou vyprodány." A nejen tam! I v Česku!

Mimořádná nabídka na Raspberry Ketone vyprší vždy "dnes".

Web tvrdí, že právě teď a jen a jen teď máte jedinečnou možnost koupit si zázračný podpultový trhák díky akční nabídce, jejíž platnost končí v den, kdy na web vstoupíte. A ve stejném znění zase začíná o půlnoci dne příštího znovu.

3Ukradené fotografie

Průvodkyni stejného typu jako Helen Hasman má i další zázračný produkt pro tlouštíky: Green Coffee, slibující zhubnutí 14 kg za měsíc. Hvězdou stránky, která se tentokrát vydává za Health Journal, je česká reportérka Ivana Křížková. Ani ji nikdo nezná a říká v podstatě říká totéž, co kolegyně Helen Hasman. Jen trochu jinými slovy, ale podle naprosto stejného formálního vzorce. Také nejdřív nevěřila, nastudovala literaturu, vyzkoušela a omdlela blahem…

Ivana Křížková

Ivana Křížková nebo Melissa Theuriau?

Českou reportérku Ivanu Křížkovou znát nemůžete, protože opravdu taková žádná není. Editoři stránek pro ni ukradli tvář známé francouzské televizní moderátorky Melissy Theuriau.

To ovšem není všechno. Prodejci Green Coffee se ohánějí doporučením pražského psychiatra Ondřeje Trávníčka. Nejenže neexistuje, ale se stejnou tváří lze na webu nalézt i ruského lékaře Sergeje Viktoroviče Červonceva, který má na internetu v azbuce svou poradnu. Stejně tak citovaný dietolog Jan Zádamský má identickou podobu jako Rus, který se jmenuje Alexandr Jevgeněvič Demjanov (fotografie najdete v galerii u článku).

4Dvojití agenti

Báječným příkladem "dvojitého agenta pro hubnutí" je Kristina Milerová z Prahy. V Americe se na padělaných stránkách Woman's Health chlubí, že zhubla 36 liber díky plodům exotického ovoce Garcinia Cambogia z jižní Indie, zatímco v Praze hubne přes zelenou kávu Green Coffee společnosti AFS z Komorských ostrovů (foto zde).

5Zmanipulované diskuse

Stránky jsou plné ochotných tvrzení, jak jsou firmy v pohotovosti 24 hodin denně, aby svým zákazníkům vše vysvětlily. Vyzývají k vyjádření názorů, aby se lidé mohli podělit o své skvělé zážitky z hubnutí s ostatními. Je to jen další Potěmkinova vesnice.

Do diskuse se buď vůbec nedostanete (u Raspberry Ketone) nebo se vámi odeslaný příspěvek nezobrazí (Green Coffee).

Žaneta Holubová přispívá do diskuse vždy "před 12 minutami".

Pod uměle vytvořenými články tak zůstávají jen bohaté diskuse "nadšených klientů". Okatá blondýnka Žaneta Holoubková ze stránek Green Coffee mě nikdy nezklame. Každý den vkládá dvanáct minut před mým vstupem na stránky příspěvek, že zázračné účinky bobulek kávy "viděla v televizním pořadu a výsledky ji docela překvapily". Zřejmě ale již osmkrát odkládala vdavky, neboť od prosince se návštěvníkům stránek permanentně svěřuje: "Příští měsíc máme svatbu a moc se mi to bude hodit!!"

Hubnoucí Klára Kováčová má stejnou podobu jako Kristy Mathews.

Tereza Morozová pod ní zase půl roku čeká na zásilku, protože každých třináct minut, než vstoupím na stránky Green Cofee, tvrdí, že "si to objednala a už se nemůže dočkat". A Kláru Kováčovou jsem našla na Facebooku jako Kristy Mathews z Colorada, takže pochybuji, že vůbec ví o tom, jak aktivně denně diskutuje s Čechy o celoživotním boji s nadváhou…

6Zkusila jsem, peníze nevrátili

Bylo to dobrodružné putování. Brzy jsem se rozhodla Raspberry Ketone vyzkoušet. Co kdybych jim křivdila a přece jen dokázala získat tu "stoprocentní záruku bez rizika".  Samozřejmě, nezhubla jsem ani kilo. A když jsem požádala o vrácení peněz, nabídli mi jiný produkt s tím, že mateřská firma má sídlo v Americe, kde se moje překvapivá reklamace úzkostlivě zkoumá, a proto bude vyřízení trvat až tři měsíce (kopie mailu zde).

České úřady

Na Českou obchodní inspekci dorazila na zmiňované firmy dvě podání, která ČOI předala Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Ta zveřejnila seznam pochybných výrobků a firem na svém webu i s doporučeními, ZDE a ZDE. "Vzhledem k tomu, že dané společnosti mají sídlo v USA a v Komorské Unii, jsou pro naši kontrolu nedosažitelné," uvedl mluvčí SZPI Martin Štoll.

