Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Koronavirus šíří strach nejen o zdraví, ale i o finanční přežití

Děti nechodí do škol, mnozí nechodí do práce, řada živnostníků musela zavřít své provozovny. Zatímco děti možná děkují za prodloužení jarních prázdnin, ostatní včetně jejich rodičů z nastalé situace šťastní nejsou. Pro mnohé totiž koronavirus neznamená jen ohrožení zdraví, ale i finančního přežití.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Své o tom ví Jan Železný, který provozuje kavárnu v pražských Vršovicích. Jarní prázdniny rodina strávila v italských Alpách a po návratu skončili všichni v domácí karanténě. Nemoc u nich naštěstí nepropukla, ale problém mají s příjmem. Kavárna je zavřená, a i když mohou prodávat alespoň přes okénko, někdy se nepodaří pokrýt ani provozní náklady. Do toho má těhotná zaměstnankyně v souvislosti s epidemií nemocenskou, takže kavárník musí mít (a zaplatit) náhradu i za ni. 

„Pokud tento stav potrvá až do dubna, asi budu muset zavřít,“ říká Jan Železný. Příjem rodiny nezachrání ani jeho partnerka, je totiž s osmnáctiměsíčním dítětem na rodičovské dovolené.

Vláda chce podnikatelům a živnostníkům nabídnout bezúročné půjčky. „Důležité je podotknout, že je to stále úvěr, který bude třeba dříve či později splácet, což zase dále zatíží provozní cash-flow,“ upozorňuje podnikatelský kouč a jednatel společnosti J.I.P. pro firmy Jiří Jemelka. Vláda nabídla také další úlevu v podobě odkladu pro podání daňového přiznání za loňský rok a zaplacení daně z příjmů, a to až na začátek července. A živnostníkům na půl roku odpustí i placení minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění. Jenže ani to nemusí řešit situaci, kdy je rodina bez peněz a nemá například na splátky hypotéky.

„Zvláště v těchto dnech je třeba reagovat rychle. Jakmile se blíží splatnost některého ze závazků, a já vím, že jej nemohu poplatit, je lepší kontaktovat danou společnost s žádostí o odklad platby nebo změnu splátkového kalendáře, než se dostat do prodlení,“ doporučuje ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal. Prodlení se splátkou totiž s sebou nese nejen negativní záznam do úvěrových registrů, ale i poplatky navíc a další sankce.

Možná že to je ten správný okamžik k použití finanční rezervy, pokud jste si ji tedy předtím vytvořili. Ta by měla být tak velká, aby pokryla nejméně tříměsíční výdaje celé domácnosti. V praxi to ale často bývá problém. Podle průzkumu výzkumné agentury Ipsos pro Modrou pyramidu více než 40 % lidí lituje, že v současné době nemá naspořeno více peněz. 

S finanční rezervou na půl roku vystačí 24, 6 % Čechů, na čtvrt roku 29,6 % a minimálně na měsíc pak 26,3 %. „Téměř 20 % lidí ovšem se svými finančními rezervami nevystačí ani měsíc, jde především o mladé lidi do pětatřiceti let,” podotýká generální ředitel Modré pyramidy Pavel Jirák.

Rezerva nemusí být uložena jen v penězích. „Můžeme také něco hodnotného prodat nebo zkusit známé a příbuzné, vše je lepší než zbytečné prodlení. Určitě nedoporučuji žádný další úvěr na splácení těch předchozích, protože celkové splátky i úroky se jen zvětšují a blíží se dluhová spirála,“ varuje David Šmejkal. Jeho rady ke konkrétní situaci pana Železného shrnujeme v boxu.

Rady Poradny při finanční tísni

 • V případě úvěru kontaktovat věřitele s žádostí o mimořádnou formu pomoci spotřebitelům nebo podnikatelům, podle toho, o jaký typ úvěru šlo. Cílem by měl být časově omezený odklad splátky bez zápisu do negativního dluhového registru, protože na vině je celková zdravotní situace, ne selhání či opomenutí dlužníka.
 • V případě nájmu kontaktovat pronajímatele prostoru kavárny nebo vnitřního zařízení (např. profesionální kávovary, chladicí boxy) se žádostí o snížení nájemného nebo jeho odklad.
 • Požádat dodavatele energií o snížení nebo odklad plateb.
 • Pokusit se při prodeji z okénka angažovat známé a příbuzné jako okamžitou výpomoc.
 • Ověřit likviditu rezerv a v případě nutnosti přistoupit k jejich částečnému nebo úplnému zpeněžení, pokud se nejedná o rezervy na účtech nebo v hotovosti.
 • Připravit krizový scénář, namodelovat ukončení podnikání výpovědí smluvních vztahů, případně insolvencí s hrozbou zpeněžení osobního majetku. Toto řešení je sice krizové, ale určitě i pro rodinu finančně méně bolestivé než hromadění dalších úvěrů na splácení těch předešlých, úroků z prodlení a pokut.
 • Uvažovat o jiném zdroji příjmů, např. i v jiném oboru jako zaměstnanec.
 • Uplatnit speciální režim záloh na zdravotní a sociální pojištění.
 • A ještě jeden příběh ze života. Říkejme jí třeba paní Marie. I když s námi ochotně hovořila, nepřála si zveřejnit své jméno. Sama vychovává sedmiletého syna, alimenty jí ale většinou nechodí. Je kadeřnice. Ještě než kadeřnictví zavřelo, zákaznice se houfně odhlašovaly a odjížděly na chalupy mimo Prahu, takže měla méně práce. Teď ovšem nemá příjmy žádné a k tomu malou hypotéku, kterou musí splácet. 

