ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do lázní za padesát tisíc nebo zadarmo. Víte, kdy máte nárok?

  • 6
Za třítýdenní pobyt v lázních můžete zaplatit zhruba 25 tisíc korun, částka se ale může vyšplhat až k 60 tisícům. Záleží na rozsahu procedur, na místě, které jste si vybrali, na typu ubytování i ročním období. Nebo může mít lázně od pojišťovny. To má ale svá přísná pravidla.

Problematika lázeňské léčebně rehabilitační péče je upravena zákonem o veřejném zdravotním pojištění. Jeho příloha č. 5, Indikační seznam pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči o dospělé, děti a dorost stanoví, za jakých podmínek je možné čerpat lázeňskou péči z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Seznam obsahuje indikační skupiny a diagnózy, typy lázeňské péče i délku léčebného pobytu. Určeny jsou zde i časové limity, do kdy pacient po operacích, úrazech či jiných onemocněních musí lázeňskou péči nastoupit. Zákonem dané podmínky pro poskytování lázeňské péče jsou doplněny vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 2/2015 Sb., která stanoví přesnější kritéria, například obory specializace lékařů, kteří lázeňskou péči doporučují i lázeňská místa, kde se může pacient léčit. „Lázeňská péče v takovém rozsahu je hrazena pouze u nás, obdobná situace je ještě na Slovensku,“ podotýká vedoucí tiskového oddělení Ministerstva zdravotnictví ČR Jan Brodský.

Rozhodující slovo má revizní lékař vaší pojišťovny

Lázně doporučuje zpravidla specialista, u kterého se léčíte, v případě hospitalizace ošetřující lékař. „Rozhodujícím při podávání návrhu na lázeňskou léčebně rehabilitační péči je posouzení zdravotního stavu s ohledem na přínos a rizika konkrétní léčebné péče a dále schválení návrhu revizním lékařem zdravotní pojišťovny, které je pacient klientem,“ upřesňuje mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Návrh na formuláři zdravotní pojišťovny vystavuje registrující praktický lékař pro dospělé nebo praktický lékař pro děti a dorost, za jeho vystavení si nemůže účtovat žádný poplatek. „Svaz léčebných lázní se snaží lékařům maximálně ulehčit práci a na jeho webových stránkách je vytvořena sekce pro lékaře, kde je k dispozici interaktivní formulář k vyplnění. Pro lékaře představuje vyplnění takového návrhu minimální časovou zátěž,“ konstatuje Brodský.

Na výběr lázeňského zařízení máte právo vy sami, ale pozor, zvolené lázně musí odpovídat lázeňským místům uvedeným pro léčení dané nemoci ve vyhlášce.

Komplexní nebo příspěvková?

Zda bude lázeňská péče poskytnuta jako komplexní (plně hrazená) nebo příspěvková, vyplývá z legislativních norem, kterými se lékař v návrhu musí řídit.

Lázeňská péče v roce 2018

3 386 647 000 Kč bylo uhrazeno z veřejného zdravotního pojištění na lázeňskou léčebně rehabilitační péči

109 171 pacientů se v českých a moravských lázních léčilo na náklady veřejného zdravotního pojištění

101 509 pacientů využilo komplexní lázeňskou péči (KLP)

7 662 pacientům byla poskytnuta příspěvková lázeňská péče (PLP)

99 265 občanů si zvolilo pobyt a léčení na vlastní náklady.

25,4 dnů činila průměrná délka pobytu pacienta v rámci KLP

20,2 dnů byla průměrná délka pobytu pacienta v rámci PLP

Z hlediska indikací se nejčastěji vyskytovaly nemoci pohybového ústrojí (57,2%), následovaly nemoci nervové a nemoci oběhového ústrojí.

Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky, MZ ČR

V případě komplexní lázeňské péče vám pojišťovna hradí všechny léčebné procedury, celodenní stravu i standardní ubytování. Po dobu pobytu v lázních čerpáte nemocenskou. Některá lázeňská zařízení ale vyžadují doplatky za to, že váš pokoj je vybaven televizí, ledničkou či wifi. Mají na to nárok? 

„Zdravotní pojišťovny přesně definují, co musí být součástí ubytování, které je hrazeno z jejich prostředků. Každé zařízení má s pojišťovnou nasmlouvánu určitou kapacitu, a pokud je již na daný termín obsazeno, může pacientovi se schválenou KLP nabídnout v daném termínu pokoj pro samoplátce, s tím, že jej informuje o nutnosti doplatku. Klient ale s doplatkem musí dopředu souhlasit,“ vysvětluje Alice Müllerová ze Svazu léčebných lázní ČR.

U příspěvkové lázeňské péče si musíte vzít dovolenou. Zdravotní pojišťovna přispívá na léčebnou část lázeňského pobytu, ubytování a stravu si hradíte sami. Podle Müllerové se platba pohybuje mezi 800 až 1000 Kč na den.

Pokud jste o lázně žádali a nedostali je, ptejte se své zdravotní pojišťovny proč. Možná jste nesplnili legislativní podmínky, možná jste ale jen zapomněli doložit doporučení specialisty. Proti zamítnutí návrhu se můžete do 15 dnů od doručení rozhodnutí odvolat.

DOTAZ ČTENÁŘKY
„Mám schváleny příspěvkové lázně. Můžu bydlet doma a jen docházet na procedury? Nebo skutečně musím využít ubytování a stravování, které zajišťují lázně? Našla bych si levnější ubytování,“ ptá se čtenářka.

Odpovídá mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň:

Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je lázeňská léčebně rehabilitační péče poskytována výhradně jako následná lůžková péče ve zdravotnických zařízeních, která se nacházejí v místě výskytu přírodního léčivého zdroje nebo na území s klimatickými podmínkami příznivými k léčení, a při poskytování péče jsou tyto přírodní léčivé zdroje nebo klimatické podmínky příznivé k léčení využívány. Nezáleží na tom, zda se pacientovi lázeňská léčebně rehabilitační péče poskytuje a hradí jako komplexní, nebo jako příspěvková.

S tím souvisí oprávněnost požadavku lázeňských poskytovatelů, aby pacient využíval i při příspěvkové péči jejich hotelových služeb (ubytování, stravování) a nedocházel jen ambulantně na procedury. V minulosti některá lázeňská zařízení takový postup pacientů akceptovala; je ale třeba upozornit, že dřív také v zákoně nebyla specifikace lázeňské péče jako následné lůžkové péče.

Při komplexní lázeňské léčebně rehabilitační péči zdravotní pojišťovna hradí náklady na léčení, ubytování a stravování ve standardní úrovni nasmlouvané s poskytovateli lázeňské péče. U příspěvkové lázeňské léčebně rehabilitační péče hradí zdravotní pojišťovna pouze vyšetření a standardní léčení, ostatní výdaje za lázeňský pobyt si pacient platí sám. Jejich výši může ale do značné míry ovlivnit díky tomu, že si zvolí nejvhodnější lázeňské zařízení, resp. lázeňské místo a lázeňský dům, případně i konkrétní termín nástupu (v limitu do 6 měsíců od data vystavení návrhu). U příspěvkové lázeňské léčebně rehabilitační péče si totiž nástup domlouvá pacient sám přímo s lázeňským zařízením, které si vybral.

, pro iDNES.cz