Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Komodity čeká letos jedinečné zhodnocení: jak na nich vydělat

Zatímco akciové trhy jsou na tom stále špatně, nabízí se investorům vysoce výnosné trhy komoditní. Průměrný roční výnos z nich činí 150 %, nejlépe si vede stříbro a platina. Jaké mají komodity šance a jak na nich můžete vydělat už od dvaceti tisíc korun?
Americké akcie ztratily od počátku roku 10 %, japonské 14 % a britské 13 %.

Americké akcie ztratily od počátku roku 10 %, japonské 14 % a britské 13 %.

Americké akcie ztratily od počátku roku 10 %, japonské 14 %, britské 13 %. Příjemný pohled to pro investory rozhodně není. Americké ekonomice hrozí recese, pokud v ní už není. Evropská ekonomika je na tom o poznání lépe, nicméně evropské akcie, bohužel pro investory, sledují své americké "kolegyně“.

Ekonomové většinou tvrdí, že očekávají zlepšení stavu americké ekonomiky nejdříve ve druhé polovině tohoto roku. Zdá se také, že se stav ekonomiky USA může oproti současnému stavu ještě zhoršit. Data z pracovního a nemovitostního trhu nejsou povzbuzující. Spotřebitelská důvěra výrazně oslabuje. Kvůli těmto fundamentům pravděpodobně nemůžeme očekávat, že k obratu na akciových trzích v nejbližší době dojde. Investorovi s investičním horizontem do jednoho roku akcie rozhodně doporučit nemůžeme. Navíc rapidně posilující koruna by případné pozitivní výnosy ze zahraničních akcií rychle poslala do červených čísel. To se také týká zahraničních dluhopisů.

Jak může drobný investor své portfolio oživit a zvýšit šanci na slušný výnos v nejbližším období, když akcie ani dluhopisy zajímavé zhodnocení neslibují? Tou správnou investiční příležitostí na zpestření portfolia mohou být jedny z alternativních forem aktiv - komodity.

Slibných i nejistých 150 %
Posuďte zhodnocení některých z nich od počátku roku: ropa +9 %, zlato +17 %, stříbro +37 %, platina +33 %, měď +28 %. A průměrný výnos z těchto komodit v ročním vyjádření činí neuvěřitelných 150 %. Je zjevné, že se na začátku tohoto roku komodity staly miláčkem investorů. Drobný investor si musí ovšem také uvědomit, že 150 % je určité potenciální měřítko, nikdo mu tento výnos nemůže zaručit.

Pravdou ovšem je, že se zotavení americké ekonomiky očekává nejdříve v druhé polovině roku. Do té doby existuje poměrně velká pravděpodobnost, že komodity nastavené tempo mohou alespoň částečně udržet. Růst komodit je způsoben především dvěma základními faktory. Tím prvním je již zmíněné ochlazení americké ekonomiky, díky čemuž investoři stáhli svůj kapitál z akciových trhů a částečně ho přelili právě do alternativních forem aktiv jako jsou komodity.

Druhý důvod má dlouhodobý a nezvratitelný charakter. Tímto druhým důvodem je strmý ekonomický růst mamutích rozvojových ekonomik jako Čína, Indie, Rusko či Brazílie. Roční ekonomický růst v Číně dosahoval v posledních letech úrovně kolem 10 % a nic nenapovídá tomu, že by mělo toto velice svižné tempo polevit. S dalšími rozvojovými ekonomikami je to podobné. Například Rusko těží z obrovského přísunu petrodolarů díky exportu svého ropného bohatství.

Kukuřice a pšenice mají silnou podporu
Také zemědělské komodity zažívají neobyčejný vzestup. Za růstem ceny zemědělských plodin jako kukuřice či pšenice stojí také dva základní důvody. Prvním z nich je to, že milionům až miliardám obyvatel rozvojových zemí rostou platy a celková životní úroveň. To má za následek fakt, že občané těchto zemí jednoduše více jí a navíc kvalitně. To je první tlak na růst zemědělských komodit přes poptávkovou stranu.

Druhým důvodem je stahování části nabídky zemědělských komodit z potravinářství a jejich využívání jako obnovitelné zdroje energie. Například Evropská unie nedávno přijala limity podílu obnovitelných zdrojů na celkové výrobě energie, které musí členské státy do roku 2020 splnit. Rostoucí využívání alternativních energetických zdrojů jednoznačně tlačí na růst cen komodit, které jsou k tomuto účelu využívány.

Ropa jako pojistka, která slibuje další a další výnosy
Velice oblíbenou komoditou je u investorů například ropa. Ta se pohybuje v současné době nad magickou hranicí 100 dolarů za barel a nikdo neočekává pokles. Většina analytiků se kloní k dalšímu růstu, neboť růst rozvojových ekonomik polevovat nebude. Slábnoucí ekonomika USA zatím neměla na cenu ropy žádný vliv. Navíc ropný kartel OPEC na nedávném zasedání potvrdil i přes nátlak vyspělého světa, že produkci ropy nezvýší. Nabídka ropy je tak v současnosti v podstatě neelastická a cenu ropy tak určuje pouze poptávka. Ta, jak již bylo řečeno, dlouhodobě nemá šanci klesat. Co je ovšem pro ropu také podstatné, je to, že se investoři snaží ropy a dalších komodit využít jako pojistku v současné době nejistoty a stagnace akciových trhů.

Vydělejte na kontraktech, a to v korunách
Komodity mají našlápnuto ke skvělému roku. Jak se na jejich vývoji může podílet drobný investor? Vhodným investičním prostředkem mohou být tzv. kontrakty na vyrovnání rozdílu cen (CFD – Contracts for Difference), které lze získat již od dvaceti tisíc korun. Výhoda těchto investičních instrumentů spočívá v tom, že investování probíhá kompletně v českých korunách a navíc nedochází k dodání podkladových aktiv. Investor se tak nemusí obávat, že by mu před jeho dům přijelo tisíc barelů ropy. Tyto instrumenty umožňují spekulovat na růst ceny stejně jako na její pokles. Stačí si jen vybrat z desítek kontraktů nejen na komodity, ale i na cizí měny či burzovní indexy.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkónů. Musím platit, i když balkon nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...