Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Kdo je na podpoře, může si přivydělat. Má to však pravidla

aktualizováno 
Pokud přijdete o práci a novou nemáte, zaregistrujte se co nejdříve na kterémkoliv úřadu práce. Budete zařazeni do evidence uchazečů o práci. Udělejte to ještě před uplynutím výpovědní doby, můžete tak okamžitě získat informace o volných místech.
Přijdete-li o práci, na nic nečekejte a zaregistrujte se na úřadu práce.

Přijdete-li o práci, na nic nečekejte a zaregistrujte se na úřadu práce. | foto: Profimedia.cz

Jakmile vaše výpovědní doba skončí, podejte co nejdříve na úřadu práce v místě svého trvalého bydliště žádost o zprostředkování zaměstnání. Dnem podání této žádosti, kterou musíte odnést osobně (zaslání poštou ani elektronicky zákon neumožňuje), budete zařazeni do evidence uchazečů o zaměstnání.

Pokud to stihnete do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání, budete evidováni ihned první den své nezaměstnanosti.

Podpora v nezaměstnanosti je maximálně 13 762 korun

Po dobu evidence na úřadu práce za vás bude stát platit zdravotní pojištění. Sociální pojištění vám ovšem hradit nebude. Období, po které vás úřad práce povede v evidenci uchazečů o práci, se vám ale započítá jako účast na důchodovém pojištění.

Podpora v nezaměstnanosti

Výše podpory

 • první dva měsíce: 65 procent
 • další dva měsíce: 50 procent
 • zbývající dobu: 45 procent

Délka pobírání podpory

 • do 50 let věku: 5 měsíců
 • od 50 do 55 let: 8 měsíců
 • nad 55 let: 11 měsíců

Pokud jste ze zaměstnání odešli bez vážného důvodu z vlastní vůle sami či dohodou, bude vaše podpora 45 procent z průměrného měsíčního výdělku.

Ovšem i to má svá omezení, počítat se bude doba, po kterou vám náleží podpora v nezaměstnanosti, pak ještě maximálně jeden rok od doby, kdy už na podporu nárok nemáte.

Přísluší-li vám podpora v nezaměstnanosti (máte zaplacené důchodové pojištění alespoň za 12 měsíců během posledních dvou let), bude její výše stanovena z průměrného měsíčního výdělku z vašeho posledního zaměstnání.

I výše podpory má svou hranici - maximálně můžete od ledna pobírat 13 762 korun.

POZOR: Pokud máte s výpovědí nárok na odstupné, a nezáleží na tom, zda vám je zaměstnavatel skutečně zaplatil či vám je dluží, podporu v nezaměstnanosti dostanete až po uplynutí doby, za jakou jste odstupné dostali.

Přivydělat si můžete maximálně čtyři tisíce hrubého měsíčně

Možná se vám stane, že budete marně hledat odpovídající práci a ani úřad práce vám žádnou nenabídne. Jediné, na co občas narazíte, jsou krátkodobé brigády. Pokud na některou z nich kývnete, můžete si měsíčně přivydělat maximálně čtyři tisíce korun hrubého.

Každý takovýto přivýdělek (takzvané nekolidující zaměstnání) musíte úřadu práce nahlásit, a to nejpozději v den nástupu. Pokud to neuděláte, může dojít k sankčnímu řízení, což by mohlo negativně ovlivnit vaši případnou další evidenci na úřadu práce.

Může se hodit

Pokud máte dotaz týkající se zaměstnání ať už budoucího či Vašeho současného, obraťte se na poradnu jobDNES.cz

Pokud si budete přivydělávat a zároveň budete mít ještě nárok na podporu v nezaměstnanosti, vyplácení podpory se vám na dobu přivýdělku zastaví. Obnoví se opět, až váš přivýdělek skončí. Zároveň se vám o dobu, po kterou bylo zastaveno vyplácení podpory v nezaměstnanosti, prodlouží období nároku na podporu.

Zdravotní pojištění za vás stát hradí i v době, kdy trvá vaše krátkodobá brigáda, protože jste stále vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání.

Příklad: Pan Jaroslav je od 1. listopadu 2011 veden v evidenci uchazečů o zaměstnání. Vzhledem k tomu, že mu je 45 let, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu pěti měsíců (do 31. března 2011).