Jak budou můj případ na dálku posuzovat, to jsem se přes několik písemných dotazů nikdy nedozvěděla. A když jsem odpověděla, že si na peníze klidně počkám, nic samozřejmě nevrátili. Přestože jsem je opakovaně upozornila, že svůj případ zveřejním a o jejich podvodech napíšu, nekomunikují. Žádala jsem je o vyjádření k popisovaným pochybným praktikám. Žádné nepřišlo. Zato mi posílají další e-maily, abych si doplnila zásoby pilulek.

"Zhubnout se bez úpravy jídelníčku a pravidelného cvičení nedá," zdůrazňuje předseda Asociace výživových poradců, dietolog Ivan Mach. Přesto tisíce bláhovců nakonec uvěří v hubnutí se zázračnou pilulkou. Až teprve když je pozdě, lidé prohlédnou, že žádné peníze opravdu zpět nedostanou.

V obchodních podmínkách pilulkových firem můžete najít třeba toto upozornění: "Přes veškeré úsilí nemůžeme zaručit, že zveřejněné popisy produktů neobsahují nedostatky a jsou bez chyb, a proto nemohou být podkladem pro případnou reklamaci." A zkuste se dovolat spravedlnosti na souostroví Komory v Indickém oceánu…

Stanovisko právníka

Článek odhaluje nekalé obchodní praktiky, nikoliv jen běžné a přípustné reklamní přehánění: je nabízeno zboží, které nemá uváděné vlastnosti a doporučení údajně spokojených zákazníků jsou falešná. Z tohoto pohledu nejsou poškozenými pouze sami spotřebitelé, ale i další korektní soutěžící na trhu (např. firmy s dietními produkty) a tím se dostáváme do oblasti obchodního práva a nekalé soutěže.

Z hlediska občanského práva prodejci pilulek na hubnutí zasahují do osobnostních práv těch osob, jejichž podobizny či fotografie celých postav si "vypůjčili" kvůli falešným referencím.

Z hlediska trestního práva se lze odvolat na poškozování cizích práv podle § 181 trestního zákona, případné pomluvě podle § 184, protože se zveřejňují, a to dlouhodobě, nepravdivé údaje o různých osobách, což může ohrozit jejich vážnost u spoluobčanů.

Co s tím? Možností je podání podnětu Policii ČR či soukromá žaloba. Je ovšem otázkou koho vlastně žalovat.

Z tohoto pohledu se první z cest, podání podnětu Policii ČR, jeví jako rozumnější. Rovněž stojí za úvahu podat podnět k České obchodní inspekci či Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Jde o státní orgány, které jsou ze zákona povinny vykonávat dohled nad ochranou spotřebitele.

JUDr. Alois Deutsch, Brno

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Na co je a není nárok, když čerpáte dovolenou, radí advokátka

Kdo pracuje v soukromém sektoru, má zákonný nárok na čtyři týdny dovolené. Zaměstnanci ve veřejném sektoru mají pět...

Volno k lékaři či na svatbu. Co nám zaměstnavatel (ne)zaplatí?

Jsou situace, kdy potřebujeme volno z práce, ať už jde o svatbu, pohřeb nebo návštěvu lékaře. I na to legislativa myslí...

Nesolidní zaměstnavatelé mnohým zkomplikují přiznání penze

Nárok na starobní důchod nevzniká jen dosažením státem určeného věku. Podmínkou jeho přiznání je i splnění doby, po...

Má titul Mistr rukodělné výroby a tisíce spokojených zákazníků

Vždycky ji bavily ruční práce a tak volba byla jasná, vyučila se krejčovou. Pak se naučila tkát koberce na ručních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Refinancování hypoték mimo výročí fixace dříve či později zdraží

Refinancování hypoték v Česku sílí každým měsícem. Důvodem jsou obavy z rostoucí inflace a zvyšování úroků u hypoték,...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Na co je a není nárok, když čerpáte dovolenou, radí advokátka

Kdo pracuje v soukromém sektoru, má zákonný nárok na čtyři týdny dovolené. Zaměstnanci ve veřejném sektoru mají pět...

KVÍZ: Fixuju frontend, ale mám to jen na lokále. Rozumíte řeči ajťáků?

V České republice jsou programátoři na pracovním trhu velmi poptávaní. Často se na ně ale pohlíží tak trochu jako na...

Obíhat úřady by měl papír, a ne člověk, říká prezident Notářské komory ČR

Sněmovna schválila novelu notářského řádu. Ta má velkou šanci projít i Senátem a získat podpis prezidenta. Jaké novinky...

Nebojte se platby kartou. Jaké zásady přitom dodržovat

Nakupování přes internet se během pandemie stalo nezbytností. Obávat se zneužití svého účtu je přitom zbytečné. Stačí...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...