ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Umíte brouzdat internetem bezpečně?

  • 30
Na internetu trávíme čím dál více času. Řešíme zde pracovní věci, komunikujeme s přáteli, sdílíme fotky z dovolené či vyřizujeme záležitosti s úřady. Internet umí výrazně zjednodušit život – ale jen za předpokladu, že ho používáme správně. Znáte základní pravidla bezpečného online chování? Prověřte své znalosti v kvízu.

Na internetu se vyplatí být trošku nedůvěřivý. Platí to hlavně pro sdílení citlivých údajů a pro posílání peněz. Zpozorněte ve chvíli, kdy po vás chce zaslat určitou částku jeden z vašich známých - podvodníci se za ně umí vydávat. Pokud si nejste úplně jisti, raději zvedněte telefon a ověřte, zda skutečně mluvíte se svým kamarádem.

Zásadní je dát podvodníkům co nejmenší šanci. „Zjistěte si, jak vytvořit silné heslo a používejte ho, i když si ho zapamatujete obtížněji než jméno psa či rok narození. K finančním transakcím používejte jen zabezpečené weby, které jsou dostatečně šifrované, takže vaše aktivity chrání,” radí šéf společnosti IDC-softwarehouse Karel Diviš.

Kvíz: Umíte brouzdat internetem bezpečně?

Nahráli jste fotky z dovolené na internet a o měsíc později je našli na úplně jiném webu? Než se začnete zlobit, zkontrolujte pravidla služby, se kterou jste snímky sdíleli. Například sociální sítě mají automaticky váš souhlas s tím, že nahraný materiál mohou využít pro své účely. Dobře si tedy rozmyslete, jaké soubory zveřejníte.

Platí, že historie vašeho online chování je do značné míry veřejná. I po deseti letech mohou potenciální zaměstnavatelé nebo vaši potomci narazit na komentáře a příspěvky, ve kterých jste pustili uzdu emocím a řekli více, než jste chtěli. „Rada je jednoduchá. Vnímejte online prostředí jako veřejný prostor, který se neliší od toho, ve kterém reálně žijete. Při každodenním jednání zcela přirozeně filtrujete, jaký obsah a styl vyjadřování vypustíte z úst, abyste se neznemožnili. Zaveďte taková pravidla i pro své chování na internetu. U všeho, co na internet veřejně vkládáte, si představte reakci svého šéfa či rodičů,” doporučuje Diviš.

, pro iDNES.cz