V listopadu se mu naskytla krátkodobá brigáda na pět dní za 2 500 korun hrubého. V prosinci si na dohodu o provedení práce přivydělal celkem třikrát (dva dny - tisíc korun, jeden den - 500 korun a pět dní - 2 500 korun hrubého) a vydělal si čtyři tisíce korun hrubého. I v lednu si již přivydělal čtyři tisíce korun, přičemž na brigádě strávil osm dní.

Jaroslav dostál své povinnosti - v žádném z měsíců si nevydělal více než čtyři tisíce korun hrubého a každý z přivýdělků nahlásil na úřadu práce. Pobírání podpory v nezaměstnanosti se mu zároveň prodloužilo o 21 dní, protože během přivýdělků mu bylo její vyplácení pozastaveno.

Nabízenou práci neodmítejte

Zaměstnanci úřadu práce se vám pochopitelně budou snažit najít takovou práci, která bude odpovídat vaší kvalifikaci i vašim možnostem. Najdou-li pro vás vhodné místo a i vy je bez uvedení vážného důvodu odmítnete, můžete být z evidence vyloučeni.

Pokud místo přijmete a bez vážného důvodu je sami nebo dohodou do půl roku ukončíte, na úřad práce se můžete opět přihlásit až po šesti měsících ode dne vzniku pracovního poměru. Totéž platí i pro uchazeče, kterému úřad práce místo zprostředkuje, ale pro hrubé porušení pracovních povinností s ním zaměstnavatel pracovní poměr ukončí.

Doplnění: Někteří čtenáři v diskusi i v e-mailech zaslaných do redakce iDNES.cz upozorňují, že se v článku dopouštíme omylu. Podle nich od 1. ledna 2011 již není možné si k podpoře v nezaměstnanosti přivydělat. Mýlí se však oni. Přivydělávat si je stále možné. Od 1. ledna 2011 jen nesmí dojít k souběhu pracovní odměny a podpory v nezaměstnanosti.

Jak uvádí Jiří Reichl, tiskový mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce České republiky: "Uchazeč o zaměstnání si může měsíčně přivydělat maximálně čtyři tisíce korun hrubého. Pokud tuto částku nepřekročí, včas to nahlásí, nepřijde o podporu v nezaměstnanosti ani případně o placení pojištění, pokud už nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti." 

Po dobu, kdy si člověk v evidenci úřadu práce přivydělává a řádně to nahlásí, je mu vyplácení podpory v nezaměstnanosti pozastaveno. Jakmile s přivyděláváním skončí, podpora běží dál. 

 • Nejčtenější

Vsadili na tradiční řemeslo. Úspěšně podnikají už třicet let

Začínali v malé dílně o 16 m2. Postupně se rozšiřovali, stěhovali, nabírali zaměstnance. Dnes kromě čalounictví rodinná...

Daňové přiznání za rok 2019: využijte chytré interaktivní formuláře

Za rok 2019 podávají daňové přiznání nejen živnostníci, podnikatelé či umělci a další osoby samostatně výdělečně činné,...

Nový trend na trhu práce: hledá se dělník, který z firmy neodejde

Už několik let se šušká, že jejich práci převezmou stroje a v moderních výrobách už pro ně nezbude místo. Zatím tomu...

Manželovy děti mě málem připravily o bydlení, pomohla mi zpětná hypotéka

Starší lidé, kteří nečekaně potřebují vyšší částku, si často myslí: Jsem moc starý, nikdo mi hypotéku či půjčku nedá......

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zmapovali jsme aktuální nabídku spořicích účtů. Některé banky zvýšily úroky

Spořicí účty sice inflaci neporazí, přesto na nich mají Češi spoustu peněz. Kolik vynášejí a jaký je trend v úrokových...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

 • Další z rubriky

Daňově optimální hodnota stravenky pro rok 2020 je 131 korun, kdo ji má?

Ceny v restauracích rostou. Zvyšuje se i hodnota daňově optimální stravenky. Jaká je ale realita? Stačí nám stravenka...

Devět zbytečností, které nám zaručeně berou čas

Říká se, že čas jsou peníze. V běžném i pracovním životě se však často o svůj čas okrádáme a chybí nám pak na...

Zažíváte stres z nedostatku peněz? První pomoc může být finanční bilance

Mzdy a platy sice rostou, zvyšují se ale také ceny. Stále více lidí se tak dostává do situace, kdy mají potíže vyjít se...

Kupujete dům či byt na hypotéku a nezbylo vám na daň? Poradíme, jak na to

Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti v Česku zdražuje už tak drahé domy a byty. V případě hypoték si o její úhradu...

Najdete na iDNES.cz