  „Pojištění hypotéky mám, ale vlastně nevím, co vše mi kryje. A taky mám životní pojištění, ale bojím se, že epidemie se netýká,“ svěřuje se. Uvítala sice, že i OSVČ mohou pobírat ošetřovné, jak ale říká, na život jí to nestačí.

  Rady Poradny při finanční tísni

 • Paní Marie má i jako OSVČ nárok na ošetřovné člena rodiny.
 • Doporučuji vymáhat nezaplacené výživné prostřednictvím exekutora, zjistit zdroj příjmu otce dítěte.
 • Co nejdříve kontaktovat pojišťovnu a posléze i hypoteční banku se žádostí o informace, jestli je úvěr pojištěn a jak mohou v této situaci pomoci, případně uplatnit pojistnou událost.
 • Ve vztahu k hypoteční bance jednat rychle a hlavně nesjednávat si žádné další úvěry, které by mohly končit v dluhové pasti.
 • Udělat si přehled výdajů a omezit je na to nejnutnější, kontaktovat pronajímatele i dodavatele energií.
 • Určitě by pomohlo obtelefonovat zákaznice a požádat je o návštěvu, jakmile nouzový stav pomine.
 • Uplatnit speciální režim záloh na zdravotní a sociální pojištění.
 • Poslat žádost o přiznání dávky státní sociální podpory a dávky hmotné nouze na Úřad práce (stačí e-mailem naskenovanou a podepsanou).
 • Podle průzkumu společnosti EMA data pro pojišťovnu Mutumutu pociťuje negativní dopad na svou finanční situaci a domácí rozpočet více než polovina dotázaných. „Zároveň trpí pocitem nejistoty z toho, co bude dál. Dvě třetiny lidí se o své rodinné finance obávají,“ uvádí Jiří Paták, jednatel společnosti EMA data. Třetina oslovených navíc v průzkumu uvedla, že nemá žádný záložní plán, pokud by nadále nemohli pracovat a situace by pokračovala. Zhruba stejný počet lidí plánuje žít nějakou dobu z úspor, 8 % spoléhá na podporu od státu.

  O tom, jak se bránit případným finančním otřesům během koronavirové pandemie, jsme se bavili v Rozstřelu 11.3. 2020:

  9. března 2020

  Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

  KOMENTÁŘ: Co je za extrémně vysokými cenami bydlení

  Všude slyšíme, že se Česko ocitlo v bytové krizi. Je tomu ale opravdu tak? Drtivá většina lidí má kde bydlet. Ve...

  Tři dávky od státu, které pomohou domácnostem s účty za energie

  Premium To, že zálohy za elektřinu a plyn od dodavatele poslední instance budou vyšší, tušil asi každý. Ale platit místo dvou...

  Začínal u smažení hranolků, dnes šéfuje provozovnám v půlce Evropy

  Ještě mu nebylo ani třicet, a už se dočkal prestižního ocenění magazínu Forbes, podle něhož patří mezi třicítku mladých...

  Jednorázovým vkladem na „penzijko“ lze ušetřit několik tisíc na dani

  Spoření na důchod formou doplňkového penzijního spoření nebo penzijního připojištění mají více než čtyři miliony Čechů....

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Tisíce domácností čeká zásek do rozpočtu, končí jim fixace hypotéky

  V letech 2016 až 2017 se úroky u hypoték pohybovaly na úrovni dvou procent. Ti, kdo si tehdy zvolili pětiletou fixaci,...

  ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

  Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

  Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

  Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

  Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

  Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

  Nákup pro sebe zaplatil firemní kartou, může dostat okamžitou výpověď

  Služební karty nejsou doménou už jen manažerů velkých zahraničních firem. Stále víc je používají i zaměstnanci malých a...

  Za jakých podmínek lze darovat nemovitost mezi manžely, radí advokátka

  Některé manželské páry se rozhodnou pro darování nemovitosti mezi manžely. Důvodem může být třeba hypotéka i složité...

  Kde a jak na nás působí Barnumův efekt a proč mu nepropadat

  Víte, co spojuje časopisecké testy a horoskopy, věštce, jasnovidce, léčitele či představitele nejrůznější esoterických,...

  Musíte po skončení nájmu vymalovat? A jaké opravy hradí majitel? Advokát radí

  Premium Lednička, pračka nebo prasklé topení. Řada zařízení v bytě potřebuje pravidelnou revizi. Občas se i něco porouchá. A...

  Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

  Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

  Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

  Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

  Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

  Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

  Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

  Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

  KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

  Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...