Klienty KTP fond nezachrání

  0:01aktualizováno  0:01
Více než osmadvacet tisíc klientů makléřské firmy KTP Quantum, které hrozí krach, by se v případě bankrotu velmi pravděpodobně nemohlo domáhat odškodnění u Garančního fondu. KTP už několik měsíců trápí nedostatek financí. Komise pro cenné papíry kvůli tomu musela v únoru zablokovat účty obchodníka. Zatím však podle regulátora žádná z informací nenasvědčuje tomu, že by se ztratily cenné papíry, které představují majetek klientů KTP.

Garanční fond může však pokrývat jen případy, kdy dojde ke ztrátě nebo zpronevěře majetku klientů obchodníkem. Tedy k situaci, kdy obchodník nemůže svých klientům vydat akcie, které za jejich peníze nakoupil, případně vrátit peníze.

"Pokud mají klienti cenné papíry, do kterých obchodník zainvestoval na svém účtu, jde o jejich majetek. Nárok na náhradu nemají," říká ředitel odboru finančního trhu a bankovnictví na ministerstvu financí Jiří Špička. Náhradu mohou žádat klienti zkrachovalých obchodníků jen v případě, že jim obchodník něco dluží. Například když jim za svěřené peníze nakoupil cenné papíry, a nepředal jim je.

Pokud však obchodník pro klienty pořídí akcie, převede je do jejich majetku a ty následně výrazně ztratí na hodnotě, čímž zákazníci přijdou o část své investice - to je případ KTP Quantum -, pak jde o ztrátu z investování. Riziko z poklesu kurzu akcií a znehodnocení investice musí lidé nakupující akcie přes obchodníky nést sami.
Stejný názor jako Špička má i Komise pro cenné papíry.

"Garanční fond se vztahuje pouze na případy, kdy obchodník není schopen vydat zákaznický majetek. Účelem fondu není krýt riziko z investování, například z poklesu cen akcií," říká mluvčí komise Radka Procházková.

Makléřská společnost KTP Quantum byla a dosud je velmi štědrá k lidem, kteří pro ni shánějí zákazníky. Dealeři získávají velmi lukrativní odměny a pobírají provizi dokonce i v době, kdy počet klientů KTP Quantum klesá. Kolik si tedy mohl dealer KTP vydělat? Čtěte zde.

Situace v KTP je následující. Firmě KTP Quantum komise loni nařídila, aby zákaznický majetek oddělila od firemního. Nebylo to totiž v souladu se zákonem. Cenné papíry, které KTP koupilo za peníze klientů, nyní tedy leží na zákaznickém účtu. "Tyto akcie KTP Quantum eviduje ve vnitřní evidenci na jména jednotlivých klientů," doplňuje za KTP Quantum Jan Charvát.

Mělo by být tedy zjevné, jaké cenné papíry jednotlivým klientům patří. Většina klientů KTP tak žije v mylné představě, že pokud KTP nepřežije současnou krizi a jim se nevrátí všechny úspory, které mu svěřili, obrátí se na Garanční fond. KTP Quantum dokonce existenci Garančního fondu vyzdvihovalo.

V rámci svého propagačního materiálu, který hovoří o smluvních podmínkách, přímo distribuovalo i přetisk vybraných odstavců zákona o cenných papírech, které popisují existenci fondu a říkají, že poskytuje náhradu klientům, když obchodník zkrachuje.

Co se stalo v kauze KTP Quantum a kdo za to může? Jsou problémy bleskem z čistého nebe, nebo bylo možné předvídat problémy již dávno v minulosti?
ČTĚTE TÉMA: KTP QUANTUM: SPLNĚNÝ SEN NEBO PAST NA PENÍZE?

 

Autoři:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Nečekejte na dream job, stačí, když je práce jen O. K., říká odbornice

Koučka Petra Drahoňovská se zaměřuje na profesní přestupy zaměstnanců a práci s...

Je dobré změnit během života práci? Některé obory, jako je IT, business, ekonomie, média, si o změnu díky rychlému...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Porod v 75 letech nebo dvakrát vytržený zub. Kontrolujte platby pojišťovny

ilustrační snímek

Zajímá vás, kolik stálo ošetření vaší zlomené nohy nebo operace slepého střeva? Přihlaste se do on-line aplikace vaší...

Hrozila jim insolvence, ale zvládli to. Tři příběhy z reálného života

Ilustrační snímek

V červenci bylo podáno 2 653 návrhů na osobní bankrot, což je nejvyšší počet za celou dobu účinnosti insolvenčního...

Mám z OSVČ přejít na s.r.o? Co vše brát do úvahy, radí odbornice

Ilustrační snímek

Podnikání s sebou nese řadu povinností. Z daňového, účetního i právního hlediska přitom existují velké rozdíly při...

Čtyřicátníci by měli ubrat. Podle vědců mají pracovat jen 3 dny v týdnu

Čtyřicátníci by měli ubrat. Podle vědců mají pracovat jen 3 dny v týdnu

Kurzy.cz Lidé nad čtyřicet let by měli chodit do práce tři dny v týdnu, zjistili vědci. Pokud prý jsou v práci častěji, jsou nep...

Adecco spol. s r.o.
Automechanik na Vyšehradě

Adecco spol. s r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz