Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

aktualizováno 
Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě, když narazíte na nepoctivého realitního makléře. Můžete totiž naletět na fintu, kterou jen tak neprohlédnete a dokáže ji rozplést jedině soud a dobrý advokát.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

O takovou nepříjemnou zkušenost se rozhodl podělit pan Jaroslav, který pomáhal koupit byt své neteři v Hradci Králové. Na stránkách velkého realitního portálu narazil spolu s neteří na inzerát se zajímavou nabídkou. Bytová jednotka jeho neteři vyhovovala, proto Jaroslav vytočil číslo makléře, který byl pod inzerátem uvedený jako jediný kontakt. V tu chvíli netušil, že sedli na lep nepoctivému makléři a fintu, jak z nich vylákat 30 tisíc korun.

Plánujete vlastní bydlení? Najděte si levnější hypotéku.

Makléř byl v telefonu velmi ochotný. O prodávaném bytu toho sice moc po telefonu nesdělil, za to ale slíbil, že s majitelem co nejdříve sjedná schůzku, aby si byt mohli prohlédnout. V domluvený čas se sešli před bytem, majitel jim otevřel dveře, prohlídka proběhla a rozehraná finta pokračovala.

Divadlo při prohlídce i po prohlídce bytu

Majitel bytu se domníval, že makléř patří k panu Jaroslavovi a jeho neteři, tedy zájemkyni o koupi. S makléřem nebyl na prodeji nemovitosti nijak dohodnutý, ani s ním nepodepsal žádnou smlouvu. Svůj byt chtěl prodat sám s pomocí své advokátky, nemínil ho prodávat prostřednictví žádného makléře. Proto na realitním serveru, na němž inzerují své nabídky vlastníci bytů, vyvěsil svůj vlastní inzerát včetně fotografií bytu a přidal svůj vlastní kontakt. Že si někdo stáhne fotky bytu z jeho inzerátu a bez jeho povolení bude inzerovat prodej nemovitost za jeho zády na dalším realitním serveru, ho vůbec nenapadlo.

A s tím neférový makléř počítal, šlo mu přece o zisk. Hned následující den po prohlídce nemovitosti kontaktoval pana Jaroslava. „Dohodl jsem kupní cenu, je třeba složit zálohu, co nejdřív podepsat dohodu, jinak bude byt prodán jinému zájemci,“ naléhal na něj, i když věděl, že byt kupuje jeho neteř. Pan Jaroslav v dobré víře podepsal smlouvu o rezervaci a uhradil rezervační zálohu ve výši 30 tisíc korun, která měla být podle tvrzení makléře odečtena z kupní ceny.

Záloha 30 tisíc ale z kupní ceny odečtena nebyla. Logicky, majitel bytu prodával byt napřímo s pomocí své advokátky, nemínil slevit z ceny za údajné služby makléře, kterého viděl poprvé, když si Jaroslav s neteří přišel prohlédnout jeho byt. „Žádnou smlouvu jsem s makléřem neuzavřel, na ničem jsem se s ním nedomluvil, neposkytl ani žádné právní a jiné služby, vše ohledně prodeje bylo zajištěno ze strany mé advokátky,“ ohradil se prodávající.

Neteř pana Jaroslava od něj nakonec koupila byt za dva miliony korun a Jaroslav pochopil, že se stali obětí podvodníka. „Když jsem makléře žádal, aby 30 tisíc vrátil, odmítl to a byl arogantní. Přitom věděl, že od začátku jednal nekale,“ poznamenává pan Jaroslav. Jaroslav si to však nenechal líbit a obrátil se na advokáta. Případ nakonec skončil u soudu, protože makléř se nemínil peněz vzdát.

Šlo o podvod, rozhodl soud

Podle advokáta Petra Nováka spolupracím ze serverem VašeNároky.cz, který se případu ujal, šlo ze strany makléře o vědomé zneužití informace z inzerátu vlastníka nemovitosti. „Bez jeho vědomí zveřejnil vlastní inzerát s kontaktem na sebe, aby vytvořil dojem, že prodej bytu zprostředkovává. Z důvěřivých spotřebitelů tak chtěl vylákat finanční plnění, na které neexistuje žádný nárok. Podle ustanovení §6 občanského zákoníku má každý povinnost jednat v právním styku poctivě a nikdo nesmí těžit ze svého nepoctivého činu,“ argumentoval u soudu právník pana Jaroslava.

Protistrana, tedy advokát makléře, u soudu naopak argumentovat tím, že 30 tisíc ani neodpovídá obvyklé odměně, která se na trhu pohybuje od 3 do 5 % z kupní ceny nemovitosti, a že pan Jaroslav byl ze strany makléře o všem informován.

Soud však nakonec rozhodl ve prospěch pana Jaroslava a potvrdil, že ze strany makléře šlo o podvodné jednání. „Makléř byl nakonec povinen zaplatit panu Jaroslavovi částku ve výši 30 tisíc korun spolu se zákonným úrokem z prodlení ve výši 8,5 % a 21 830,50 korun jako náklady řízení,“ vyčísluje advokát Petr Novák a přidává rady, jak se podobné situaci vyhnout:

  • Pokud kupujete byt prostřednictvím makléře, trvejte na tom, že se chcete seznámit se zprostředkovatelkou smlouvou.
  • Vždy trvejte na prohlídce nemovitosti a prodávajícího se zeptejte, zda makléře zná, je obeznámen s rezervací nemovitosti a souhlasí s ní.
  • Dejte si pozor na to, jakým způsobem má být záloha, kterou požaduje realitní kancelář, započtena na celkovou cenu a jaké jsou podmínky vrácení zálohy. Ujistěte se, že prodávající s takovým způsobem započtení souhlasí. Ceny by měly být uváděny jako ceny konečné, tj. včetně daní a poplatků.
  • Dejte si pozor na úschovu peněz u realitních makléřů, je jistější uschovat peníze u advokátů či notářů.
  • Řádně se seznamte se smlouvou o rezervaci před tím, než ji podepíše. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na jejím projednání a sdělte makléři své požadavky a výhrady. A nikdy nepodepisujte smlouvu v časové tísni či pod tlakem.
    Zdroj: Vašenároky.cz
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Další z rubriky

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Zmapováno: co je třeba zařídit, když se narodí dítě

Ilustrační snímek

V Česku se v posledních dvou letech rodí kolem 114 tisíc dětí, z toho polovina mimo manželství. S narozením potomka...

KVÍZ: Obstáli byste v odborné zkoušce úvěrových poradců?

Ilustrační snímek

Každý, kdo se přímo podílí na poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, musí složit zkoušku...

Cena Bitcoinu na úrovni 72 000 dolarů? Možná se dočkáme dříve, než si myslíte

Cena Bitcoinu na úrovni 72 000 dolarů? Možná se dočkáme dříve, než si myslíte

Kurzy.cz Od počátku roku 2015 do prosince 2017 prudce vzrostla cena Bitcoinu z přibližně 150 na 20 000 dolarů. Parabolický pohyb...

Najdete na iDNES.cz