Komerční nemovitost lze prodat v elektronické aukci

aktualizováno 
Internetové aukce už se netýkají pouze drobného zboží jako je oblečení, elektronika a sběratelské předměty. Na trhu funguje také aukce, která si vzala na mušku komerční nemovitosti jako prodejny, výrobny a skladové prostory. Co slibuje tato novinka?
Elektronická aukce má některé výhody

Elektronická aukce má některé výhody | foto: Profimedia.cz

Obecný problém s prodejem komerčních nemovitostí vyplývá ze skutečnosti, že se tyto nemovitosti obtížně setkávají s nabídkou ze strany výrobních firem, velkoobchodů, investorů a dalších. Prodej je pak zdlouhavý, táhne se dlouhé měsíce, s čímž samozřejmě koresponduje následná cena nemovitosti, která často zbytečně klesne hluboko pod původní úroveň.

Efektivní prodej

Řešení této situace nabízí elektronická aukce, kterou na tuzemském trhu rozjela společnost AAAINDUSTRY.CZ. Prodávajícím slibuje získání až o třetinu vyšší ceny za prodávanou nemovitost a až o polovinu kratší dobu celého prodeje (je samozřejmě otázkou, zda se zmíněné „úspory“ dotknou jakýchkoli nemovitostí, klíčovými faktory jsou lokalita, stav atd.). 

Hlavní roli směrem k lepšímu prodeji komerčních nemovitostí by měl hrát jak lépe připravený popis nemovitosti, tak nastavení atraktivní vyvolávací ceny, a to ve výší 20 % pod odhadem tržní ceny. Třetí neméně významný pilíř elektronické aukce je oslovení co největší skupiny zákazníků.

Celá akce pak probíhá tak, že zájemci podepíší dražební smlouvu a složí jistinu. V konkrétním domluveném čase pak následuje jejich přihlášení do internetové aukce a ta může začít. Prodávající má posléze právo uzavřít kupní smlouvu s vítězem aukce.

Pokud by byl kruh zájemců o koupi v daný moment dostatečně široký, měl by prodávající jistotu, že získal za nemovitost maximální možnou nabídku. Podaří-li se tedy firmě, která realizuje internetovou aukci, zajistit dostatečný počet investorů, je aukce opravdu perspektivní službou.

Je elektronická aukce výhodná?

Kvality internetové aukce komerčních nemovitostí spatřuje AAAINDUSTRY.CZ také v prodeji nemovitostí z konkurzů firem – nemovitosti dlužníků. Obecně totiž předpokládá až 20% podhodnocení nemovitostí prodávaných klasickým způsobem, čemuž by měly v budoucnu aukce zamezit.

Pokud bychom se podívali na náklady vstupující do prodeje samotné nemovitosti, pak z pohledu na aukci slibuje její provozovatel až o 20 % nižší náklady. Platba za prodej se uskutečňuje až po úspěšném prodeji.

Je evidentní, že elektronické aukce firemních nemovitostí si najdou na trhu své místo, ale zda se stanou „masově“ využívanou službou (a nebo naopak), ukáže teprve čas.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Sedm rad, jak si půjčit, aniž by vás to zruinovalo

ilustrační snímek

Insolvence. Ti, kdo jsou ve finančním průšvihu, o ni usilují. Od června to mají jednodušší. Nemusí předem dokládat, že...

Mnoho lidí netuší, na co mají nárok, když pracují ve státní svátek

Ilustrační snímek

Blíží se dvojice státních svátků, 5. a 6. července. Pro řadu zaměstnanců je však stále velkou neznámou, na co mají...

Za ztracené zavazadlo lze získat odškodné až 33 tisíc korun

ilustrační snímek

Leteckou dopravu využívá po celém světě stále více cestujících. S tím roste razantně i počet letů. Kapacity letových...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Kurzy.cz Zaměstnance, který je ve své práci jinak spokojený, k sobě konkurence nenaláká jen na o něco vyšší plat. Z průzkumu per...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ SW VÝVOJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 100 000 - 120 000 Kč

Najdete na iDNES.cz