ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Vyznáte se ve vyúčtování vody a tepla? A víte, jak reklamovat?

  • 2
Vyúčtování za vodu a teplo mívají domácnosti ve svých schránkách zpravidla na jaře. Letos je nejzazším datem, do kdy musí být doručeno, 31.srpen. Chcete si zkontrolovat, zda je vše správně spočítáno? Nebo je váš nedoplatek vysoký a budete reklamovat? Ověřte si své znalosti v našem kvízu.

Pravidla o rozúčtování tepla a vody se řídí dvěma základními předpisy, Zákonem o službách a Vyhláškou ministerstva pro místní rozvoj č. 269/2015 Sb., kterou doplňuje metodický pokyn pro provádění rozúčtování.

„Poskytovatel služeb je povinen vyúčtování doručit vlastníkovi bytu, členu družstva nebo nájemci nejpozději do čtyř měsíců po skončení zúčtovacího období, tj. do konce dubna. Letos je ale termín posunut,“ říká vedoucí oddělení rozúčtování společnosti Enbra Josef Haumer.

KVÍZ: Vyznáte se ve vyúčtování tepla a vody?

Takzvaný zákon Lex Covid totiž prodlužuje lhůtu pro doručení vyúčtování do 31. srpna 2020. „Změnu termínu vyúčtování ministerstvo přijalo z důvodu, že nemohl být všude proveden odečet měřičů tepla nebo indikátorů vytápění, pokud nemají dálkový odečet,“ informuje Veronika Vároši z ministerstva pro místní rozvoj.

Možnost provést odečet spotřeby vody na dálku se už ale pomalu stává standardem. Jeho nespornou výhodou je, že není nutné pouštět cizího člověka do domu či bytu. „Dálkové odečty jsou jednoduché a praktické. Pro obyvatele znamenají vyšší komfort a obcím přináší i lepší hospodaření s vodou či řešení problémů se suchem,“ říká Josef Haumer.

Systém počítá s vyšší frekvencí odečtů a díky tomu je možné zabránit zbytečným nákladům spojeným s plýtváním vodou. Dálkové odečty také umožňují monitorovat dodržování omezení odběrů vody z vodovodu pro účely zalévání zahrad či napouštění bazénů, ke kterým obce stále častěji sahají z důvodu sucha a dovedou zároveň odhalit i takzvané černé odběry.

, pro iDNES.cz