ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Dokážete se vyhnout dluhové pasti?

  • 21
Průměrné zadlužení Čechů se podle analýzy společnosti KRUK snižuje. Kvůli pandemii se ovšem řadě lidí snížil nebo zcela vypadl pravidelný příjem. Než se rozhodnete finanční problémy řešit půjčkou, vyzkoušejte si základní znalosti v našem kvízu.

V porovnání s rokem 2018 se loni opět mírně snížil průměrný dluh – zhruba o 500 korun na 28 000 korun. Vyplývá to z analýzy společnosti KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

Nejvíce Čechů s dluhy pochází z Moravskoslezského kraje, jde téměř o 16 % českých dlužníků, naopak nejméně dlužníků, pouhá 3 %, má kraj Vysočina. Z Prahy pochází sice jen 7 % dlužníků, ale jejich průměrný závazek je zároveň nejvyšší z celé republiky – 31 300 korun. Častěji si půjčují muži a třetina dlužníků je ve věku mezi 35 až 44 lety.

KVÍZ: Dokážete se vyhnout dluhové pasti?

„Prozatím nemůžeme říct, jak velký vliv bude mít na snižování zadluženosti situace kolem pandemie, jisté však už v tuto chvíli je, že řadě lidí, a především živnostníkům se snížil nebo zcela vypadl pravidelný příjem, což některým z nich může způsobit přinejmenším krátkodobé finanční problémy,“ podotýká generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová a dodává: „Zaregistrovali jsme zvýšenou aktivitu subjektů působících na nebankovním trhu. V této souvislosti doporučujeme důkladně zvážit, zda je nezbytné výpadek příjmů řešit půjčkou, a to především v případech, kdy se půjčkou má řešit jiný starší dluh.“

A co Jaroslava Palendalová doporučuje? Sledovat vládní opatření ke zmírnění dopadu probíhající pandemie. Aktivně komunikovat s věřitelem a dohodnout se na úpravě splátkového kalendáře, případně na odložení splátek. Při hledání úspor je užitečné také vedení domácího rozpočtu, pečlivé sledování příjmů a plánování výdajů.

, pro iDNES.cz