ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Znáte specifika bydlení v družstevním bytě?

  • 14
V družstevních bytech žije přibližně 10 procent českých domácností. Vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí je tento typ bydlení oproti osobnímu vlastnictví dostupnější, a zažívá tak další vlnu rozvoje. Družstevní vlastnictví má ale svá specifika. Pokud o koupi družstevního bytu uvažujete, ověřte si své znalosti v dnešním kvízu.

Nákup družstevního bytu vyjde na českém realitním trhu levněji, pořizovací náklady jsou zhruba o 10-20 procent nižší oproti bytům v osobním vlastnictví. Ale pozor, koupí družstevního bydlení získává zájemce družstevní podíl a členství v daném družstvu a s tím spojené právo nájmu bytu, byt je ale přitom stále zapsaný v katastru nemovitostí jako majetek družstva.

Družstevní podíl s právem nájmu bytu může člen družstva „prodat“ bez souhlasu družstva, tomu stačí doručit písemné oznámení, že takováto dohoda byla uzavřena. Při převodu družstevního podílu na jinou osobu není potřeba vložit změnu majitele spolu s kupní smlouvou a cenou za převod do katastru nemovitostí. Není potřeba ani znalecký posudek a neplatí se daň z nabytí nemovitostí.

KVÍZ: Znáte specifika bydlení v družstevním bytě?

Při výběru družstevního bytu může hrát roli příslib družstva převodu bytu do osobního vlastnictví. Také z pohledu financování je proto dobré si ujasnit, co od družstevního bydlení očekáváte. Pokud se pro družstevní byt rozhodnete, vyžádejte si potvrzení o výši závazků, které se k bytu vážou.

„Jestliže totiž předchozí člen družstva po sobě zanechal dluhy související s užíváním družstevního bytu, přejdou s převodem družstevního podílu automaticky na nového člena. Stejně tak je nutné zjistit si nesplacenou výši anuity (splátku dlouhodobého úvěru poskytnutého družstvu na pořízení bytu). V obou případech by přešlo splácení nedoplatků na nového člena,” upozorňuje Jan Vysloužil ze Svazu českých a moravských bytových družstev.

, pro iDNES.cz